Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
28. června 2018 22:02, aktualizováno 29. 6 13:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Mazánek končí a jde do civilu

Michal Mazánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Mazánek. | foto: Foto Richard CortésČeská pozice

PRAHA Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Michal Mazánek končí ve funkci a ke konci července odchází do civilu, uvedla ve čtvrtek Česká televize. Na svých webových stránkách to v pátek potvrdila Policie ČR s tím, že šlo o soukromé rozhodnutí zatím od Mazánka nedostala oficiální žádost o ukončení služebního poměru. Mazánek centrálu vedl od léta 2016, kdy vznikla sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru policie.

Ředitel NCOZ se záměrem ukončit služební poměr seznámil vedení Policie ČR. 

Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu SKPV plk. JUDr. Michal Mazánek informoval vedení Policie České republiky o svém soukromém rozhodnutí ukončit služební poměr. O možném odchodu pana ředitele Mazánka se přitom hovoří již delší dobu, nejde tedy o nijak nepromyšlený krok. Se svým záměrem plk. Mazánek seznámil také jím řízený útvar. V pátek Mazánek žádost o ukončení služebního poměru oficiálně doručil na Policejní prezidium ČR, inforume policie na twitteru.

29.června 2018 v 13:46, příspěvek archivován: 29.června 2018 v 13:53

Plk. Mazánek dnes doručil žádost o ukončení služebního poměru na Policejní prezidium ČR. Na základě jeho žádosti a po domluvě se služebním funkcionářem odchází ze služebního poměru k 31.7. tohoto roku.


Mazánek nastoupil k policii v březnu 1985. Během kariéry trvající 31 let prošel řadou funkcí v základních útvarech převážně ve Středočeském kraji. V roce 1993 byl převelen na Krajský úřad vyšetřování Středočeského kraje, kde se věnoval zejména vyšetřování vražd. Poté vystřídal několik funkcí, mimo jiné funkci náměstka ředitele krajského ředitelství Středočeského kraje pro službu kriminální policie a vyšetřování.

„Děkuji plk. Michalu Mazánkovi za jeho tři desítky let služby pro policejní sbor i občany ČR. Odchod zkušeného profesionála a jednoho z nejuznávanějších policistů mě netěší, ale respektuji jeho osobní rozhodnutí,“ uvedl na Twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který se v pátek sejde s policejním prezidentem Tomášem Tuhým a generálním ředitelem hasičů Drahoslavem Rybou. Zajímat se bude také o aktuální situaci v Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ).

Vznik organizace vyvolal roztržku mezi ANO a ČSSD

NCOZ vznikla před necelými dvěma lety sloučením policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Její vznik vyvolal roztržku uvnitř tehdejší vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO, které kvůli reformě policie hrozilo odchodem z vlády. Tehdejší vedení policie hájilo vznik NCOZ tím, že nový útvar bude z jednoho místa efektivněji bojovat proti zločinu. Mezi nejhlasitější kritiky reformy patřil bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta, který kvůli tomu od policie odešel.

V loňském roce zabavil NCOZ zločincům majetek za více než 2,6 miliardy korun. Meziročně šlo o pokles zhruba o 3,4 miliardy korun, což Mazánek letos v únoru vysvětloval tím, že stát zlepšil různé kontrolní mechanismy a majetek zabavuje ještě dřív, než se trestný čin stane a případ začne vyšetřovat policie.

Jde o již několikátou personální změnu

Mazánkův odchod z čela NCOZ by byl v letošním roce už několikátou personální změnou ve vedení bezpečnostních sborů. V polovině května byl zproštěn výkonu služby ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek. Tehdejší ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) zdůvodnil svůj krok snahou vyšetřit hospodaření tajné služby.

Na konci dubna skončil ve vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín, a to po sporech s premiérem Andrejem Babišem. Ke konci května pak odešel ředitel pražské policie Miloš Trojánek, který se přesunul na pozici krajského policejního ředitele na Vysočině. Pražskou policii v současnosti řídí Jan Ptáček.

Média také spekulují o chystaném odchodu policejního prezidenta Tomáše Tuhého, který by měl zamířit na post velvyslance v Bratislavě. Minulý týden uvedl server Neovlivní.cz, že Tuhého odchod už schválila vláda.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...