Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ředitel Černý chtěl přinést klid

Česko

PRAHA Dlouholetý šéf Divadelního ústavu Ondřej Černý zvítězil ve výběrovém řízení na nového ředitele Národního divadla na začátku roku 2007. Jmenovací dekret v lednu přebíral od tehdejší ministryně kultury Heleny Třeštíkové. Stalo se tak během oněch šestnácti dní, kdy byla Třeštíková ve funkci v druhé vládě Mirka Topolánka. Jmenování ředitele Národního divadla tak bylo pro ministryni jediným výrazným úkonem, který udělala před svou rezignací. Když Černý dekret přebíral, vyjádřil přání, aby „kauza Národní divadlo“ zmizela z titulních stránek novin a vrátila se zpět do kulturních rubrik.

Připomněl tak, že odvolání předchozího ředitele Daniela Dvořáka (nyní šéf Národního divadla v Brně) ministrem kultury Martinem Štěpánkem vyvolalo rozkol mezi uměleckými soubory. Prozatímně jmenovaný šéf Jan Mrzena pak odvolal Dvořákova spolupracovníka a šéfa opery Jiřího Nekvasila, což vzbudilo další nevoli.

Poměry v divadle byly na přelomu let 1996/97 mírně řečeno rozbouřené, herecká část souboru peticí ostře kritizovala dočasného ředitele Mrzenu, druhá, sestávající především z operního ansámblu a řadových zaměstnanců, se za něho stavěla. Ozývaly se hlasy, že za takové situace nebude mít konkurz valnou úroveň. A když se konkurenti Černého na post ředitele ukázali jako ne právě silní partneři, vítězství připadlo právě jemu. kdi

I když byl konkurz od začátku kritizován za neprůhlednost a herci divadla žádali jeho zrušení, Černý o legitimitě svého chystaného jmenování nepochyboval. „Bylo to nejlepší ze špatných řešení, jiné už neexistovalo. Teď je na mně, abych to ustál, přinesl klid do divadla a svou prací celé to výběrové řízení legitimizoval,“ řekl tehdy Černý.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!