Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Reformy na Slavíně

Česko

POZNÁMKY

Co si vláda počne bez Bártových cukrátek?

Včerejší den měl patřit ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi. Máloco zajímá publikum tolik jako stovka ve špitále, dvě stovky v odborné ambulanci, plná cena za podpůrné léky... Správné, leč v rovnostářském státě téměř revoluční změny. Jenže trio Škárka-Kočí-Bárta ukradlo Hegerovi celou show. Nehodláme tu ministra litovati, ale jeho příběh může být metaforou celé reformní vlády. Klubko háďat VV z ní může vysát všechnu sílu ke změnám.

Mirek Topolánek ozkoušel, že s vládou postavenou na odpadlících lze možná vládnout, ale jen těžko cokoli reformovat. Kdyby se Petr Nečas musel nakonec opřít jen o část poslanců VV, byl by na tom stejně zle.

Je to paradoxní, ale právě peníze Víta Bárty a převaha 118 hlasů dávaly koalici sílu. Rozpadem véček by premiér jednak ztratil bič na nespolehlivé, jednak by každý příští „rebel“ získal větší moc. Má-li vláda 118 hlasů, dva tři vzpurní poslanci ji nerozhází. Má-li jich 102, z každého se stává potenciální vyděrač, jenž si může zkusit prosadit cokoli. Martyrium vyjednávání každé drobnosti zvlášť s Olgou Zubovou, Věrou Jakubkovou i Ludvíkem Hovorkou má Petr Nečas jistě v paměti. Těžko předpokládat, že by si chtěl dát opáčko.

Bitka v koutě často strhne pohled z celé scény – proto dnes ještě reformy nepohřbíme. Koalice, bude-li opravdu hooodně moc chtít, může nakonec celou aféru VV „kousnout“ a obětovat jen pár pěšáků. Zní to cynicky, ale je to tak: předávání tisícovek je krajně primitivní nástroj, ale sofistikovanější motivace vzpurných hlasů se v politice používají od nepaměti. A to i ve značně slušnějších krajích, než je ten náš.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...