Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ředitel láká zájemce o studium rapovým klipem. Chybí mi tam autocenzura, reaguje radní

Česko

  6:00
VARNSDORF/PRAHA - Svérázným způsobem se rozhodl přitáhnout zájemce o studium ředitel vyšší odborné školy ve Varnsdorfu Petr Jakubec. Spolu se dvěma kolegy natočil klip, v němž rapem představuje kvality svého ústavu. Video na sociálních sítích vzbudilo rozporuplné ohlasy. Krajský radní pro školství reagoval, že v tomto případě by byla namístě jistá autocenzura.

Ředitelem školy je Petr Jakubec více než 10 let. foto: YouTube

„Když základka ti končí a nevíš kam pak jít, vybrat si dobrou střední, to není snadnej beat. Vždyť hlavně jde o tebe, co s tebou bude dál, já říkám ti, hej kámo, přijď podívat se k nám,“ začíná Jakubec rýmem osobitý klip, v němž vedle něj účinkuje ještě učitelka Kateřina Kovářová a sociální pracovník Jaroslav Grundza. Aktéři videa se snaží oblečením a dikcí přiblížit tomu, jak klipy točí skuteční rappeři.

Video se objevilo na internetovém kanálu YouTube tento týden. Klip má být pozvánkou pro potenciální zájemce o studium na Vyšší odborné škole, Střední průmyslové škole a Střední odborné škole služeb a cestovního ruchu, kde je Jakubec dlouhá léta ředitelem. Jeden z otevřených dnů se uskutečnil uplynulý pátek, další se chystá v lednu 2018.

Že je klip do určité míry nadsázkou, plyne se samotného závěru videa. V něm ředitel Jakubec už v civilu zve budoucí studenty k návštěvě školy. „Myslím, že vedení školy mi jde o dost lépe než rap. Přijďte se o tom přesvědčit na některý ze dnů otevřených dveří,“ říká. Jeho ústav je jednou z téměř stovky středních škol spravovaných Ústeckým krajem.

‚Jsem z toho minimálně v rozpacích‘

Videu se dostalo slušné pozornosti, na YouTube nasbíralo více než 10 tisíc zhlédnutí. Reakce diváků se štěpí. Někteří ho chválí, jiní v něm nenašli dobrého vůbec nic. „Nikdo vás nenutí, abyste do té školy chodili. Je to super nápad a aspoň jsou pro každou srandu,“ napsala pod video Žaneta Kadová. „Až mě děsí, jakým způsobem se dneska státní školy prezentují,“ kontruje Tereza Hájková.

Ředitel Jakubec se o okolnostech vzniku videa nechtěl bavit. Proč zvolil tuto formu prezentace své školy, se tak lze pouze dohadovat. „Je tu den otevřených dveří. Vy mně určitě budete chtít pokládat nějaké otázky a já bych se nad nimi musel zamyslet. Nezlobte se, už mě volají. Musím běžet,“ sdělil serveru Lidovky.cz ředitel a zavěsil.

Někteří kolegové Jakubce z oboru přistupují ke klipu velmi rezervovaně. „Hudební a dramaturgická produkce není podle mě vysoká. Pokud video přiřadím k oficiálním produktům veřejné střední školy, jsem z něj minimálně v rozpacích,“ sdělil serveru Lidovky.cz ředitel ústeckého Gymnázia a Střední odborné školy dr. Václava Šmejkala Michal Šidák. Dodal, že při prezentaci své školy dbá na zachování jejího obrazu coby vzdělávací a výchovné instituce.

Podle radního jsou nejlepší propagací školy výsledky

Klip se dostal i ke krajskému radnímu pro školství Petru Šmídovi. Podle něj nápad prezentovat školu touto formou sám o sobě není špatný, provedení ale podle jeho soudu bylo horší. „V tomhle případě si myslím, že tam chybí trochu autocenzura. Hodnotím to z pohledu konzumenta hudební produkce, mně se to prostě nelíbí,“ sdělil serveru Lidovky.cz Šmíd.

Na druhou stranu připouští, že klip i přes svou svéráznou podobu může ke škole přilákat pozornost možných studentů a přivést je na její webové stránky. Nicméně nejlepší reklamou by podle něj měla být škola sama o sobe. „Nejlepší prezentace školy jsou její výsledky, výsledky v soutěžích nebo mezinárodní spolupráce,“ poznamenal k tomu radní.

Petr Jakubec býval krajským radním pro školství za ČSSD.
Aktivista, mystifikátor a odsouzený podvodník Lukáš Kohout.

Shodou okolností je Petr Jakubec jedním ze Šmídových předchůdců, v letech 2008 až 2012 byl krajským radním pro školství za ČSSD. V roce 2006 neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny. Dnes v politice působí už „jen“ na komunální úrovni, od roku 2014 je městským radním ve Varnsdorfu. „Každý školský subjekt láká budoucí studenty a je jeho věc, jakou marketingovou formou to dělá,“ komentoval jeho rapový počin kolega z rady, starosta Stanislav Horáček.

Ředitel čelí nařčení ze šikany podřízených

Ještě během své práce krajského radního pro školství na Jakubce v roce 2011 prosákla jeho spolupráce s aktivistou, mystifikátorem a podvodníkem Lukášem Kohoutem, který se v roce 2002 vydával za asistenta předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana. Kohout z titulu své smyšlené funkce cestoval za veřejné peníze po světě, za podvod pak dostal 16 měsíců vězení. V současnosti si odpykává šestiletý trest za jiný podvod.

Za 'mrtvou kočkou' stojí Kohout. Prý ho platil politik z ČSSD

Když byl ještě Kohout na svobodě, s Jakubcem byli spojenci. Deník MF Dnes v roce 2011 řadou textů doložil jejich spolupráci, kdy Kohout pomáhal Jakubcovi k prosazování některých politických cílů nebo diskreditovat oponenty. Společně třeba postupovali proti studentům děčínského gymnázia, kteří se snažili bránit sloučení své školy s tamější obchodní akademií.

Jakubce provází potíže i v současné době. Deník MF Dnes minulý týden upozornil, že ředitele nařklo několik podřízených ze šikany. Kraj tak nechává situaci ve škole monitorovat, aby mohl přijmout odpovídající opatření. „Ustavili jsme zmocněnce, který má za úkol situaci ve škole monitorovat. Potřebujeme získat argumenty, na jejichž základě můžeme rozhodnout, zda ředitele odvolat, či nikoli,“ řekl deníku radní Šmíd.

Autor:

Mohlo by vás zajímat