Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Referendum o hazardu v Holešově je neplatné, přišlo málo lidí

Česko

  9:52
HOLEŠOV - O budoucnosti hazardu v Holešově na Kroměřížsku se v sobotu nerozhodlo. Referendum, ve kterém lidé odpovídali na otázku, zda podporují plošný zákaz výherních hracích přístrojů, videoloterijních terminálů a podobných zařízení ve městě, je neplatné a jeho rozhodnutí nezávazné. Hlasovalo v něm totiž jen 6,3 procenta oprávněných voličů. K platnosti referenda je potřeba účast 35 procent oprávněných voličů.

Hazard (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Ve městě s asi 12.500 obyvateli bylo 9688 oprávněných voličů, přišlo jich 614, platných hlasů bylo 599. Z nich 554 hlasovalo pro zákaz hazardu. "Výsledek hlasování jednoznačně rozhodl ve prospěch zákazu hazardu. Bohužel je však městské referendum kvůli malé účasti, která mě nepřekvapila, neplatné," sdělil ČTK zmocněnec přípravného výboru za konání místního referenda a zastupitel opoziční KDU-ČSL Pavel Karhan.

Malá účast se podle něj dala očekávat. Iniciativa Holešov bez hazardu požadovala uspořádání referenda zároveň s říjnovými volbami, kdy je větší šance, že lidé přijdou k urnám. Zastupitelstvo však vypsalo termín referenda na sobotu.

Výzva pro starostu

Starosta Pavel Svoboda (ODS) nedělá podle Karhana nic pro omezení hazardu. "Ve městě nebylo nikde poznat, že nějaké referendum je. Neproběhly žádné vysvětlovací akce pro či proti hazardu, po kterých sám volal při diskuzích v zastupitelstvu. Vyzývám starostu a jeho koaliční partnery, aby uhradili městu zbytečně vynaložené prostředky, protože vypsali referendum, ale nic víc pro jeho úspěšnost neudělali," poznamenal Karhan.

ČTĚTE TAKÉ:

Není však vyloučeno, že se referendum bude ve městě opakovat. Iniciativě se nelíbí rozhodnutí zastupitelstva o termínu hlasování a trvá na svém peticí podpořeném požadavku, aby se konalo spolu s komunálními volbami. Obrátila se kvůli tomu i na soud. "Mělo by se rozhodnout do 14. září. Věřím, že v Holešově bude skutečné referendum, a to v době voleb," podotkl Karhan.

Na jeho popud již zastupitelé loni v listopadu schválili, aby město přijalo omezující vyhlášku. Dosud ji však nemá. Podle starosty by radnice měla počkat až na případné změny zákonů, které by hazard regulovaly. Město vede koalice ODS, ČSSD a Koalice pro Holešov.

Zisky z hazardu

Starosta také uvedl, že Holešov loni z hazardu získal deset milionů korun, jimiž dotuje sport, kulturu i sociální oblast. O možném výpadku těchto peněz z rozpočtu by podle Svobody mělo rozhodovat až nově zvolené zastupitelstvo. Podle Karhana město ale pro tyto účely musí peníze najít jinde. Iniciativě jde především o omezení dostupnosti heren. Podle starosty by problém neměl být politizován, podle Karhana bude hlavním tématem voleb v Holešově.

Referendum o hazardu se zřejmě bude konat také ve Zlíně, aktivisté ze sdružení Komunitní křižovatka již posbírali potřebný počet hlasů k jeho konání, zastupitelstvo nyní bude rozhodovat o termínu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!