Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
8. prosince 2016 10:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ředitelem Národního bezpečnostního úřadu se má stát dřívější šéf BIS Lang

Bývalý šéf BIS Jiří Lang. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf BIS Jiří Lang. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ředitelem Národního bezpečnostního úřadu se má stát dřívější šéf BIS Jiří Lang. Nahradí Dušana Navrátila, který se po deseti letech v čele NBÚ má stát zmocněncem vlády pro kybernetickou bezpečnost. Na starosti by měl mít přípravu a vznik Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Uvedl to mluvčí vlády Martin Ayer.

Personální změna je v materiálu, který vládě společně předkládají premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s Navrátilem.

Navrhované změny by vláda mohla projednat ještě do konce letošního roku, nabýt účinnosti by měly od konce ledna 2017. Změny v čele NBÚ budou v souladu se zákonem projednány také v příslušném výboru Poslanecké sněmovny.

Navrátil by měl mít na starosti přípravu a vznik Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Lang je bezpečnostní odborník, který vedl BIS 13 let. Letos odešel z funkce na vlastní žádost..

Navrátil má podle Sobotky dobré předpoklady pro funkci zmocněnce pro oblast kybernetické bezpečnosti, svou kvalifikaci a odbornost prokázal při řízení NBÚ, kde se osobně zasadil o rozvoj v boji s kyberkriminalitou.

Kybernetické centrum, které má Česko chránit před hackerskými útoky a dalšími bezpečnostními incidenty, získá novou budovu v části původních vojenských kasáren v Brně - Černých Polích. V budoucnu by v centru mělo pracovat 400 lidí. Plánovaný úřad vznikne vyčleněním z NBÚ, který už nyní dohlíží na počítačovou bezpečnost v Česku.

Lang, který má dosednout na Navrátilovo místo v NBÚ, vedl BIS 13 let. Z funkce odešel letos na vlastní žádost. Sobotka tehdy uvedl, že s Langem diskutuje o jeho budoucím působení, protože chce, aby působil i nadále ve službách státu. Novým ředitelem BIS je od půlky srpna dlouholetý pracovník kontrarozvědky Michal Koudelka.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!