Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Referendum o nádraží se rozplývá. Brněnská radnice vyškrtává petiční hlasy

Brněnské nádraží. (Foto z roku 2009.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnské nádraží. (Foto z roku 2009.) | foto: MAFRA - Tomáš Hájek

BRNO Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) nesvolá mimořádné zastupitelstvo, které by mohlo rozhodnout o vyhlášení referenda k poloze brněnského nádraží.

Aktivistům ze sdružení Referendum 2014 se podle brněnského magistrátu nepodařilo sesbírat dostatek platných podpisů pro vyhlášení referenda. I druhá vlna podpisů podle úředníků obsahovala chyby, stovky jmen proto ze seznamu vyškrtli. O vývoji brněnského referenda informovala Česká televize.  Aktivisté zvažují podání žaloby.
Magistrát v tiskové zprávě ale uvedl, že podpisové archy ještě prověřuje.

ČTĚTE TAKÉ:

"Už v této fázi prověřování podpisů nebyla naplněna zákonná podmínka - počet hlasů pro vyhlášení referenda. S ohledem na tuto skutečnost nesvolám mimořádné zasedání zastupitelstva," napsal ČTK Onderka v sms zprávě. Magistrát ale v tiskové zprávě uvedl, že podpisové archy ještě prověřuje.

"Magistrát města Brna v této chvíli velice pečlivě a se vší zodpovědností prověřuje totožnost osob na podpisových arších. I přesto, že je to značně časově náročná práce, tak předpokládám, že ji ukončíme dříve, než nám stanovuje zákon," uvedl tajemník magistrátu Pavel Loutocký.

Žaloby a nové podpisy


Aktivisté o prázdninách odevzdali na radnici petici pro referendum s více než 20 tisíci podpisy. Je potřeba, aby s ním souhlasilo kolem 18 500 Brňanů. Úředníci zhruba 8 tisíc podpisů vyškrtli kvůli nečitelnosti a jiným důvodům, proto aktivisté podali v srpnu první žalobu.

Aktivisté seznam doplnili a minulé pondělí odevzdali magistrátu téměř 6 tisíc podpisů. Vedle toho podali i dvě žaloby ke Krajskému soudu v Brně, který může referendum nařídit.

Pokud soud do poloviny září nerozhodne v jejich prospěch, zvažují, že podají další žalobu. Výsledek sčítání podpisů od magistrátu zatím ale nemají, řekl jeden z iniciátorů referenda Miroslav Patrik.

První referendum o vlakovém nádraží

Odsun vlakového nádraží v Brně je dlouho diskutovaným tématem. Podle mnohých je současné nádraží ostudou města. Jeho modernizace by měla stát kolem 20 miliard korun.

Referendum o nádraží se v Brně konalo před deseti lety. Většina lidí byla pro jeho zachování ve stávající poloze, k urnám ale přišlo jen 25 procent voličů. Stanovisko lidí proto nebylo pro město závazné.

Proto aktivisté usilují o to, aby se referendum konalo ve stejný termín jako komunální volby, kdy chodí k urnám více lidí. Zákon vyžaduje pro referendum účast 35 procent voličů.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!