Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Registrované partnerství bych nerušil

Jiří Čunek, kandidát na předsedu KDU - ČSL | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Čunek, kandidát na předsedu KDU - ČSL | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Praha Tvrdí starosta Vsetína a kandidát na předsedu KDU-ČSL Jiří Čunek. Odradit od kandidatury by ho mohlo jen jeho „šest žen“.

 LN Litujete něčeho, co jste po komunálních volbách jako politik řekl nebo udělal?

 Myslím, že ne.

 LN Na lidi, kteří vás znají jen z médií, působíte dojmem samorosta, který ve svatém nadšení někdy nedomýšlí důsledky svých kroků a který asi nebude moc týmovým hráčem. Považujete se sám za týmového hráče?

 Ano. Úspěch, kterého v různých oblastech dosáhlo město Vsetín, je věcí týmu. Já jen dám myšlenku, impulz, ale výsledek záleží na práci celého týmu.

 LN Ne všichni na vsetínské radnici si ale myslí, že jste týmový člověk.

 No jo, pak mě vidí jinak a možná mají v něčem pravdu.

 LN V čem vidíte svou kvalifikaci na kormidelníka strany?

 Trval bych si na tom, že umím hrát v týmu, na druhé straně ale týmu bezmezně nepodléhám, mám vlastní názor a vlastní impulzy, což by šéf týmu vždycky měl mít. Pak si myslím, že mám dostatečnou zkušenost - teď to možná bude znít nabubřele - ve správném vidění toho, co je politika. Pořád si myslím, že politika je služba občanovi. 

 LN Ze Vsetína do Prahy přecházíte rychle, bez aklimatizační doby. Nebojíte se, že vás „velká politika“ semele?

 Určitá obava tu je. Jistou výhodu mám ale v tom, že nejsem jen vsetínským politikem, ale zároveň i krajským. Ve volbách roku 2000 jsem dokonce získal největší počet preferenčních hlasů v kraji a tak trochu jsem měl nárok na to být hejtmanem. Byli jsme ale předem domluveni, že hejtmanem se stane první z kandidátky, což byl kolega Slavík. Ctil jsem dohodu a podpořil ho. Já opravdu pracuju v týmu.

 LN Jak jste na tom s cizími jazyky?

 Špatně. Umím trochu španělsky a nějak se domluvím anglicky, ale ani jeden z těch jazyků neovládám dobře.

 LN Nebude vám to bránit v práci šéfa strany?

 Handicap to je, ale ne zásadní překážka.

 LN Co chybějící vysokoškolské vzdělání? Byl byste první předseda KDU-ČSL bez titulu.

 Musím říct, že ty jazyky vidím jako daleko větší handicap.

 LN Máte čtyři děti. Myslíte, že se vám povede skloubit práci v Praze s rodinou žijící ve Vsetíně?

 Určitě ne ideálně. To prostě nejde. Oni mě od toho taky zrazují, lépe řečeno nejsou příliš rádi, že jdu tímto směrem. Pravdou ale je, že já nejsem tím, kdo je přesvědčuje. Přesvědčují je lidé v mém okolí. Apokud se ještě můžu vrátit k předchozí otázce: jedním z důvodů, proč jsem odmítal kandidovat na předsedu strany, bylo právě to, že nejsem ideálně vybaven. Říkal jsem: Podívejte, nemám znalosti jazyků, lidé rádi vidí ve vysokých funkcích vzdělané politiky, já bych právě proto neměl být předsedou. Mnozí mě však přesvědčují, že je to jinak, že ve Vsetíně, kde mám z těch dvou set podřízených několik desítek vysokoškoláků, to nikomu nevadí. Vsetín je přitom první v mnoha oborech.

Jiří Čunek, vsetínský starosta

 LN Zatímco Cyril Svoboda tíhl k ČSSD, Miroslav Kalousek se orientoval na ODS. Kterým směrem by šla KDU-ČSL po vašem případném zvolení?

 I když je to klišé, jsem přesvědčen, že KDU-ČSL je typicky středovou stranou. Už tím, že jsou tady na obou stranách dva tak velcí rivalové, musí být KDU-ČSL věrná svému programu a příklon k té či oné straně může dávat najevo jen v otázce programu a po volbách. Myslím, že tohle jsme zanedbali, už před volbami jsme tím příklonem k někomu začali signalizovat, že vlastně není proč nás volit. Že stačí volit ODS, a bude všechno splněno. Nenabízeli jsme jinou alternativu, a to byla chyba.

 LN Jak ta jiná alternativa vypadá v podání Jiřího Čunka? Co třeba daně?

 Určitě by se měly snižovat.

LN Jakou reformu zdravotnictví byste prosazoval jako předseda strany?

 Jako krajský radní jsem měl na starosti zdravotnictví, takže mám na tuto věc silný názor: ze zdravotnictví socialistického typu má zůstat jediné, a to poskytování služeb pro všechny, všechno ostatní by se mělo změnit. Některé služby by měly být placené, prosazoval bych určitou participaci pacientů.

LN Když to zjednoduším: v otázce, zda Rath, či Julínek, říkáte tedy Julínek.

 Ano, spíš Julínek, i když některé Rathovy věci byly taky zajímavé a přínosné. Kvůli tomu, že je prosazoval právě Rath, byly ale pochopeny jinak.

 LN Co třeba se vám na Rathových návrzích líbilo?

 Je to řada odborných jednotlivostí. Ale abych se nevystavil riziku špatného pochopení, museli bychom se zevrubně bavit o reformě zdravotnictví.

LN Co penzijní reforma?

 Jednoznačně stojím za Kalouskem. V tom má Kalousek nejvíce jasno, je to hodně pravicová záležitost. Pokud bych já chtěl být v duhové vládě, pak jedině za předpokladu, že by řešila zásadní reformy, například tu penzijní.

 LN Jaké jsou vaše priority v zahraniční politice?

 Naše největší současné nedostatky vyplývají z nevládnutí. Všechny záležitosti Evropské unie jsou odsunuty, a to je podle mě špatně.

 LN Měnil byste něco na politice, kterou jako ministr zahraničí prováděl Cyril Svoboda?

 Příliš jinak než Cyril Svoboda bych to nedělal. Podle mě byl Cyril Svoboda dobrý ministr zahraničí.

 LN Evropskou i světovou politikou teď dost hýbe islám. Jaký je váš názor na něj?

 Řeknu to takhle: nebyl bych pro to, aby Turecko bylo členem Evropské unie. Myslím si, že oni možná jsou na nás připraveni, protože jejich víra a jejich zakotvení jsou silné. Ale domnívám se, že hodně Evropanů dnes neví, kde jsou jejich vlastní kořeny. Jinými slovy: Evropan poučený o svých kořenech může být jistě dobrým partnerem poučenému člověku, který žije v islámu. Ale čím méně toho ti partneři vědí o svých vírách, tím horší vztah mezi nimi je.

 LN Vezměme takzvaná lidovecká témata. Například potraty.

 Já osobně mám na potrat jednoznačný názor, v osobní rovině bych každou ženu od potratu odrazoval. Chápu ale, že společnost je posunutá tak daleko, že svoje východiska nemohu uplatňovat na všechny lidi. Oni ta východiska nemají, měli bychom mít pro to pochopení. My lidem popisujeme, jak je krásný rozkvetlý sad, ale oni ho nikdy neviděli, proto to nechápou.

 LN Jste spokojený s tím, že bylo uzákoněno registrované partnerství?

 Při jeho schvalování bych byl proti, ale myslím si, že to není základní pilíř lidovecké politiky.

 LN Snažil byste se jako předseda prosazovat nějakou změnu toho zákona?

 Především si myslím, že ten zákon nebyl vůbec potřeba. Jeho schválení bylo úlitbou mediálnímu světu. Kdyby ona čtyři procenta lidí chtěla ten zákon mít a využít, na vsetínské radnici by musela být čtyři procenta takových svateb. Tam však nebyla ani jedna. A stejné to je na mnoha jiných radnicích. Jinými slovy se naplnilo, co říkali odborníci: že ten zákon v zásadě tito lidé nepotřebují. Potřebují ho jen proto, aby společnost na ně změnila názor. Ti lidé do společnosti samozřejmě patří, my jim nemáme právo nic vytýkat, nic jim brát, ale zrovnoprávnění směrem k instituci rodiny správné není.

 LN Inicioval byste zrušení tohoto zákona?

 Myslím si, že teď je naopak potřeba jej nechat. Ať se ukáže jeho potřebnost.

 LN Jak jsem tak poslouchal vaše politické názory, vybavil se mi párkrát Josef Lux. Argumentujete stejně jako on. Bylo by vaším mottem v roli předsedy KDU-ČSL navázání na Luxe?

 Řeknu, že ne, protože vyslovení opaku by bylo laciné. O hlas Josefa Luxe se přeli mnozí, a já to nechci. Já jsem takový, jaký jsem, a to, že Josef Lux je pro mě dodnes v mnohém vzorem, je samozřejmě beze sporu. Pravdou ale také je, že jsou i jiní politici, kteří se mně v některých oblastech líbí.

 LN Kteří?

 Pokud bych byl senátorem v době, kdy se volil prezident republiky, tak bych Václava Klause určitě nevolil. Na druhou stranu ale musím říct, že některé jeho postoje v době jeho mandátu jsem oceňoval.

 LN Například?

 Líbila se mně zrovna jeho argumentace k zákonu o registrovaném partnerství. Ne proto, že byl proti, ale jak argumentoval.

Jiří Čunek, kandidát na předsedu KDU - ČSL

 LN Prohlásil jste, že KDU-ČSL je nevěrohodná strana. Jak by se měla zvěrohodnit?

 Ona se stala strašně nevěrohodnou tím, co udělala: na jedné straně slovy bojovala proti komunismu, a pak - údajně kvůli záchraně, což je pro mě nepřijatelné - byla schopná svoje slovo porušit. To politik nemůže udělat. Miroslav Kalousek to ale udělal, a bylo to naprosto špatně, stranu to nezachránilo, naopak potopilo. Máme-li být věrohodní, nemůžeme takto jednat. Paroubek řekl, že půjde s kýmkoliv, a pro mě je to v této otázce poctivý politik. Topolánek taky jedná v souladu s tím, jak se před volbami vyjádřil. Oba jsou v této otázce věrohodní, chovají se v zásadě konzistentně, ale my jsme to neudělali a bohužel jsme převlékli kabát.

 LN Neubírají lidové straně na věrohodnosti některé, řekněme, okoukané obličeje nebo to, že v ní nejsou moc vidět mladí lidé?

 Obávám se, že i v jiných stranách vidím na vysokých postech lidi, kteří jsou tam už dlouho.

 LN Veterána typu Jana Kasala, který neumí přijmout větší díl odpovědnosti, aby ale v jiných stranách pohledal.

 Já nechci být osobní. Sjezd ukáže, jestli ta strana změní image. Jsem přesvědčen, že když změníme rétoriku a správně ukážeme svůj program, to samo by mělo přivést mnohé lidi, tedy i mladé, do strany.

 LN Nepůsobíte zrovna dojmem levicově orientovaného křesťanského demokrata. Nemyslíte si, že vám uškodilo medializované setkání s Jiřím Paroubkem? U některých lidí vyvolalo vzpomínku právě na jeho poslední jednání s předsedou Kalouskem a obavu, že i vy jdete sociálním demokratům na ruku.

 Jsou věci, ve kterých bych se měl změnit - naučit se cizí jazyky, možná změnit styl jednání, ale můj politický postoj, to je jednoznačně věc, ve které se nezměním. Říkám to voličům i delegátům sjezdu: Pokud chcete, abych byl v tomto jiný, tak mě nevolte. Myslím si, že každý občan, tím spíše politik, se má stýkat s každým. Jestli mě někdo tak významný jako předseda velké politické strany požádá o setkání, tak to beru jako pozitivní věc, protože si můžeme aspoň říct „ne“, jinak bychom si to říct nemohli. Naopak ve velké publicitě, která tomu byla věnována jak ze strany KDU, tak ze strany médií, vidím ten socialistický postoj. To komunisti nám říkali, s kým se máme stýkat a že je nevhodné stýkat se s těmi „za zdí“, protože oni by nás mohli nakazit. Ne. Já jsem svobodný člověk.

 LN Jednal jste i s někým z vedení ODS?

 Já to řeknu takto: nejdřív se zeptám těch lidí, zda můžu říct, že se se mnou setkali. Ale já už jsem se setkal s mnoha lidmi z různých stran, jen se to tak nemedializuje.

 LN Zřejmě jste se tedy s někým z vedení ODS setkal. Bylo to s Mirkem Topolánkem?

 Právě pro tu svobodu, kterou vyznávám, si to nechám pro sebe. Stejně tak nechám běžet mýty o mnoha setkáních s jinými lidmi. Nechci je komentovat. Nechci, aby si lidi zvykli ptát se mě, kolikrát jsem se s kým setkal. To je snad moje věc. Důležité je, jakou politiku ohlásím občanům, jakým směrem chci, abychom se vydali.

 LN Když Miroslav Kalousek mluvil o KDU-ČSL, důsledně používal termín křesťanští demokraté. Vám vadí, nebo nevadí termín lidovci?

 Nevadí. Já ho naopak používám. Proč by mně měl vadit, když nám všichni říkají lidovci. Když řeknu, že ódéesáci nebo socani hlasovali tak a tak, nikdo se neurazí. Jsou to všechno stejně nevhodné zkratky jako třeba Česko. Ale protože se běžně užívají, proč bych se urážel.

 LN O „socanech“ a „ódéesácích“ se ale v médiích nemluví. O „lidovcích“ ano, byť to jsou všechno lehce pejorativní označení.

 Mně to nevadí. Jsem přesvědčen, že strana si má autoritu vydobýt úplně něčím jiným než upozorňováním na takovéhle věci.

LN Zdá se, že při rozhodování o své budoucnosti dáte hodně na druhé. Kandidovat na předsedu strany jste se rozhodl poté, co vás k tomu vyzývalo více a více lidí. Teď vám zase - jak jste veřejně prohlásil - mnoho lidí píše, abyste nevyměňoval vsetínskou radnici, kam vás zvolili, za palác Charitas, sídlo strany. Může se stát, že byste pod tíhou těchto hlasů z kandidatury na předsedu strany nakonec odstoupil?

 I jako předseda lidovců bych mohl pro Vsetín udělat dost, dokonce víc než jako starosta. A k tomu případnému odstoupení - odradit od kandidatury by mě mohlo jen šest hlasů - šest žen v mé rodině. Já mám čtyři dcery, manželku a maminku, která s námi bydlí. Ty, když jednoznačně a nekompromisně zavelí, bych poslechl.

 LN A jsou známky, že se chystají zavelet?

 Nejsou.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...