Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ředitelkou Národního úřadu pro vyzbrojování je Nalevajková

Česko

  13:21aktualizováno  15:18
PRAHA - Novou ředitelkou Národního úřadu pro vyzbrojování se stala osmatřicetiletá právnička Jitka Nalevajková. Dosud stála v čele odboru logistiky a zahraniční pomoci, který pod úřad spadá. Ve funkci nahradila Pavla Bulanta, který post opustil na podzim.

Nově jmenovaná ředitelka Národního úřadu pro vyzbrojování Jitka Nalevajková . foto: ČTK

Ministerstvo také obnovilo pozici zástupce ředitelky. Stal se jím Tomáš Dvořáček. Nalevajková se chce zaměřit na společné nákupy se zahraničními partnery, které by měly zlevnit akviziční proces. České armádní nákupy jsou dlouhodobě terčem kritiky zejména kvůli nekoncepčnosti a předraženosti.

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je úkolem úřadu vysoutěžit pro armádu takovou výstroj a výzbroj, kterou potřebuje a kterou si zaslouží. "Je to oblast, kde je potřeba udělat velký kus práce," řekl Stropnický na tiskové konferenci. Úřad podle něj nemá pracovat ani tak rychle, ale zejména důkladně.

Nalevajková uvedla, že pravidla pro akvizice jsou nyní nastavena přísně, ale jednoznačně a transparentně. "Za minulého vedení byly učiněny určité pozitivní kroky, nicméně řada věcí nebyla dotažena do konce a některou zátěž si stále ještě neseme z minula," řekla Nalevajková.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO)

"Chyby, které v akvizičním procesu vznikají, nejsou v řadě případů zapříčiněny pouze zlým úmyslem, ale speciálně v oblasti složitých armádních zakázek i lidským selháním a pochybením v důsledku byrokracie," uvedla.

Kdo je Jitka Nalevajková

Nalevajková vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Během své profesní dráhy pracovala na různých právnických a řídicích pozicích v soukromé sféře i veřejné správě. Na ministerstvu obrany působí od roku 2005. Dlouhodobě se zaměřuje na problematiku veřejných zakázek.

Pověst resortu v oblasti akvizic je značně pošramocená. S nevolí odborné i laické veřejnosti se setkalo například pořízení nových obrněnců Pandur nebo dopravních letadel CASA. V reakci na problémy s nákupy byl vytvořen Národní úřad pro vyzbrojování. Jeho zřízení mělo přinést větší koncepčnost armádních nákupů a omezit pochybné zakázky.

Podle Nalevajkové by měl úřad zavést důsledné projektové řízení a zefektivnění mezinárodní spolupráce ve vyzbrojování. "Tím míním společné nákupy s našimi partnery v rámci Evropské unie a NATO," řekla Nalevajková.

Dosavadní ředitelka odboru logistiky řekla, že chce zjednodušit a zefektivnit nákupy. Náměstek ministra obrany pro obranné akvizice Bohuslav Dvořák novinářům řekl, že výběrové řízení, z něhož nová šéfka vzešla, bylo dvoukolové. Předsedou výběrové komise byl generál v záloze Jaroslav Kankia a mezi jejím členy byl i ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka.

Bulant odešel z rodinných důvodů

Dvořáček doposud působil jako voják z povolání. Naposledy byl vojenským přidělencem ve Švédsku.

Ředitelka Národního úřadu pro vyzbrojování má v gesci koordinaci koncepce bezpečnostní politiky České republiky v oblasti vyzbrojování. Zastupuje také Českou republiku v orgánech pro vyzbrojování členských států NATO, EU a visegrádské skupiny a při jednáních se zahraničními partnery ve vyzbrojování.

Post šéfa úřadu byl volný od října, kdy z něj odešel Bulant. Výběrové řízení na uvolněnou pozici vyhlásilo nové vedení ministerstva obrany na konci února. Z původních 16 uchazečů se do finálového výběru dostali dva muži a Nalevajková.

Bulant odešel z čela úřadu po dvou a půl letech, údajně z rodinných důvodů. Od února je členem představenstva pardubické společnosti Explosia, která vyrábí trhaviny a střeliviny a je akciovou společností státu.

Po Bulantově odchodu pověřil tehdejší ministr obrany Vlastimil Picek řízením úřadu náměstka pro obranné akvizice Libora Karáska.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat