Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Registr aut funguje, v Pardubicích a Ostravě ale hlásili výpadky

Česko

  9:01aktualizováno  11:56
PRAHA - Problémový registr aut v pondělí na většině poboček fungoval. Systém se ale ráno nepodařilo spustit v Pardubicích, kde před úřadem čekalo zhruba 30 lidí. Úředníci se do něj sice přihlásili, ale systém jim hlásil chybu. Fungovat začal až pár minut po 9. hodině.

Počítačový systém registru řidičů po několika minutách zkolaboval. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Za výpadek nemohlo pardubické registrační pracoviště, ale ústředí v Praze, řekl šéf odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa. Podle ministerstva dopravy se pardubický úřad nemohl přihlásit do systému, protože do podsystému starých vozidel nezaregistroval svou IP adresu. "My jsme tu IP adresu na požádání ministerstva dopravy zaslali minulý týden 27. července," reagoval Bakajsa.

Jednotlivá regionální pracoviště se podle něj sama k registru připojovat nemohou, protože to se dělá centrálně. Systém začal fungovat v 09:10, dodal.

Ministerstvo dopravy nyní z dostupných dat vyhodnocuje, na čí straně se stala chyba, řekl státní tajemník ministerstva dopravy Miroslav Drobný.

Asi pětiminutový výpadek nastal kolem deváté hodiny také v Ostravě. Kolem deváté hodiny se krátce potýkal s problémy i registr v Praze, informovala Česká televize.

Pomalý provoz v Kladně

Podle zjištění ČTK registr vozidel do 09:00 fungoval bezproblémově například v Brně, Jihlavě, Liberci a Plzni. V Kladně však stále musejí úřednice některé údaje vypisovat ručně, což zdržuje vyřízení žádosti. "Pokud by to fungovalo, tak jak mělo, tak by to bylo daleko rychlejší, zdržuje to," uvedla vedoucí správního odboru magistrátu Taťjana Kostková.

Na tom, zda bude registr vozidel funkční, závisí osud ministra dopravy Pavla Dobeše (LIDEM). Minulý týden mu v souvislosti s potížemi systému dal ultimátum premiér Petr Nečas a oznámil, že pokud bude systém dále kolabovat a nebude možné vyřizovat žádosti o registraci vozidel a další úkony, očekává od Dobeše rezignaci.

Fungování registru bude v pondělí podrobně sledovat i Dobešova stranická kolegyně a místopředsedkyně vlády Karolína Peake, podle níž je nutné, aby registr fungoval bezchybně. Po zajištění fungování registru musí prý následovat hloubkový audit jak k funkčnosti registru, tak k jeho ceně i formě, jakou byla zakázka na jeho vytvoření zadána, vyzvala Peake.

Registr vozidel se s problémy potýká již od svého spuštění 9. července.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...