Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Regulační poplatky: co je jinak?

Česko

Ve kterých nemocnicích dnes ošetří pacienty zdarma? Jaké změny plánuje ministerstvo zdravotnictví? Přinášíme dvanáct otázek a odpovědí, které se dotýkají regulačních poplatků.

* Kdo nemusí hradit regulační poplatky?

V současné době nemusejí regulační poplatky hradit jen lidé ve Středočeském kraji, a to pouze ve zdravotnických zařízeních, jejichž zřizovatelem je kraj.

* Znamená to tedy, že pacienti ve Středočeském kraji mají zdarma jen pobyt v krajských nemocnicích?

Nejedná se jen o krajské nemocnice, ale i o krajské polikliniky a pohotovosti. Ve všech takových zařízeních mají lidé zdarma nejen hospitalizaci, ale i ambulantní péči a pohotovostní služby. Poplatky nehradí ani v lékárnách, které jsou součástí takového zařízení.

* Pokud půjdu do soukromého zdravotnického zařízení, kolik zaplatím na poplatcích za péči?

V soukromých zdravotnických zařízeních zůstávají poplatky stejné jako dosud. Za návštěvu u lékaře včetně klinického vyšetření tedy uhradíte 30 korun, za den v nemocnici 60 korun, za pohotovost 90 korun a za položku na receptu 30 korun. Třicetikorunový poplatek neplatíte za diagnostické vyšetření – rentgen, ultrazvuk, magnetickou rezonanci, mamograf a podobně.

* Ošetří mě v krajské nemocnici zdarma i v případě, že nemám trvalý pobyt na území Středočeského kraje?

Ano, samozřejmě. Občanské průkazy lékaři opravdu kontrolovat nebudou.

* Je bezplatná péče povinná, nebo mohu krajské nemocnici poplatek ze své vůle zaplatit?

Ano, můžete. Záleží to jen na vás.

* Co je potřeba udělat pro to, abych měl péči v krajském zařízení zdarma?

V ordinaci musíte podepsat darovací smlouvu.

* Chodím několikrát do roka do gastrologické poradny v krajské nemocnici. Stačí smlouvu podepsat jen při první návštěvě lékaře?

Ne, darovací smlouvu musíte podepsat pokaždé, když vznikne zdravotnickému zařízení nárok na regulační poplatek.

* Budou se tyto změny časem týkat i ostatních krajů?

Podle dosavadních plánů by stejné podmínky měly v ostatních krajích platit od února.

* Plánují se změny regulačních poplatků i celostátně na základě určité novely?

Ano. Senát má projednat návrh komunistů na úplné zrušení poplatků, který jim 20. prosince pomohli prosadit sociální demokraté. Podle tohoto návrhu bychom neplatili regulační poplatky ani v soukromých zařízeních a tím, že by se v krajských zařízeních nemuseli podepisovat žádné darovací smlouvy, by se mohly mírně zkrátit čekací doby. Vláda očekává, že Senát pošle návrh se změnami zpět do Poslanecké sněmovny.

* Je pravda, že ochranné limity nenaplnily předpoklady ministerstva?

Ano. U limitů totiž skutečně ministerstvu jeho odhad nevyšel. Podle něj ho mělo dosáhnout dvě stě tisíc pacientů. Ve skutečnosti ho však nedosáhla ani desetina.

* Prý má návrh na změnu i ministerstvo zdravotnictví. Jaké změny podle něj přicházejí v úvahu?

Ministerstvo navrhuje hlavně změnu ochranného limitu z pěti tisíc na tři tisíce korun pro děti a důchodce. Konkrétní věkovou hranici pro děti a důchodce ale zatím ministerstvo nezveřejňuje. „Nejdeme do toho s konkrétní hranicí, o té bychom případně vyjednávali,“ říká tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Penzistům by se do limitu navíc mohly započítávat i poplatky, které se tam nyní nezahrnují. Ministerstvo dále navrhuje, aby se v lékárnách platilo za položku na receptu jen v případě, že se na lék nevztahuje žádný doplatek. Podle náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra by tak došlo k redukci u sedmdesáti procent položek, ale zároveň by se zachoval současný regulační efekt. Další změnou, na kterou je ministerstvo ochotné přistoupit, je zrušení poplatků pro děti do šesti či patnácti let. Konkrétní věk není zatím přesně stanoven.

* Pamatuji si, že se v červnu koalice shodla na tom, že poplatky by měly přestat platit pro děti do 6 let a dětem do 15 let by se měl limit snížit na 3 tisíce korun...

Ano, to je pravda. V současné době se ale očekává, že se Poslanecká sněmovna se Senátem dohodnou na širší úpravě, a proto by tato novela č. 48, kterou už má ministerstvo zdravotnictví připravenou, byla zbytečná.

Autor: