13. února 2012 10:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chtěl nelegálně vyvézt Picassa, dostal podmínku

Jan Třeštík a obraz Sedící žena | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Třeštík a obraz Sedící žena | foto: ČTK

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 5 v pondělí udělil bývalému řediteli Galerie Středočeského kraje (GASK) Janu Třeštíkovi čtyřměsíční podmíněný trest s odkladem na 1,5 roku. Muž se podle obžaloby pokusil nelegálně vyvézt Picassův obraz Sedící žena. Údajně vyhotovil osvědčení k jeho vývozu do zahraničí, aniž k tomu měl z pozice ředitele GASK pravomoc.

Třeštík vinu odmítá. Rozsudek není pravomocný. Žaloba viní Třeštíka z porušení památkového zákona. Obraz je totiž kulturní památkou a osvědčení k jeho vývozu může vydat jen Národní galerie a Moravská galerie v Brně.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle státní zástupkyně muž jednal úmyslně, v rámci své funkce porušil povolením svou povinnost a mohl porušit obecný zájem, pokud by bylo dílo v zahraničí zcizeno. Podle soudu však muž nevěděl, že nemá oprávnění osvědčení vydat.

Třeštík se u soudu hájil zejména tím, že měl za to, že osvědčení vydat může. Dříve totiž podle něj tento dokument mohly vydávat i regionální galerie. Nevěděl prý také, že obraz je kulturní památkou; majitel díla mu prý opakovaně řekl, že obraz památkou není.

Obraz Sedící žena patří firmě Interpoint, jejímž jednatelem je Drahoš Lustig. Firma jej koupila před devíti lety a měla jej v trezoru. Lustig uvedl, že cílem vývozu bylo obraz propagovat a že si k tomu vybral GASK.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz