Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 19 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nabádal podřízené k ‚buzeraci‘ občanů, teď je šéf strážníků obžalovaný a už nevelí

Velitel Městské policie v Praze 1 Miroslav Stejskal je přísedícím u soudu 17... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velitel Městské policie v Praze 1 Miroslav Stejskal je přísedícím u soudu 17... | foto: Asociace strážníků obecních a městských policií

PRAHA Ředitel městské policie v Praze 1 Miroslav Stejskal na sebe v poslední době obrátil pozornost v souvislosti s tím, jak neobratně nabádal k podřízené k větší důslednosti v kontrole občanů. Primátorka Adriana Krnáčová to dokonce označila za buzeraci. Stejskal má však nyní mnohem vážnější problém, kvůli jiné záležitosti byl obžalovaný a jeho nadřízení mu do pravomocného vyřešení kauzy odňali velení a přesunuli na jinou pozici.

„Obžaloba na jmenovaného obviněného byla zdejšímu soudu doručena,“ potvrdila serveru Lidovky.cz místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Obžalobu soud přijal tento týden. Stejskala státní zástupce viní ze zneužití pravomoci úřední osoby. Šéf strážníků v Praze 1 údajně překročil své kompetence na sklonku loňského roku. Při řešení dopravního přestupku měl řidiči vytrhnout telefon z ruky a rozbít ho.

Stejskal interpretaci státního zástupce odmítá, podle svého přesvědčení se ničeho nedopustil. Naopak se prý jen bránil, aby ho dotyčný přístrojem neohrožoval. „Nedovolil jsem mu, aby mi foťákem mával před obličejem a fotil si můj obličej,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz. Prý nerozumí tomu, jak jeho zákrok mohlo státní zastupitelství vyhodnotit jako trestný čin. V případě uznání viny mu hrozí až rok vězení či pětiletý zákaz činnosti.

Incident se odehrál loni v prosinci na jednom pražském parkovišti pro tělesně postižené, kde chtěl auto odstavit jeden šofér. Prokázal se však padělaným dokladem o svém postižení. „Zakročoval jsem proti pachateli s falešným ukradeným znakem, parkoviště pro invalidy užíval neoprávněně. To je naprosto nezvratně prokázáno,“ hájí se Stejskal.

Stejskal vyměnil funkci velitele za administrativu

Na jeho obžalování bleskově reagovali nadřízení. Ředitel Městské policie hlavního města Prahy Eduard Šuster ho do vyřešení případu odstavil z funkce a přeřadil přímo k sobě na ředitelství. Stejskal se tam bude věnovat administrativní práci, svůj velitelský post předal zástupkyni ve čtvrtek dopoledne.

„V případě, že bude zaměstnanec pravomocným rozhodnutím soudu uznán vinným, bude s ním rozvázán pracovní poměr. V opačném případě bude zařazen zpět na své původní pracovní místo,“ uvedl k tomu Šuster. Paradoxně ani jeho pozice není nejpevnější, na jaře pražští radní kvůli neuspokojivému fungování městské policie uvažovali o jeho odvolání. Šuster tlak nakonec ustál.

Adriana Krnáčová na úterním zastupitelstvu. Pražské opozici se primátorku...
Městská policie- ilustrační

K obžalobě Stejskala už se schylovalo letos v dubnu, kdy policie případ uzavřela a spis předala státnímu zástupci. Ten však vrátil případ kriminalistům k došetření. Napodruhé vyšetřovatelé navrhli obžalovat Stejskala před pár týdny. „Policejní orgán předložil státnímu zástupci spis s návrhem na podání obžaloby,“ sdělil serveru Lidovky.cz 21. září šéf žalobců v Praze 1 Jan Lelek.

Je to buzerace, rozčílila se Krnáčová

Suspendovaný šéf strážníků z Prahy 1 spustil příval vášní letos v červenci. Na veřejnost tehdy unikl jeho dopis, v němž kritizoval podřízené za menší množství vybraných pokut. Stejskala podráždilo, že jeho lidé v první půli letošního roku vyřídili jen polovinu přestupků v porovnáním se stejným obdobím loňského roku. Pod hrozbou postihů podřízeným přikázal, aby čísla zlepšili.

„Počínaje dnem 1. srpna 2017 budou strážníci vykazovat do činnosti s hlásnou povinností veškeré řešené přestupky spáchané jízdou na jízdním kole, případně koloběžce, po chodníku, v protisměru a na dalších místech, kde je taková jízda zakázána,“ napsal Stejskal mimo jiné v dopise svým podřízeným. Současně si vymínil, aby mu strážnici všechny zaznamenané přestupky hlásili.

Dopis vyvolal rozporuplné reakce, podle některých zašel ředitel Stejskal příliš daleko. Nejvíc rozladil primátorku Adrianu Krnáčovou. „Jestli nikdo nezkoumal, proč k poklesu vybraných pokut došlo, a rovnou nařizuje, aby jich bylo vybráno víc, tak je to v podstatě pokyn k buzeraci lidí,“ reagovala pro Lidovky.cz Krnáčová. Naopak starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a ředitel Šuster se ho zastali.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...