Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako v loterii. Když registr chvíli jde, zapíší změnu

Česko

  8:46aktualizováno  11:22
PRAHA - Registr vozidel je po opětovném ranním výpadku funkční. Komunikace mezi registrem a oběma systémy policejního prezidia byla obnovena, tvrdí ministerstvo dopravy. Registr vozidel zkolaboval ve středu ráno kolem 8:20. Podle úředníků pak několik hodin fungoval střídavě.

Počítačový systém registru řidičů po několika minutách zkolaboval. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

O kolapsu informoval vedoucí dopravně správních agend pražského magistrátu Josef Mihalík a potvrdili to i zaměstnanci jednotlivých pracovišť. Podle Mihalíka vypnulo systém policejní prezidium. Registr se potýká s problémy již třetí týden. Pokud nebude fungovat do pátku, ministr dopravy Pavel Dobeš rezignuje.

Registr vozidel podle statistik ministerstva dopravy funguje zhruba stejně jako vloni. Data z Prahy ale ukazují jen na 40procentní výkonnost.

Výkonnější server

"V současné době nám vypadl schengen, nemůžeme přihlašovat nové vozy a auta z dovozu. Podle mých informací to vypnulo policejní prezidium," popsal Mihalík v 8:30. Dodal, že ráno systém víceméně fungoval.

Informaci o výpadku schengenské databáze evidenčních čísel potvrdilo dopoledne ministerstvo dopravy. "Máme informace o tom, že to nejde v Praze a v Ostravě. Pokud ale tento systém nefunguje na jednom místě, je logické, že nefunguje nikde v republice," řekl dopoledne mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Za středeční výpadky, podobně jako v případě nefunkčnosti systému v pondělí a v úterý, podle Nováka ministerstvo dopravy nemůže.

Podle Zdeňka Neusara z tiskového oddělení ministerstva dopravy mělo policejní prezidium již v úterý posílit infrastrukturu. "Nasadilo výkonnější virtuální server a problém se už neměl opakovat. Čekáme na informace, zda k výpadku došlo opět důsledkem přetížení serveru Policejního prezidia ČR, případně z jiného důvodu," sdělil v reakci na ranní kolaps systému.

ČTĚTE VÍCE

Lidé to už vzdali

Na olomouckém magistrátu registr fungoval pouze omezeně, systém spadl krátce po 8. hodině. "Funguje nefunguje, zatím se to jeví hrozně nestabilně. Nějakou činnost provádíme, ale je to vždycky loterie, jestli to vyjde, nebo ne," informoval server Lidovky.cz jeden ze zaměstnanců registrů. Jednotlivé úkony v Olomouci prováděli několikrát, aby se trefili do okamžiku, kdy zrovna systém běží.

Většina řidičů však registraci vzdala. "Aktuálně tu máme 26 lidí, mám pocit, že to hodně lidí vzdalo," popsal dopoledne úředník.

V Brně volali policii preventivně

Stejně fungoval registr i v Brně, kde dopoledne ve frontě čekalo 85 lidí. "Každou chvíli je to nějak jinak," uvedl pro server Lidovky.cz šéf registru Ladislav Prudil. Kapacita brněnského registru je pro středu vyčerpaná. "Systém nefunguje a máme tady ještě lidi z pondělí a úterý," uvedl Prudil.

V úterý museli úředníci v Brně kvůli rozezleným řidičům přivolat strážníky. "Protože jsme si říkali, že se situace může opakovat, policie je tady opětovně a nálada je klidnější," popsal Prudil.

Problémy přetrvávaly i v jiných městech, například v Liberci, Mladé Boleslavi či Karlových Varech. Většinou nebylo možné přihlásit nové auto, přepsat vozidlo na nového majitele, ani zaregistrovat dovezený vůz.

"Nejedeme, systém je nefunkční," uvedla ráno v 8:30 mluvčí liberecké radnice Pavlína Stránská. Na karlovarském magistrátu nový systém alespoň zčásti fungoval mezi sedmou a osmou hodinou. Poté ale podle mluvčího magistrátu Jana Kopála opět selhal.

Rovněž tak v Olomouci. "Neuděláme jediný převod," řekl vedoucí odboru agendy řidičů a motorových vozidel olomouckého magistrátu Michal Urbášek.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Pronájem bytu 3+1 v Českých Velenicích
Pronájem bytu 3+1 v Českých Velenicích

Sídliště u Nádraží, České Velenice, okres Jindřichův Hradec
9 900 Kč/měsíc