7. října 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rozhoduje o osudu cizinců, ale kritizuje migraci. Podle Teličky se šéf azylového odboru chová jako politik

Tomáš Haišman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Haišman | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Tomáš Haišman, ředitel odboru azylové a migrační politiky na ministerstvu vnitra, je mírně řečeno svérázný úředník. Vystudovaný etnolog, který rozhoduje o osudech azylantů a téměř půl milionu cizinců v Česku, nechodí pro ostrá slova daleko.

Zkraje tohoto týdne například vystoupil na semináři k migraci v Poslanecké sněmovně. A pronesl tu přinejmenším zarážející výroky, které by spíše příslušely politikovi s velmi kritickými názory na migraci.

Loňský proud migrantů byl podle jednoho z nejdůležitějších úředníků ve státě „čistě ekonomický“. „Pokud by šlo o uprchlíky, pak by pravděpodobně uprchli z rizikové země do země sousední, kde je poskytnuto bezpečí,“ prohlásil Haišman, pod jehož odbor spadá tisícovka zaměstnanců. Tedy víc, než kolik má pod sebou třeba ministerstvo pro místní rozvoj.

Haišman přidal ještě další emotivní výrok. Západní Evropa podle něj v 60. a 70. letech utratila peníze určené na integraci na vědecké studie a akademické debaty. Vysoký úředník vnitra se opřel také do EU. Evropská komise prý provádí neomarxistické experimenty. Není to poprvé, kdy Haišman sáhl po ostřejším slovníku. „Musíme říct ďáblovi ne,“ řekl loni v červnu k návrhu kvót na přerozdělení migrantů.

To ovšem ještě neplatil zákon o státní službě, který úředníkům nařizuje vykonávat svou práci nestranně a „zdržet se všeho, co by mohlo ohrozit důvěru v nestrannost“. Haišmanovy výroky ale vzbuzují dojem, že straní odpůrcům migrace. A navíc jsou silně subjektivní. Třeba čísla OSN představu o „čistě ekonomické“ migraci vyvracejí. O jaká fakta se Haišman ve svých odsudcích opírá, zjistit nelze. Na dotazy zaslané LN architekt české migrační politiky, který na vnitru pracuje již od roku 1992, nereagoval.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) na Haišmanových prohlášeních nevidí nic špatného: „Považuji za normální, když na sněmovním semináři dostane prostor i odborník na migraci.“

Někteří experti zabývající se migrací se však domnívají, že Haišman mluví a vystupuje spíš jako politik než státní zaměstnanec, který by měl zachovávat nestrannost.

„Haišman směřuje do politiky? Nebo úředník u nás už může říkat, co a jak chce?“ reagoval na nedávné vystoupení šéfa azylového odboru na vnitru europoslanec Pavel Telička.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...