1. září 2015 10:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ředitel církevní diakonie chce pomáhat uprchlíkům. Chystá teroristický útok, tvrdí důchodce

Na rychle se šířící informaci, že v Bystřici pod Hostýnem vznikne ubytování pro běžence mířící do Evropy, reagoval bývalý zlínský podnikatel Pavel Dudr otevřeným dopisem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na rychle se šířící informaci, že v Bystřici pod Hostýnem vznikne ubytování pro běžence mířící do Evropy, reagoval bývalý zlínský podnikatel Pavel Dudr otevřeným dopisem. | foto: Reuters

PRAHA Až dvanáct uprchlíků by v případě potřeby mohlo najít útočiště v zařízení církevní diakonie v Bystřici pod Hostýnem. Prozatímní návrh ale rozčílil tamního důchodce Pavla Dudru, který na ředitele diakonie podal trestní oznámení. Podle něj prý napomáhá teroristickému útoku.

„U těchto trestných činů máme ze zákona oznamovací povinnost. Pokud se to dozvíte důvěryhodným způsobem, platí tato povinnost pro každého,“ vysvětluje svou pohnutku jednasedmdesátiletý důchodce Pavel Dudr ze Zlína. Minulý týden obvinil ředitele tamní církevní diakonie, že připravuje teroristický útok, a podal na něj trestní oznámení.

Důvod? Diakonie navrhla, že v případě potřeby a zájmu může nabídnout ubytování pro dvanáct uprchlíků, podle Dudra ale ve skutečnosti teroristů z Islámského státu.

Chystá teroristický útok

Absurdní trestní oznámení je reakcí na jeden z plánů, který představila Diakonie Českobratrské církve evangelické. 

„Během září máme převzít rekreační středisko, které je ve vlastnictví církve. Bavili jsme se o tom, že v případě potřeby zde mohou být umístěni uprchlíci. Je to ale předběžná informace, jedná se jen o záměr, vždyť jsme ho ještě ani nepřevzali,“ vysvětluje počátek příběhu jeden z jeho hlavních aktérů, ředitel církevní diakonie Petr Haška.

Na rychle se šířící informaci, že v Bystřici pod Hostýnem vznikne ubytování pro běžence mířící do Evropy, reagoval bývalý zlínský podnikatel Pavel Dudr otevřeným dopisem právě řediteli Haškovi. Dudr, mimo jiné sympatizant s islamofobním hnutím Islám v České republice nechceme, argumentuje například tím, že diakonie si chce za peníze daňových poplatníků akorát zaplnit kapacitu hotelu. Není ale absolutně proti přijímání uprchlíků. Navrhuje, aby Česko pomohlo jen lidem bez vyznání či křesťanům. Pokud totiž bude přijímat muslimy, dostanou se k nám podle jeho názoru i teroristé z takzvaného Islámského státu. A právě tím prý církevní diakonie napomáhá teroristickému útoku.

  • Oznámení podal Dudr jako trestný čin proti České republice, konkrétně se opírá o § 311 Teroristický útok, který v bodě 4 říká, že „příprava je trestná“.
  • Toho se měl podle jeho názoru ředitel Haška dopustit tím, že nabídl volné ubytování pro uprchlíky.

Zdánlivě úsměvná situace ale nakonec vyústila v trestní oznámení právě na Haškovu hlavu. 

„Mezi uprchlíky jsou teroristé Islámského státu, to víme z důvěryhodných informací. Jde o mnoho na sobě nezávislých zdrojů včetně BBC, vesměs jsou to veřejné informace i od zpravodajských služeb,“ vysvětluje pro server Lidovky.cz Dudr. „Dneska je informací tolik, že se k nim člověk dostane, aniž by o to nějak usiloval,“ dodává s tím, že jeho upozornění diakonie zcela ignorovala a trvá na svém rozhodnutí.

Informace z důvěryhodných zdrojů

Trestní oznámení pro podezření z přípravy teroristického útoku opírá Dudr zejména o zprávy z médií, které přikládá jako důkazy. Čerpá například z českých zpravodajských webů jako iDnes či Novinky, bohatým zdrojem je pro něj také Security magazín a nechybí ani odkazy na zpravodajství uskupení Islám v České republice nechceme, kde už bylo ale několikrát prokázáno, že se mnohdy jedná o články zcela smyšlené.

Na otázku, zdali jsou zdroje médií pro obvinění z přípravy teroristického útoku relevantní a dostatečné, má ale Dudr jednoznačnou odpověď: „Záleží na tom, jaká agentura zprávy převezme. Oni si zdroje ověřují. Když to přinese britský The Independent, je to určitá záruka, že se jedná o solidní zdroj. To stejné platí u The Washington Post, ti navíc ještě odkazují na další zdroj,“ myslí si.

A i když si je svými důkazy jistý, nepočítá, že by trestní oznámení padlo na ornou půdu. „Samozřejmě mi odpoví, že pan ředitel (Petr Haška) žádnou trestnou činnost nevyvíjí. Doufám ale, že diakonie nakonec změní názor, neboť informace neustále přibývají a za čtrnáct dní dodáme další,“ věří Dudr.

Sám ředitel církevní diakonie Haška, který se o trestním oznámení dozvěděl od kolegyně, se k panice kolem ubytování pro uprchlíky usmívá. „Když budu slušný, považuji to za absurdní. Naším záměrem je spolupracovat s ministerstvem vnitra, až bude mít jasno, za jakých podmínek a koho bude přijímat, můžeme nabídnout tři volné byty pro rodiny,“ vysvětluje. Diakonie proto ani zatím nic konkrétního nevyjednávala, protože je možné, že tento záměr nakonec vůbec nevyjde.

I tak ale reakce lidí na případné ubytování běženců v Bystřici pod Hostýnem byly oboustranné. Někteří podle Haška vítají, že se diakonie snaží nabídnout pomoc, jiní se zase ptají, zdali to budou jen křesťané. Nechybí ani přímé obavy z toho, že se do Česka dostanou teroristé.

I tak si ale Haška stojí za svým: není prý vůbec důležité, aby případní uprchlíci vyznávali křesťanství. „Stavíme se na stranu těch, kteří jsou v nesnázích. Pokud tam budou křesťané, budeme rádi, nicméně jsme si vědomi, že je i spousta dalších lidí, kteří utíkají nejen z náboženských důvodů. Pracujeme s těmi, kteří s námi chtějí spolupracovat. Nerozlišujeme, jakého vyznání daný člověk je,“ dodává Haška.

Překladatelka Petra Jelínková musela kvůli zdravotním komplikacím se zvukovody...
hmHana Mazancová