Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Varování elitám: Za to, co mezi sebou kujete, můžete jít za mříže

Česko

  14:40
PRAHA - Rozsudek v kauze uplácení uvnitř Věcí veřejných je emancipační rozhodnutí české justice a signál politikům, že za své pletichaření mohou jít za mříže. V rozhovoru pro server Lidovky.cz to říká ředitel organizace Transparency International David Ondráčka.

„Pan Bárta by měl úplně opustit politiku. Je totiž nemyslitelné, aby zůstával po takovémto procesu a rozsudku dále v parlamentu,“ míní David Ondráčka v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Co říkáte na rozsudek v kauze Bártových obálek?
Soudce důkladně zvážil všechny okolnosti a po zralé úvaze se takto rozhodl. Připadá mi to adekvátní. Co si dovedu představit navíc je, že by pan Bárta dostal i finanční trest, protože došlo jen k propadnutí peněz  určených k uplácení (660 tisíc – pozn. red.). Soud může uložit i finanční trest, což se nestalo. Ale to je jen drobnost.

ČTĚTE TAKÉ:

Jaká je podle vás budoucnost Víta Bárty v politice?
Podle mě z toho plyne, že pan Bárta by měl úplně opustit politiku. Je totiž nemyslitelné, aby zůstával po takovémto procesu a rozsudku dále v parlamentu.

Je běžné, že ten, kdo uplácí, vyvázne s podmínkou a uplácený dostane tři roky „natrvrdo“?
Průběžně analyzujeme všechny rozsudky u korupčních trestných činů a tam to funguje tak, že u dříve netrestaných osob se podmínky dávají naprosto standardně. Pouze v případě, že soud přihlédne k další vážnější okolnosti, což bylo u pana Škárky pokus o podvod, tak může dojít k nepodmíněným trestům.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro mě je zásadní, zejména u veřejných funkcionářů, aby rozsudek obsahoval kromě trestu zároveň také zákaz výkonu veřejných funkcí a finanční pokutu, protože to ti lidé ucítí.

Lze chápat rozhodnutí soudu jako určitý signál politikům, že za své zákulisní intriky mohou skončit za mřížemi?
Ano, je to podle mě signál politickým elitám: to, co mezi sebou kujete, není jen vaše interní záležitost, ale může to být hodnoceno jako trestný čin. Je to emancipační rozhodnutí české justice. Zdá se, že velmi dobře promyšlené a zdůvodněné.

Měla by se policie zabývat také rolí poslankyně Kristýny Kočí? Podle soudce se mohla dopustit podvodu také ona.
Na to nemám tak úplně jasný názor. Paní Kočí už je natolik nedůvěryhodná, že v politice ji už nikdo nemůže brát vážně. Ale v trestní rovině je na policii, aby zvážila, zda nehrála velmi podobou roli jako pan Škárka a vyvádět z toho trestní zodpovědnost. V politice se ale jakýkoliv její vliv blíží nule.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...