130 let

Reforma nemocnic se zhroutila

Česko

Zdravotnická reforma - Proti dopadu Julínkových norem se bouří i koaliční partneři

PRAHA Jedna z částí reformy zdravotnictví - transformace fakultních nemocnic, se komplikuje. Premiér Mirek Topolánek (ODS) včera ve sněmovně slíbil, že ani ministerstvo, ani vláda nepřevedou fakultní nemocnice na akciové společnosti. S transformací tedy budou muset nejdříve souhlasit poslanci.

Dosavadní plán ministerstva zdravotnictví se tak nejspíš zhroutil. Ministr Tomáš Julínek (ODS) chtěl už na podzim převést fakultní nemocnice na běžné akciové společnosti, a to bez ohledu na osud návrhu zákona o univerzitních nemocnicích jako neziskových akciových společnostech. „Buď se podaří přesvědčit vzájemně partnery o tom, že je to důležité, nebo tento zákon (o přeměně fakultních nemocnic) prostě do budoucna neprojde,“ řekl ČTK Topolánek.

Premiér svůj slib udělal kvůli návrhu Davida Ratha (ČSSD), který chtěl převod fakultních nemocnic na akciovky zakázat zákonem.

Tento návrh nakonec poslanci nepřijali, přestože proti jeho zamítnutí hlasovaly i poslankyně Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková. „Za námi jako za zelenými nikdo nepřišel,“ řekla Radiožurnálu Jakubková. Premiérův slib nevnímá jako dostatečnou záruku. Naopak Ludvík Hovorka (KDU-ČSL), který s převodem také nesouhlasí, premiérův závazek přijal. „Pokud by však došlo k porušení tohoto slibu, vláda by ztratila moji důvěru,“ uvedl ovšem.

Ministr Julínek se posledního jednání s lidovci neúčastnil. „Chápeme, že premiér má svou odpovědnost. Na druhou stranu je to věc, kterou považuje pan ministr za důležitou, a proto si chce další postup vyjasnit s panem premiérem, a do té doby se k tomu nechce vyjadřovat,“ reagoval na vývoj mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

To, že vláda nepřevede fakultní nemocnice na akciové společnosti, ocenily univerzity. Ty se obávají, že by po změnách nemohly zaručit kvalitu výuky a výzkumu. Proti transformaci protestovali i studenti lékařských fakult.

„Myslíme, že to je velmi dobrý zásah do situace, která hrozila, že vyvolá spoustu problémů,“ uvedl kancléř Masarykovy univerzity v Brně Jiří Nantl. „Je to příležitost, aby se řada věcí projednala rozumněji a aby i ministerstvo zdravotnictví mohlo znovu otevřít některé problémy, o kterých se doteď odmítalo bavit,“ myslí si.

Také Univerzita Karlova vyzývá ministerstvo zdravotnictví, aby o zákonu znovu jednalo. „Všechny dosavadní verze návrhu zákona o univerzitních nemocnicích zpravované ministerstvem zdravotnictví jsou s tímto prohlášením předsedy vlády zcela neslučitelné,“ podotkl rektor Karlovy univerzity Václav Hampl. Ani s poslední verzí návrhu zákona o univerzitních nemocnicích, kterou mají LN k dispozici, univerzity nesouhlasily.

A to přesto, že do ní byly zapracovány některé jejich připomínky. Například o otázkách výuky a výzkumu by nemohl stát rozhodovat bez jejich souhlasu. „Není to drtivá záruka,“ myslí si však kancléř Masarykovy univerzity Nantl.

Autor: