Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Registr má ušetřit miliony, stál čtvrt miliardy. Neuvěřitelně velká cena, žasne expert

U počítače (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U počítače (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Má ukázat, jestli úřady využívají své budovy efektivně a státu tak ušetřit stovky milionů korun ročně. Zatím to však vypadá, že je sám předražený. Řeč je o Centrálním registru administrativních budov, známém pod zkratkou CRAB, který provozuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Superdatabáze za čtvrt miliardy korun se do pozornosti aktivistů dostala vlastně náhodou. "Děláme srovnání. Ptáme se 32 úřadů, kolik utratili za počítače, software a informační systémy," vysvětloval Vojtěch Razima, ředitel protikorupčního sdružení Acta non verba, které mapuje efektivitu státní správy, jak se o CRAB začal zajímat.

CRAB V ČÍSLECH:

  • Celý projekt stál dosud 255 milionů
  • Vláda projekt schválila v roce 2008, na samotném systému se pracovalo od listopadu 2010 do října 2012
  • Většinu vypsaných zakázek získala nadnárodní firma IBM (celkem za 151,5 milionu korun)
  • Do 1. července 2013 mají být všechna data zadána do systému

Když Razima s požadavkem o poskytnutí údajů přišel na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, tvrdě narazil. Zatímco na ostatních úřadech bylo vyhledání údajů snadné a účtovali si maximálně tisícové částky za náklady na administrativu, na majetkovém zastupování státu po sdružení požadovali 60 tisíc korun.

"Právě svou fakturou na 60 tisíc za vyhledání informací nás úřad upozornil na to, že něco nehraje. Tak jsme se dostali k systému CRAB," vysvětlil ředitel Acty pro server Lidovky.cz.

TISÍCE ZA INFORMACE

Žádost úřadů o zaplacení administrativních úkonů je oblíbený způsob, jak zkomplikovat kontrolu veřejných financí. Obvyklé menší částky totiž někdy vystřídají faktury na desetitisíce. Podobný postup volilo minulý rok například ministerstvo financí. Za vyhledání odpustků, které schválil Miroslav Kalousek za poslední tři měsíce svého ministrování, si řeklo o 48 tisíc korun.

Úhradu částky 60 tisíc korun úřad zdůvodňuje tím, že je žádost příliš obecná. Podle vysvětlení, které Razima obdržel, budou požadované údaje hledat zaměstnanci úřadu několik týdnů. "Acta non verba žádala detailní údaje o nákladech úřadu za poslední tři roky na pořízení, servis, opravy a údržbu veškerého software a hardware. To, jak si jistě dovedete představit, zahrnuje enormní množství údajů," sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí úřadu Robert Hurt.  

Se zaplacením částky Razimově společnosti nakonec pomohl Nadační fond proti korupci. 

Projekt registru byl vládou schválen v roce 2008. O dva roky později úřad zadal první zakázku za 110 milionů pro společnost IBM. Právě stamilionové částky za jeho zřízení připadaly Razimovi příliš vysoké. Obrátil se proto na odborníky; ti mu jeho domněnku potvrdili. 

'Proboha, co tam za tolik peněz dělali?'

Jedním z nich je ředitel brněnské společnosti Artin Jan Najvárek. "Detaily té zakázky sice úplně neznám, ale ta částka o které se tam mluví... ta je prostě neuvěřitelně velká," říká hned úvodem.

"Jsem přesvědčen, že naše společnost by byla schopna udělat registr levněji. A to hlavně proto, že to dělá IBM, která má vyšší náklady a dražší lidi," tvrdí Najvárek. "IBM má výdaje 15 až 20 tisíc korun na člověka za den. Projekt probíhal 2 roky. Při velice hrubém výpočtu dojdeme k tomu, že na něm mohlo pracovat 32 lidí," vypočítává Najvárek, jehož firma na trhu působí od roku 1998. 

Je však reálné že na projektu pracovaly tři desítky lidí celé dva roky?

CO JE CRAB?

  • CRAB (Centrální registr administrativních budov) je projektem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
  • Jeho cílem je evidence administrativních budov, přehled o jejich využití a minimalizace plýtvání státních prostředků.

"U větších projektů to možné je, ale v tomto případě, i když si představím velké množství komplikací... my bychom to dělali rok v deseti lidech," tvrdí.

Kontroly proběhly v pořádku

Úřad se však brání. "Projekt CRAB byl několikrát kontrolován a auditován ze strany Ministerstva vnitra a Ministerstva pro místní rozvoj a nebylo shledáno žádné pochybení jak v oblasti zadávání veřejných zakázek, tak v čerpání dotace poskytnuté ze strany EU," uvedl mluvčí úřadu.

Když však redaktor serveru Lidovky.cz Najvárkovi předčítal ze seznamu zakázek, zarazil se ředitel u částky 19 milionů za infrastrukturu registru, kterou vytvářela společnost GC System. "Proboha, co tam za tolik peněz dělali?" divil se spontánně.

"Jde to udělat za tolik, neříkám že nejde, ale my jsme dělali i velké zakázky pro T-Mobile, opravdu komplikované systémy a cena za hardware a práci byla 10 milionů. Připadá mi to prostě moc," shrnul Najvárek.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!