Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Registr aut fungoval hůř než v pondělí, v Brně zasahovala policie

Česko

  8:10aktualizováno  10:38
PRAHA - I přes opakovaná ujištění ministerstva dopravy se ani v úterý ráno nepodařilo rozběhnout systém registru vozidel. Podle zpráv z jednotlivých pracovišť byla situace ještě horší než v předchozích dnech, v Brně kvůli rozzlobeným řidičům úředníci zavolali policii. Systém se podařilo zprovoznit až kolem 10. hodiny.

Kvůli nefungujícímu registru vozidel musela v Brně úředníky chránit policie. foto: ČTK

Od 8 hodin zasedal krizový štáb ministerstva dopravy, k němuž se dopoledne připojil i zástupce policejního prezidia. Podle mluvčího ministerstva dopravy Martina Nováka systém zkolaboval kvůli stejnému problému jako v pondělí, kdy nebylo možné spojit tento nově zavedený systém s databází hledaných aut a s evropským registrem identifikačních čísel. 

ČTĚTE TAKÉ

Systém opět zkolaboval
Registr vozidel nefungoval třeba na pražském magistrátu. "Celý systém zkolaboval," řekl vedoucí dopravně správních agend pražského magistrátu Josef Mihalík.

"Vůbec nic nám nefunguje. V pondělí jsme mohli alespoň něco udělat, dnes nemůžeme nic," uvedl Mihalík. Lidi musel údajně posílat domů. Dodal, že podle jeho informací byla podobná situace také v Ostravě.

Podobně ráno systém zkolaboval například v Hradci Králové, Pardubicích, v Liberci a Jablonci nad Nisou, v Mladé Boleslavi a Olomouci se ho podařilo udržet v provozu několik minut, ve Zlíně pracovali jen s velkými obtížemi.

"Nevidím to nadějně"
Podobná situace nastala v Chebu. Ráno se systém rozběhl, ale neuběhlo ani půl hodiny a opět zkolaboval. Znovu se nedalo propojit s ostatními registry a ani prověřovat automobily. V Karlových Varech systém běžel velmi pomalu a na jakékoliv zadání reagoval s velkou prodlevou. Podle mluvčího města Jana Kopála oficiálně není úřední den, ale kdyby někdo přišel auto přihlásit, bude obsloužen. "Tedy v případě, že systém opět nepřestane fungovat, což nemůžeme vyloučit," uvedl.

"V tuto chvíli nejsme schopni udělat vůbec nic, skutečně vůbec nic," řekl dopoledne Ladislav Prudil, vedoucí odboru dopravněsprávních činností města Brna.

V Brně zasahovala i policie

Na magistrát do Brna museli také v úterý ráno vyjet policisté, aby tam uklidnili rozhněvané občany stěžující si na nekonečné čekání při registraci jejich vozidel. ČTK to řekla mluvčí strážníků Denisa Kapitánčíková s tím, že při registraci došlo na nadávky, urážení úředníků a křik. Doplnila, že z preventivních důvodů bude jedna hlídka po celý den dohlížet na registrace a mírnit vášně lidí.

Zásah byl nutný v sídle odboru v Kounicově ulici. Strážníci tam vyjeli v 08:40. "Nadávají nám a všechno dávají za vinu úředníkům. Museli jsme dokonce zavolat strážníky, abychom se cítili bezpečněji," uvedl vedoucí odboru Ladislav Prudil.

Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD) vyzval občany, kterým vznikla v souvislosti s chybně fungujícím registrem škoda, aby ji vymáhali po ministerstvu dopravy. Také magistrát si podle něj nechá sečíst náklady a udělá to samé. Ombudsman upozornil, že lze vymáhat i náhradu za nemajetkovou újmu, kterou nemusí lidé dokládat. Naopak je na úřadě, aby vyvrátil, že újma nevznikla.

V Českých Budějovicích registr fungoval s potížemi. "Nevidím to nadějně. Na některých věcech nám to dělá stejnou závadu jako včera, zatím jsme neměli možnost to přezkoušet ve větším množství," popsal vedoucí oddělení registru vozidel českobudějovického magistrátu Ladislav Hostěnský.

Situace kolem dva týdny nefungujícího registru vozidel už vadí i premiéru Petru Nečasovi. Ten včera společně s vicepremiérkou Karolínou Peake vyzvali ministra dopravy Pavla Dobeše k vyřešení situace. Potíže jsou natolik závažné, že zároveň žádají vyvození personální odpovědnosti.

Nový registr opět nefunkční

Nový registr ministerstvo dopravy spustilo 9. července. Po zhruba hodině provozu systém spadl a od té doby se potýká s neustálými problémy. Software pro nový registr stál 37 milionů korun, firma ATS - Telcom Praha zakázku získala od ministerstva dopravy bez výběrového řízení. Dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo zaplatit za provoz registru, obnos ale může být snížen o případné sankce za nefunkčnost systému.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat