Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ŘEKLI O PAVAROTTIM

Česko

Ivan Kusnjer, sólista opery ND

Určitě jej přežije obrovské množství velice kvalitních nahrávek, byl to technicky fantasticky vyspělý tenor a pěvec. Na myšlenku, že zpopularizoval operu masovému publiku, se dá samozřejmě koukat ze dvou stran - jako na propagaci klasické hudby i jako na mlátičku na peníze. V jeho případě bych se ovšem klonil k tomu prvnímu. Krásný tón a barvu jeho hlasu spoludotvářela Pavarottiho technika. Když zpíváte jen srdcem a tím, co vám Pánbůh nadělil do hrdla, je to většinou málo. Ke stáru zjistíte, že technika chybí a ubývají síly. V Pavarottiho případě byla ta technická cesta fantasticky vybudovaná, proto mohl vystupovat do vysokého věku, zatímco někteří zpěváci mohou být už ve čtyřiceti staří.

Bono, zpěvák

Někdo operu zpívá, on operou byl. Mluvil jsem s ním minulý týden... Hlas, který býval hlasitější než rocková kapela, se změnil v šepot. Stále však dokázal předávat lásku. Tomuhle lidé na Lucianovi Pavarottim nerozumějí. I když jeho hlas ztratil sílu, pro své interpretační schopnosti byl stále obrem mezi dlouhány. Jeho opera byla skvělou směsicí radosti a smutku, zároveň surreálná a zemitá.

Gabriela Beňačková, pěvkyně

Byl to „těžkej frajer“ a noblesní člověk. Říká se, že každý je nahraditelný, ale pro mě zůstane zpěvákem s nejkrásnějším hlasem na světě. Potkávali jsme se často u zkoušek v New Yorku, Londýně i ve Vídni, zpívali jsme spolu mnoho představení Pucciniho Bohémy, Verdiho Maškarní bál... Byl veselý a vtipný, ale zároveň dost uzavřený, racionální typ. Byl přepečlivý zpěvák a v mnohém mi dokázal poradit. Jako první v sobě měl průbojnost spojit operu s jiným žánrem. Říkával totiž, že když už nejsme jako zpěváci mladí a nemusíme tolik poslouchat a dělat vše, co nám nařídí šéfové, už si můžeme dělat, co chceme. Pochopil, že doba je jiná, rychlá, proto šel do těch velkých akcí a myslím, že to udělal dobře.

Plácido Domingo, pěvec

Někdy jsme při našich koncertech s Josém Carrerasem zapomněli, že stojíme před platícím publikem, protože my tři tenoři jsme se skvěle bavili.

José Carreras, pěvec

Byl to skvělý muž, charismatická osobnost. A skvělý kuchař i hráč pokeru.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat