Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Refrakce

Česko

KDYŽ SE ŘEKNE

Ve škole jsme se učili, že při rovnodennosti je den stejně dlouhý jako noc. Když se však podíváme v den rovnodennosti (letos například 22. září) do novin na údaje o východu a západu Slunce, zjistíme, že den je o asi 20 minut delší než noc. Jak je to možné?

Za tento rozdíl může atmosférický jev zvaný refrakce. Index lomu světla ve vzduchu totiž závisí na hustotě vzduchu, a protože v normálně zvrstvené atmosféře hustota vzduchu ubývá s výškou, světelný paprsek ve vodorovném směru se nešíří přímočaře, ale poněkud se ohýbá směrem dolů. Proto je vidět i malinko pod obzor, a tak vidíme Slunce vycházet o několik minut dřív a zapadat později, než kdyby refrakce nepůsobila.

Při běžném zvrstvení atmosféry se refrakce projeví jen zmíněným zpožděním západu Slunce o několik minut a mírným zploštěním kulatého tvaru Slunce do poněkud elipsovitého. Ale při výrazné teplotní inverzi je refrakce výraznější a může se projevit zpožděním západu Slunce o dalších několik minut, případně může Slunce místo běžného kulatého či elipsovitého tvaru nabývat různých méně obvyklých tvarů.

Autor: