Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Reformní smršť: pět věcí, které se od ledna změní

Jak se reformy dotknou Čechů? - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak se reformy dotknou Čechů? - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Za potraviny, léky, vodu nebo knihy si od ledna připlatíme. Poslanci schválili zvýšení spodní sazby DPH v roce 2012 z 10 na 14 procent. Jaké další změny nás čekají?

Zvýšení spodní sazby DPH

Tím, že se snížená sazba DPH zvedne z 10 na 14 procent, podraží potraviny, léky, MHD, teplo, voda, knihy nebo tisk. Podle ekonomů to státnímu rozpočtu moc nepomůže. „Každé zvýšení daní ekonomiku brzdí, DPH patří mezi daně, které ji brzdí méně než třeba daň z příjmu, ale samozřejmě ji zpomalí. Nejvíce to postihne například stavebnictví,“ myslí si Markéta Šichtařová z Next Finance. Státní pokladně by to mělo přinést asi 22 až 24 miliard korun. O rok později se obě sazby DPH sjednotí na 17,5 procenta. 

Méně na stavební spoření

Na nové smlouvy u oblíbeného spořícího produktu dá nyní stát maximálně dva tisíce korun ročně. Vláda už jednou příspěvek omezila, loni však zákon zvrátil Ústavní soud. Nyní se budou danit i úroky u naspořené částky, kromě státního příspěvku. „Celkově je příspěvek státu na spoření asociální. Nejchudší vrstvy, které na spoření nemají, přispívají bohatším,“ myslí si Miroslav Ševčík z Liberálního institutu.

Nemocenská bez zvýšení

Stát bude nemocenskou proplácet až od 22. dne nemoci. Nemocenská se dříve od 30. dne nemoci zvyšovala, nyní bude ve výši 60 procent denního mzdového vyměřovacího základu po celou dobu nemoci. „Hlavním dopadem je, že to zvýší daňové zatížení firem,“ odhaduje Šichtařová.

INFOGRAFIKA

Omezení dávek a rodičovské

Jedná se o omezení výplaty sociálního příplatku pro rodiny, kde alespoň jeden její člen má dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Také lidé na čtyřleté variantě rodičovské dovolené dostanou snížený příspěvek. Porodné se bude dál vyplácet pouze za první dítě rodinám, jejichž příjem nepřesáhne 2,4násobek životního minima.

Podpora v nezaměstnanosti

Lidé, kteří odejdou ze zaměstnání po dohodě se zaměstnavatelem a na vlastní žádost, budou mít nárok pouze na nižší podporu v nezaměstnanosti ve výši 45 procent průměrného měsíčního platu. Lidé s živnostenským listem naopak budou mít nárok na překlenovací příspěvek, když přestanou být registrováni jako uchazeči o zaměstnání. Další změnou je, že lidé registrovaní na úřadu práce nebudou moci pobírat dávky a současně pracovat, jak je tomu nyní ve vybraných případech.

Zmírněním oproti dosavadním škrtům má být kompenzace za nevyplacené odstupné, a to ve výši 65 procent průměrného měsíčního čistého výdělku. Podle současných pravidel v tomto případě nemají nezaměstnaní první tři měsíce nárok na podporu, pokud však zaměstnavatel odstupné nezaplatí, lidé nyní zůstávají bez peněz. Změnu prosazoval i ombudsman Pavel Varvařovský.

5 změn, které zahýbou výdaji rodin

Ze smrště reformních zákonů, které v pátek schválila sněmovna, vyplývá, že od ledna 2012:

1. Zdraží jídlo, knihy či dětské pleny Zvedá se snížená sazba DPH z 10 na 14%, o rok později se sazby sjednotí na 17,5 procenta.

2. Sníží se podpora stavebního spoření Státní příspěvek bude „jen“ 2000 korun ročně. Nově se budou danit úroky u stavebního spoření.

3. Nově se upravuje nemocenská Denní vyměřovací základ po celou dobu nemoci bude činit 60 procent.

4. Omezí se sociální příplatky Týká se rodin, kde alespoň jeden člen má dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav.

5. Omezí se podpora v nezaměstnanosti Týká se lidí, kteří skončí pracovní poměr dohodou.


Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?

Testovali jsme plundrové špičky.