Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Regionální letiště přišla o polovinu cestujících

Česko

PRAHA Cestujících, kteří létají na mezinárodní regionální letiště, letos ubylo.

Největší propad zaznamenalo letiště v Pardubicích, kterým od ledna prošlo o 56 procent méně lidí než za stejné období loni. Pokles zhruba o sedminu hlásí letiště v Brně nebo také v Mošnově na Novojičínsku. Nepatrný úbytek nastal i u letiště v Karlových Varech. Mezi hlavní příčiny lze již tradičně řadit hospodářskou krizi a úbytek pravidelných i charterových letů.

Nejlépe zvládá krizi karlovarské letiště, jehož pololetní tržby se i přes mírný úbytek cestujících meziročně zvýšily o 4,8 milionu na 24,8 milionu korun. Zisk před zdaněním se zvýšil z 0,9 na 4,7 milionu korun.

Naopak nejvíce krizi pocítilo letiště v Pardubicích, které přišlo o více než 25 tisíc cestujících. „Hlavním důvodem je úbytek cestujících z Ruska a Východu. Dovolená u nás teď vyjde ruské pasažéry kvůli devalvaci rublu na dvakrát tolik peněz, a nemůžou si ji dovolit,“ vysvětlil situaci ředitel společnosti East Bohemian Airport Jan Andrlík.

Dopravce zrušil jak pravidelnou linku do Moskvy, tak do Petrohradu. Letiště v Brně přišlo o pravidelný let do španělské Gerony.

Menší počet cestujících zaznamenalo za první pololetí i největší české letiště v Praze-Ruzyni. Odbavilo 5,1 milionu pasažérů, což představuje meziroční pokles o 13,5 procenta. Počet vzletů a přistání klesl o téměř 10 procent.

Oproti propadu na začátku roku se situace ve druhém čtvrtletí zlepšila.

Autor:

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...