Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VZP má nového ředitele, je jím Zdeněk Kabátek

Česko

  10:31aktualizováno  11:41
PRAHA - Novým ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny zvolila její správní rada šéfa odboru ekonomiky ministerstva zdravotnictví Zdeňka Kabátka. Získal 18 z 27 hlasů. Do funkce nastoupí 1. prosince. .

Nový ředitel VZP Zdeněk Kabátek, v pozadí odstupující Pavel Horák. foto: ČTK

Novinářům to řekli členové správní rady. Vystřídá Pavla Horáka, který dnes rezignoval a z funkce šéfa největší zdravotní pojišťovny v zemi odejde na konci měsíce

Očekávané změny

Horákovo odchodné - 1,26 milionu korun

Podle manažerské smlouvy má odstupující ředitel nárok na odchodné ve výši šesti měsíčních platů.

V současné době činil jeho plat 210 tisíc Kč měsíčně.

"Je to o něco lepší nežli podle zákoníku práce," vyjádřil se o svém odchodném odstupující ředitel.

Výměna šéfa VZP se očekávala. Ve správní radě pojišťovny se nedávno změnil poměr sil, a to ve prospěch ministerstva zdravotnictví. Ministr Leoš Heger (TOP 09) dosavadní vedení VZP už delší dobu kritizoval. Vytýkal mu třeba postup ve sporném projektu internetových zdravotních knížek IZIP či finanční politiku. Sám Horák uvedl, že vnímá napětí, které kolem pojišťovny panuje, proto se rozhodl skončit.

Rada dala na začátku svého zasedání možnost odstoupit nejen generálnímu řediteli, ale i předsedovi správní rady. Šnajdr příležitost k rezignaci využil a zdůvodnil ji tím, že už není poslanec. Do čela správní rady byl místo Šnajdra zvolen náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

ČTĚTE TAKÉ:

Kabátek představil sebe i své cíle

Kabátek se jednání rady účastnil. Přišel se členům představit a seznámit je se svými případnými záměry. Někteří si totiž stěžovali na to, že ho neznají. Padl také návrh, aby se na nového ředitele pojišťovny vypsalo výběrové řízení. Ten ale neprošel.

Kabátek nyní působí jako vrchní ředitel pro ekonomiku na ministerstvu zdravotnictví. Spadají pod něj mimo jiné nemocnice, léčebná centra a ústavy, které přímo řídí Hegerův úřad. Kabátek radě dnes řekl, že chce pojišťovnu a její finance stabilizovat, vyřešit její smluvní politiku a také úzce spolupracovat s ministerstvem zdravotnictví.

Rychlá volba

"Je jedno, co řekl nebo slíbil, protože to bylo předem domluveno. Bylo to divadlo. Je to špatná volba. Navrhovali jsme výběrové řízení. Ředitele VZP, která hospodaří s více než 180 miliardami korun, nemůže dělat člověk, který neřídil žádnou instituci," uvedl jeden ze členů správní rady Michal Sojka.

Také podle místopředsedy rady Jiřího Běhounka (ČSSD) se volba odehrála příliš rychle. "Byli jsme jen jako stafáž. Nebylo s námi nikterak jednáno," podotkl Běhounek. Podle něj Kabátek sice představil své cíle, už ale neřekl, jak jich chce dosáhnout.

Plánované škrty

Systém zdravotního pojištění je v mínusu. Heger už dřív předložil seznam opatření, jimiž chce jeho finanční kondici zlepšit. Patří k nim třeba plány na zrušení akutních lůžek. Podle ministerstva jich má Česko příliš mnoho, chybí mu naopak lůžka následné péče a ošetřovatelská.

ČTĚTE VÍCE:

Seškrtat by se tak v příštích letech mělo kolem 6000 akutních lůžek. Některé nemocnice či jejich oddělení by zanikly. Zajistit to mají právě zdravotní pojišťovny, které s nimi neuzavřou smlouvu a přestanou jim akutní péči hradit.

Autoři: ,

Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!
Veletrh FOR KIDS: Užijte si zábavný víkend se svými dětmi!

Veletrh hraček, her a potřeb pro děti FOR KIDS proběhne ve dnech 20. až 22. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Jeho letošní ročník bude výjimečný...