Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Reflexní doplňky? Nemáme...

Česko

Desítky lidí umírají každý rok na českých silnicích zcela zbytečně. Doplatí na to, že je řidiči v noci nevidí. Reflexní doplňky, které by jim mohly zachránit život, jsou ale v tuzemských obchodech velmi špatně k sehnání.

PRAHA Téměř každý řidič to už zažil. Jedete v noci mezi vesnicemi, u krajnice se znenadání zjeví postava chodce, kterého během sekundy minete v sedmdesátikilometrové rychlosti. Kdyby šel dotyčný jen trochu blíže středu silnice, nebo vy jeli více u krajnice, právě jste zabili člověka. A to vše kvůli tomu, že dotyčný podcenil svou viditelnost a neměl na sobě žádný reflexní prvek, který by na něj včas upozornil.

Jenže získat takový reflexní doplněk oděvu není v Česku vůbec jednoduché. V obchodech lze koupit pouze reflexní vestu či celou bundu, do které jsou reflexní pruhy všity. S žádostí o reflexní doplněk oděvu (například pásku na ruku) ve většině obchodů pohoříte.

Potvrzuje to i nedávný průzkum BESIP. „Krátkým průzkumem bylo zjištěno, je nejlepší možností, jak reflexní prvky získat, je internetový nákup. V obchodech jsou velmi vzácně. V galanteriích jsou sice občas k dostání reflexní nášivky, ale je otázkou, zda je někdo bude pracně našívat,“ píše se ve zprávě BESIP.

Malou úspěšnost v prosazování reflexních doplňků na pulty prodejen přiznávají i sami jejich výrobci. „Postoj velkoobchodů a sportovních prodejen je špatný. Reflexní prvky jsme jim začali nabízet tak před třemi lety a zájem byl téměř nulový. Když něco odebraly, tak ve velmi malém množství,“ říká Marianna Kortišová ze společnosti SPUR. „Je to divná situace. Zájem lidí o reflexní doplňky je poměrně velký, ale lidé je nemají kde sehnat,“ popisuje současný stav Kortišová. Proč tedy jsou reflexní prvky v obchodech takovou vzácností, když je lidé chtějí? Podle Tomáše Koníčka z preventivního odboru ministerstva vnitra jsou totiž reflexní drobnosti pro obchodníky neatraktivní. „Důvod je zcela jasný a prozaický. Žádný obchodník dnes nevezme do prodejny věc, na které nemá skoro žádnou marži. Nevyplatí se mu to,“ říká Koníček.

K reflexním doplňkům se tak nyní lidé dostanou spíše náhodou. Buď navštíví festival, na kterém je hostesky BESIP zadarmo rozdávají, nebo potkají posly ministerstva dopravy při nejrůznějších dopravních akcích.

Jen v minulém roce doplatilo na to, že je řidiči neviděli, 37 chodců. V noci bylo sraženo celých 66 procent ze všech usmrcených chodců. I přesto Česko stále váhá se zavedením povinného nošení reflexních prvků při zhoršené viditelnosti. Takové nařízení už platí například v Polsku, Maďarsku a nově i na Slovensku. U našich východních sousedů i díky této novince klesl počet usmrcených chodců o 43 procent.

Reflexní materiál je proti běžné látce vidět v noci už na 200 metrů. To poskytuje řidiči dostatek času, aby se člověku vyhnul. Pro srovnání, chodce v modrém oblečení vidí řidič jen na 18 metrů. Na jakýkoli manévr je poté už pozdě.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...