Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Řekni ďáblovi ne

Česko

Osobní výběr ze světového tisku

ROZCESTNÍK

Bruselský zpravodaj týdeníku Economist, známý jako Charlemagne, napsal dosti melancholický text o své profesi. Od roku 2005 se počet akreditovaných novinářů v Bruselu snížil na polovinu, to jest 752. Jen loni skončilo 200 stálých zpravodajů (včetně českých). Proč?

Mít stálého zahraničního korespondenta dřív bývalo znakem „prémiových novin“, proto je mívaly i menší americké listy jako Boston Globe a Chicago Tribune. Dávaly tím inzerentům najevo svou prestižnost. „Jako když Coco Chanel prodělává na haute couture, ale díky tomu pak prodává rtěnky čtyřikrát dráž než kdokoli jiný.“

V éře internetu je neskonale snazší dělat zpravodajství o zemi, kterou jste v životě nenavštívili. Internet navíc jasně ukazuje, jaké zprávy lidé opravdu čtou – a dočtou. „Až příliš často je to spíš Hvězda reality show přišla o penis v sekačce na trávu než Ani 10 let po konfliktu v Africe nezmizely šrámy na životním prostředí.“ Britské noviny mají v Evropě reportérů dost, píše Charlemagne, ale žádají po nich články o výšce Nicolase Sarkozyho, láskách Silvia Berlusconiho a platu Catherine Ashtonové.

Asociace bruselských zpravodajů API, takové jejich odbory, navrhuje: aby stálí zpravodajové měli lepší přístup do bruselského zákulisí; aby jejich děti směly chodit do luxusních školek a škol, kam chodí děti euroúředníků; aby měli i zvláštní daňový režim jako oni (dnes mají „jen“ pětiletou úlevu od belgických daní a sociálního pojištění, jež dosahují až 55 % platu). „Nemohu si pomoci, ale bylo by lepší, kdyby eurokrati i novináři platili plné daně. Aby nezapomněli, jaké to je – platit vysoké daně,“ míní Charlemagne a navrhuje, aby po pěti letech novináři v Bruselu končili, jinak ztrácejí kontakt s realitou. Protože sám začínal v roce 2005, zní to jako loučení.

*** Jak známo, americký viceprezident Joseph Biden se vrátil z Blízkého východu roztrpčen. Zrovna při jeho návštěvě Izraelci oznámili výstavbu 1600 domů ve východním Jeruzalému, jejž si nárokují Palestinci.

Thomas Friedman míní v New York Times (13. března), že měl sklapnout notebook, sednout na Air Force Two a z Ameriky pak vzkázat: „Své přátele nenecháváme v opilosti sedat za volant. To, co děláte, je jízda v opilosti. Vážně si myslíte, že můžete takto ztrapnit svého jediného skutečného spojence? Jste totálně odtržení od reality. Ozvěte se, až to budete myslet vážně.“

John Bolton v listu Wall Street Journal (17. března) píše opak: Izraelci špatně četli politiku Baracka Obamy. „Je to náš první postamerický prezident. Namísto americké výjimečnosti věří, že na světové scéně máme být prostě jen jedním národem z mnoha.“ Nevěřte mu, že vám pomůže s Íránem. Ani s Palestinci: „Pan Obama takřka jistě věří, že překážkou míru nejsou nové domy ani nešťastné načasované oznámení, ale tzv. izraelská neústupnost.“ *** Ideas, intelektuální příloha Boston Globe, má rozhovor s bývalým detektivem Scotland Yardu Charlesem Hillem, specialistou na loupeže obrazů; podílel se na vypátrání Munchova Výkřiku v roce 2006. (Rozhovor je k dvacátému výročí největšího takového zločinu, kdy v Bostonu ukradli 13 obrazů včetně tří Rembrandtů.)

Hill říká, že loupeží obrazů čistě z frajeřiny hodně ubylo: mladší generace dává přednost snazším zločinům. Navíc obrazy pak nejde prodat na běžném trhu a soukromých sběratelů, kteří by se jimi soukromě kochali jako bondovský Dr. No, tolik není: detektiv Hill potkal za celý život jediného. *** Někteří ruští umělci se ozývají proti Putinovi, zaznamenává Power Vertical, blog Rádia Svobodná Evropa zaměřený na Rusko.

Herec Alexej Devotčenko (hraje ve válečném filmu Poslední obrněný vlak nebo v oblíbených kriminálkách) zveřejnil na svém blogu manifest „A co můžeme dělat“, který zní jak Jirousovo Řekni ďáblovi ne: Neberte role v šovinistických režimních filmech. Neúčastněte se teatrálních putinovských akcí. Nechoďte na bankety se státními činiteli. „Vím, že je těžké vyžít z divadelního platu 7–10 tisíc rublů a že za deset minut na kremelském večírku si vyděláte víc než v divadle za celý rok. Ale tyhle peníze opravdu smrdí.“

Starý rocker Jurij Ševčuk z kapely DDT na koncertu 9. března protestoval proti „brutálnímu, krutému a nelidskému režimu, který vznikl v naší zemi“. Zatímco různé spory v Kremlu mohou být jen „pakazucha“, Potěmkinova vesnice, toto společenské vření je reálné, píší analytici RFE.

*** Slovenský deník Nový čas zveřejnil seznam funkcionářů slovenské tajné služby SIS. Dostal jej anonymně i s mobily, daty narození a komentářem. Třeba že pplk. Pavol K. (1972), pplk. Jozef R. (1967) a plk. Jozef M. (1965) jsou „veľkí kamaráti a veľkí buzeranti podriadených“.

Zveřejňovat jen tak z plezíru činitele vlastní tajné služby, aniž se čehokoli dopustili? To je nečestné a nesportovní. Fuj.

***

„Vím, že je těžké vyžít z divadelního platu 7–10 tisíc rublů a že za deset minut na kremelském večírku si vyděláte víc než v divadle za celý rok. Ale tyhle peníze opravdu smrdí.“

O autorovi| Tomáš Němeček, redaktor Orientace

Autor: