22. dubna 2013 9:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Změna bodového systému? Šéf dopraváků chce více trestů na místě

Tomáš Lerch, ředitel dopravní policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Lerch, ředitel dopravní policie. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Ředitel dopravní policie Tomáš Lerch připravuje změnu bodového systému. Navrhuje trestat řidiče na místě, aby byli méně zatěžováni úředníci a odpadly obstrukce, jimiž se viníci chtějí vyhnout trestu.

Řidiči by však u některých přestupků nebyli vybodováni při druhém opakování přestupku, ale až při třetím. Lerch to řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Chtěl by také, aby policie mohla řidiči na místě odebrat technický průkaz a plánuje povinné reflexní prvky pro chodce.

Lerch upřednostňuje potrestání řidiče na místě například při překročení rychlosti o 20 až 40 kilometrů v hodině či při jízdě na červenou. Po vážné nehodě by auto muselo na prohlídku.

ČTĚTE TAKÉ:

V případě reflexních prvků pro chodce za tmy si představy ještě upřesňuje. "Bavme se, za jakých podmínek by to zákon požadoval - jestli v obci, nebo mimo obec, či všude. Můžeme najít kompromis," uvedl Lerch.

Ředitel dopravní policie také plánuje posílit pravomoci dopravních inženýrů vůči starostům, kteří podle policie nemají vždy rozumné nápady.

Lerch už dříve řekl, že prioritou dopravní policie bude měření rychlosti, protože rychlá jízda je nejčastější příčinnou tragických nehod. Do roku 2020 by chtěl dosáhnout toho, aby v Česku na silnicích nezahynul průměrně víc než jeden člověk denně.

Lidovky.cz, ČTK