Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ředitel ČT už majetek nezamlčí

Česko

PRAHA Majetek generálního ředitele České televize zřejmě už nebudou muset odhalovat bulvární média. Nákup luxusní motorky nebo auta by mohl Jiří Janeček už brzy přiznat zcela veřejně v majetkovém čestném prohlášení.

Někteří poslanci a také premiér Petr Nečas chtějí, aby pro ředitele ČT platila stejná pravidla jako pro zákonodárce či starosty. Ti musí za každý rok podávat majetkové přiznání, ve kterém uvádějí své vedlejší příjmy, dary, nakoupené nemovitosti nebo věci dražší než půl milionu korun.

„Majetkové přiznání by mělo být u představitelů veřejnoprávních korporací stejným principem jako u představitelů státní a veřejné správy,“ napsal včera LN v SMS zprávě premiér Petr Nečas.

Majetkový dotazník by tak nově musel vyplňovat i ředitel Českého rozhlasu a další vysocí manažeři veřejnoprávních médií.

„Budu prosazovat komplexní novelizaci legislativy jdoucí tímto směrem,“ napsal dále Nečas. Podobně reagoval na dotaz LN i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nebo poslanci, kteří mají mediální problematiku na starosti.

O majetku ředitele ČT minulý týden informoval už poněkolikáté deník Blesk. Zveřejnil fotografie Janečka řídícího luxusní tříkolku. Na motorce, jejíž cena se blíží milionu, vyrazil na výlet do jižních Čech. Blesk zveřejnil i snímky Janečkova BMW, které vyjde na dva a půl milionu, luxusních náramkových hodinek na ředitelově zápěstí či pozemků na Táborsku. Před dvěma lety si pořídil byt v Praze na Zahradním Městě.

„Kdyby si vynásobili můj měsíční plat a manažerské odměny, tak by jim vyšlo, že jen za posledních sedm let jsem vydělal minimálně 14 milionů. A taky je mi 54, takže snad není neobvyklé mít něco našetřeno,“ napsal Janeček včera LN.

Pokračování na straně 3

Ředitel ČT už majetek asi nezamlčí

Dokončení ze strany 1

Janeček svůj majetek, který si pořídil za poslední tři roky, vysvětloval přes média už minulý týden. V prohlášení uvedl, že byt si pořídil na hypotéku a motorku už jako ojetou, starou šest let, takže podle něj rozhodně nestála téměř milion, jak uvádí Blesk. Luxusním BMW pak prý šetří peníze ČT, protože neužívá služební auto.

Poslancům ale vysvětlování do médií nestačí. Na tom, že by měl Janeček odevzdávat řádné přiznání podle zákona o střetu zájmů, se shodují politici ze všech parlamentních stran. Stejný názor mají i odborníci na korupci.

„Bylo by záhodno, aby se to týkalo i ředitele ČT. Je přece placen z veřejných peněz,“ říká ředitel Transparency International v Česku David Ondráčka.

Řediteli plánovaná kontrola majetku nevadí Podle některých poslanců by se mohla povinnost odevzdávat majetková přiznání týkat i vysokých manažerů České televize.

„Nevidím důvod, proč by vedení veřejnoprávních médií nemělo prohlášení odevzdávat. Rozhodně se o tom bude na výboru diskutovat,“ slibuje poslanec TOP 09 Václav Kubata. Podobně hovoří například i další člen výboru a poslanec ODS Walter Bartoš, David Kádner z Věcí veřejných nebo také Vítězslav Jandák z ČSSD či Vladimír Koníček z KSČM. Případný návrh by tedy mohl získat celkem snadno ve sněmovně podporu. „Zatím to není na programu. Ale ve výhledu na další rok se tím chceme zabývat,“ řekl LN ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Sám Janeček protestovat nebude. „Asi by to bylo řešení proti takovým spekulacím,“ napsal redakci. Mnohem menší zájem o to, jestli jsou Janečkovy majetkové poměry průkazné, mají oproti poslancům ti, kteří přímo dohlížejí na fungování a hospodaření ČT. Někteří televizní radní nepovažují oficiální přiznávání majetku za nutné. „Myslím si, že plně postačuje, když je veřejnost pravidelně informována o jeho platu a odměnách,“ řekl LN místopředseda rady Jan Brandejs.

Zákon o střetu zájmů ale vidí odborníci jako nedostatečný také proto, že chybí silné nástroje, jak přimět politiky a úředníky, aby uváděli pravdivé údaje. „Ve vymahatelnosti jsou velké slabiny. Není tu žádná větší sankce kromě medializace, pokud existuje podezření, že jsou čísla lživá,“ říká Ondráčka.

Autor: