Jedním z důvodů, proč se lidé chtějí odtrhnout, je jejich nespokojenost s výstavbou navrženou v územním plánu. Pokud se v referendu nenajde dost hlasů pro osamostatnění, jsou politici ochotni o jeho úpravě diskutovat.
Protesty místních vyvolal především záměr postavit na takzvané Slunné louce devítipatrový dům. Ten byl investor později údajně ochoten i snížit – magistrát ale ve snaze zachovat městu obě čtvrti navrhuje, že se pozemek od developera pokusí směnit za jiný, vybraný v lokalitě Kamechy, kde se buduje nové sídliště. Záměr s firmou už prý radnice předjednala. „Město tam ale nevstupuje proto, aby tam byla orná půda,“ zdůraznil náměstek primátora Oliver Pospíšil. „Pokud referendum odmítne odtržení, nechám prozkoumat územní plán, aby k podobným kolizím už nedocházelo,“ ujistil Onderka. Výstavbu tak také nevyloučil.
Prvním krokem ale bude referendum. „Musíme počkat na jeho výsledek, nemůžeme potom směňovat pozemky s cizí obcí,“ zdůraznil primátor.
Návrhy města ještě organizátoři referenda neobdrželi oficiálně. „Záleží na tom, zda budou i nějaké záruky. Otázka totiž je, zda by taková směna vůbec řešila podstatu problému,“ obává se mluvčí iniciativy Samostatný jih Pavel Reich. Město by si totiž na „svém“ pozemku mohlo schválit prakticky cokoliv, navíc není vyloučeno, že návrhy současného vedení magistrátu se představitelé zvolení v podzimních volbách nemusí cítit vázáni, shrnul část obav Reich. „Nemohu tedy vyloučit, že jde jen o chytrý tah, jak ovlivnit výsledek referenda,“ podotkl Reich. Ten bude podle odhadu v každém případě velice těsný, takže rozhodovat může každý hlas.
I když organizátoři původně navrhovali pro referendum říjnový termín, ten zářijový by neměl s největší pravděpodobností kolidovat s volbami.
***
HLASOVÁNÍ O odtržení V referendu by lidé z Dolních Heršpic a Přízřenic měli hlasovat o otázce: „Souhlasíte s osamostatněním, tedy oddělením katastrálních území Dolní Heršpice a Přízřenice od statutárního města Brna a se vznikem samostatné obce Dolní Heršpice-Přízřenice?“ Obec vznikne, pokud ano řekne víc než polovina voličů. Podmínkou je, že úřady nenapadnou legálnost odtržení, protože zákon o sloučení obcí s Brnem z roku 1919 je stále platný. A lidé musejí zvážit i negativní dopady, například zdražení dopravy.
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno