Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Omezení doby pro nákupy seniorů je na venkově neproveditelné. Starší lidé mají své zvyky, tvrdí družstvo

Senioři mají nyní kvůli koronaviru vyhrazené hodiny, kdy mohou jít nakoupit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senioři mají nyní kvůli koronaviru vyhrazené hodiny, kdy mohou jít nakoupit. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

OLOMOUC Vládní nařízení o vyhrazení dvou hodin pro nákupy lidí nad 65 let bude podle předsedy obchodního družstva CBA Romana Mazáka hlavně v menších prodejnách na venkově neproveditelné, jelikož senioři jsou zvyklí chodit do obchodů brzy ráno, aby bez problémů nakoupili vše potřebné. „Navrhujeme proto úpravu, aby toto nařízení platilo pouze pro prodejny s plochou 400 metrů čtverečních a vyšší.

V takových to má smysl a lidé se zde shlukují. V malých prodejnách je situace přesně opačná,“ informoval Mazák.

CBA v Česku sdružuje přes tisíc menších prodejen, hlavně na venkově. „Toto vládní nařízení si nedokážeme v praxi představit. Opatření má smysl pro velká města, ale na vesnici je naprosto nepoužitelné. Senioři v danou dobu na prodejně rozhodně nebudou, vždy jsou ráno první, kteří čekají před prodejnou na čerstvé rohlíky a chleba. Neumíme si představit, že senior přijde po 10. hodině a zjistí, že jeho oblíbené pečivo už není,“ uvedl Mazák.

Podle Mazáka je nereálné, aby prodavači na venkově v sedm hodin ráno posílali seniory pryč a nutili je přijít až v 10:00. Například v Penčičích u Přerova je místní obchod dopoledne otevřen jen od 07:30 do 10:00. „Senioři stojí každé ráno vzorně seřazení před obchodem, aby nakoupili vše potřebné. Jinak by museli jet nakupovat do Přerova,“ řekla místní obyvatelka.

„Můžeme ho maximálně zabalit my přímo na prodejně. Když máte ale teplý chléb, tak v takovém případě zplesniví. Papírový obal zase ničemu nepomůže. Stěžejní je pro nás v tomto směru vyjádření Svazu pekařů, podle kterého se přes nebalené pečivo tato infekce nešíří,“ dodal Mazák.

Družstvo CBA sehnalo veškeré komodity na výrobu dezinfekce, které vyrobí několik stovek litrů pro všechny provozy včetně prodejen. „V pondělí jí tak budeme mít dostatek zhruba na 14 dní, další kamion dezinfekce nám již nyní jede ze Španělska. CBA jako takové bude zabezpečené,“ uvedl Mazák. 

Družstvo si obstaralo i roušky, jejichž zásilka do Česka dorazí v pondělí. „Pro zaměstnance jich budeme mít dostatek. Už měsíc žádáme od vlády nejen roušky, ale i dezinfekci, nikdo s námi však doposud nekomunikoval. Vše si tedy musíme zařídit sami,“ řekl Mazák.

Družstvo CBA se podle Mazáka domluvilo s hygieniky, aby mohlo zásobovat prodejny v uzavřené oblasti v okolí Litovle a Uničova. Mazák upozornil, že výhledově může být na tuzemském trhu nedostatek surovin. „Česká republika je v tomto směru nesoběstačná, navíc některé provozy se postupně uzavírají a dochází k omezení výroby. Při pohledu na extrémně dlouhé kolony na hranicích je možné, že pokud suroviny do Česka nepřijedou, nebudeme mít z čeho vyrábět,“ dodal.

Nařízení by mohlo platit i pro lékárny, ty jsou ale zdrženlivé

České lékárny se staví rezervovaně k návrhu, který počítá s tím, že by zákaz vstupu lidí pod 65 let mezi 10:00 až 12:00 platil také pro ně. Vyplývá to z jejich odpovědí na dotaz ČTK. Vláda ve středu rozhodla, že v maloobchodních prodejnách potravin budou v daném čase smět od čtvrtka nakupovat pouze lidé starší 65 let. 

Opatření má chránit před šířením nového typu koronaviru starší občany, pro které nákaza znamená největší riziko. Premiér Andrej Babiš (ANO) později na tiskové konferenci uvedl, že stát opatření rozšíří i na drogerie a právě lékárny.

„V lékárnách to není nutné, neboť lékárny zavedly pravidla pro vstup pacientů do lékárny v omezeném počtu. Hrozí, že se k lékům v tuto dobu nedostanou lidé pod 65 let jdoucí právě s receptem od lékaře nebo při propouštění z hospitalizace. Lékárny jsou zdravotnická zařízení, a toto nařízení omezuje možnost poskytovat zdravotní péči všem potřebným,“ řekl prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

Mluvčí největší tuzemské sítě lékáren Dr.Max Michal Petrov uvedl, že si nedovede představit, že by lékárníci tohoto řetězce požadovali po pacientech průkazy totožnosti kvůli kontrole věku - samozřejmě s výjimkou výdejů léčiv, u nichž je to už teď povinné. „Podle našeho názoru by lékárny měly být během své otvírací doby jako zdravotnická zařízení v první linii k dispozici všem pacientům. Ode dneška platí v našich lékárnách povinnost pro klienty zakrývat si ústa i nos,“ řekl Petrov.

Lékárny Pilulka možné opatření podle mluvčí Kateřiny Schotliové berou primárně jako nařízení pro občany, nikoliv pro lékárny. „Pokud bude věkový rozdíl zákazníka proti povolené hranici zřetelný, tak ho samozřejmě upozorníme. Ale obsloužíme ho,“ uvedla Schotliová. Připomněla, že firma spustila internetový rezervační systéme eRecept.cz, který zprostředkuje dodání léků na recept seniorům a nemocným domů. Firma v úterý uvedla, že ho nabídne zdarma všem pacientům a lékárnám, včetně konkurenčních.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOČR) Tomáš Prouza ve středu po oznámení zmíněného opatření pro maloobchodní prodejny potravin uvedl, že s kontrolou lidí u obchodů by měli pomoci strážníci či policisté. Policisté to budou podle mluvčího policejního prezidia Davida Schöna dělat v rámci své služby.

Doba vyhrazená na nákupy seniorů, kteří patří do rizikové skupiny, je podle Prouzy dobrý nápad a pomůže omezit riziko nákazy novým typem koronaviru. Senioři však podle něj mají nejhorší přístup k rouškám. „Možná by pomohlo, kdyby lidé, kteří roušky šijí, je před obchody seniorům nabízeli, a k jejich nošení je tak přesvědčili,“ dodal.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!