Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ředitel Hamáčkovy kanceláře má dvě služební auta. Neobhajitelné, tvrdí Němcová

Česko

  6:00
PRAHA - Jen pár měsíců poté, co se Jan Hamáček (ČSSD) stal předsedou Poslanecké sněmovny, musela se měnit pravidla pro poskytování benefitů: šéf jeho kanceláře Jan Morávek si vymohl hned dva služební vozy. Až do té doby měli předchůdci na jeho postu nárok jen na jedno auto.

Škoda Superb (Ilustrační fotografie) foto: MAFRA: Jaroslav Halamka

Loni v květnu poslanci z rozpočtového výboru probírali hospodaření České národní banky, debatovali o návrzích Státního závěrečného účtu a mezi těmi miliardami bez rozpravy odhlasovali i bod č. 14. „Předseda Poslanecké sněmovny J. Hamáček se obrátil na rozpočtový výbor se žádostí o přijetí usnesení ohledně změny platového řádu,“ píše se ve strohém oficiálním zápisu.

Řád se měnil pouze v jediném odstavci. Přibyla věta, podle níž může ředitel kanceláře předsedy sněmovny používat hned dvě služební auta. Jedno s řidičem a druhé bez.

Jan Morávek (ČSSD)

Jan Morávek (ČSSD)

„Je to podle mého názoru zbytečné a neobhajitelné,“ reagovala bývalá předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS), když o změně v platovém řádu slyšela od redaktora serveru Lidovky.cz. A připomněla, že když ona vedla sněmovnu, její ředitelka kanceláře neměla přidělený dokonce žádný služební vůz.

Nenápadná novinka v platovém řádu se přitom ušila na míru pro Jana Morávka, jenž je dlouholetým komunálním politikem ČSSD v Královehradeckém kraji. V minulosti ale působil i na ústředních úřadech. Od roku 2004 zastával funkci ředitele kabinetu ministra pro místní rozvoj, poté se stal ředitelem odboru protokolu Úřadu vlády ČR.

„Morávek využívá vozu Škoda Octavia. Vůz z vozového parku Poslanecké sněmovny Škoda Superb používá v případech, kdy služební povinnosti vyžadují auto s řidičem,“ uvedl mluvčí sněmovny Roman Žamboch.

Jaké nové úkoly šéfovi kanceláře předsedy sněmovny přibyly, když až dosud si jeho předchůdci vystačili s jedním služebním vozem, případně i bez něj? To se serveru Lidovky.cz nepodařilo zjistit.

Samotného Morávka se nepodařilo v kanceláři zastihnout po tři dny, jeho sekretářka redakci nakonec odkázala na „tiskového tajemníka předsedy Poslanecké sněmovny“, jímž je Jan Denemark Nováček. „Pokud vím, tak využívá jedno auto a to druhé jen na akcích, kde je potřeba jet s řidičem,“ tvrdí. Služební superb s řidičem, na který má Morávek nárok, nevyužívá ale pouze on. „Je využito na všechny možné akce jak pro kancelář, tak i pro parlament a celou Poslaneckou sněmovnu. To auto se využívá k hodně účelům,“ dodal Nováček.

K jakým konkrétně, ale neupřesnil. Předseda Hamáček, jenž změnu prosadil, trvá na tom, že je potřebná. „Je to opatření, které je srovnatelné s obdobnou funkcí v jiných složkách státu, protože pan ředitel je mimo jiné i zástupcem pana kancléře sněmovny Petra Kynštetra,“ říká. Avšak ani on neřekl, proč úpravu bylo nutné prosadit až s příchodem Jana Morávka.

Zastání nachází i spolustraníků z rozpočtového výboru, kteří změnu odhlasovali. I oni používají stejný argument. „Není to nic neobvyklého či výjimečného v porovnání se srovnatelnou pozicí v jiných organizačních složkách státu,“ uvádí například předseda rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD).

Nárok na dvě služební auta, z nichž je jedno s řidičem a druhé bez, má ve sněmovně jen několik politiků: předsedové výborů a komisí, stálých delegací, místopředsedové sněmovny a předseda sněmovny.

Sněmovna dostane více peněz

Poslanecká sněmovna dostane v příštím roce navíc 87,2 milionu korun víc než letos. Výdajepřekročí v příštím roce o 158 milionů korun jednu miliardu. Sněmovní kancléř Petr Kynštetr v minulých dnech informoval, že celé navýšení sněmovního rozpočtu je nutné kvůli pokrytí povinných výdajů. Zvýšily se položky, které se týkaly platů poslanců, jejich náhrad i platů zaměstnanců.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...

Mohlo by vás zajímat