Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jeho firma registr dodala. Funguje od začátku, tvrdí

Česko

  13:07
PRAHA - Nemá žádné pochyby. Martin Tůma, obchodní společnosti ATS-Telcom Praha, která pro ministerstvo dopravy nový centrální registr vozidel připravila, trvá na tom, že registr funguje.

Martin Tůma foto: ČTK

Systém registru vozidel se už třetí týden po svém spuštění potýká s řadou problémů.

Registr

Software pro nový registr stál 37 milionů korun, firma ATS - Telcom Praha získala zakázku od ministerstva dopravy bez výběrového řízení. Dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo zaplatit za provoz registru, obnos ale může být snížen o případné sankce za nefunkčnost systému.

"Já tady mám statistiku z minulého týdne, kolik se udělalo transakcí a jestli takto vypadá systém, který nefunguje, tak mi ukažte ten, který funguje," bránil funkčnost registru v České televizi Tůma.

Od svého spuštění registr několikrát zkolaboval. A úředníci si stěžovali, že je pomalý a obsahuje obrovské množství chyb. Tůma ale odmítá jakoukoli zodpovědnost. "Já tvrdím to, že my jsme zodpovědní za běh aplikace tedy systému a že ten běží a ano, byl omezen výkon agendy. To je celé. Ten systém funguje přesně tak jak má," zdůraznil v pořadu Události, komentáře a rozhodil tím i moderátora, kterému stále dokola opakoval, že systém je v podstatě bezchybný.

Systém je v pořádku

Moderátora pak naprosto překvapil otázkou, kterou položil s kamennou tváří, na základě čeho se domnívá, že registr nesplňuje svou úlohu. Vykolejený redaktor odpověděl otázkou, jestli jsou ty fronty na úřadech smyšlené.

Náměstek ministerstva vnitra o registru

"Mám pocit, že pan obchodní ředitel jako zástupce dodavatele České republiky by měl přistupovat k této věci s větší pokorou nebo se tato firma nemá vůbec o takové zakázky ucházet. V tuto chvíli není podstatné, jestli něco bylo nebo nebylo reklamováno, po celé republice je bohužel vidět, jak to (ne)funguje a na papíry přijde čas až si budou moct občané tuto agendu vyřídit bez problémů," vyjádřil se v chatu na serveru Aktuálně.cz náměstek ministerstva vnitra Radek Šmerda.

"Pakliže se podívám na své celkové statistiky, na to co dělalo celý rok ministerstvo vnitra a to je pro mně jediný porovnatelný důkaz, který nyní může existovat a existuje, tak já tvrdím, že ten systém funguje," říká neoblomě Tůma. 

"Je důležité oddělit dvě věci, ta první je chod aplikace a druhá věc je výkon agendy a já rozumím tomu, že z logiky věci  výkon agendy může být nějakým způsobem částečně problematický, ale nesouvisí to vůbec se samotnou aplikací a s tím jestli aplikace jde nebo nejde, protože já tvrdím, že aplikace jde," odmítl kritiku Tůma.

Rezignuje ministr dopravy?

Kvůli potížím s registrem dal Dobešovi ultimátum premiér Petr Nečas. Pokud do pátku nebude systém registrace vozidel fungovat bez kolapsu a veřejnost nebude informována o tom, že je možné přijít a nechat se bez problémů odbavit, očekává šéf vlády Dobešovu rezignaci. O funkci kvůli registru přišel vrchní ředitel úseku silniční dopravy Karel Peška.

Na video pořadu se podívejte zde

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!