22. prosince 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rekonstrukce důlní tragédie. Záchranáři byli u těl, ale nic nezmohli, ochlazení chodeb bude trvat týdny

Záchranáři na místě neštěstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři na místě neštěstí. | foto: ČTK

STONAVA/PRAHA Pro některé to mohlo být poslední fárání pod zem v dole OKD, než by zasedli s rodinou ke štědrovečerní tabuli. Předvánoční krajinu Karvinska už ale třináct horníků znovu nespatřilo. Co se v pátek stalo?

Ve čtvrtek v 17:16 se okolo 800 metrů pod zemí ve 29. sloji černouhelného dolu ČSM Sever u Stonavy ozval výbuch. Vzňala se metanová směs, která se pravděpodobně navíc smísila s uhelným prachem. Následná exploze zasáhla porub, kde uhlí právě získával dobývací kombajn, a pracoviště ražby, kde horníci razili další chodby dolů.

Čidla měřící hromadění metanu nestihla zvýšení nad rizikovou hranici ani zaznamenat. Nastavená jsou tak, aby detekovala koncentraci tohoto bezzápachového plynu nad jedno procento. Mluvčí České báňské správy Bohuslav Machek později uvedl, že koncentrace musela přesáhnout alespoň 4,5 procenta. Horníci nejspíše narazili na kapsu, která obsahovala velké množství metanu. Ten se následně najednou uvolnil a ohnivé inferno se začalo šířit chodbami dolů.

Tragédie v karvinském dole - grafika LN.

Ihned po výbuchu ostatní zaměstnanci kontaktovali centrální dispečink. „Okamžitě jsme zastavili těžbu a horníci, kteří byli v podzemí, vyfárali na povrch,“ vylíčil mluvčí společnosti OKD Ivo Čelechovský.

Zvuk sirén

Památku 13 horníků, kteří zemřeli při čtvrtečním výbuchu v dole na Karvinsku, připomněly dnes v poledne sirény v celé zemi. Polsko vyhlásilo na neděli státní smutek. Na rozeznění sirén se dohodl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ředitelem hasičů Drahoslavem Rybou. Sirény se už letos jednou z pietních důvodů rozezněly, v srpnu si ČR takto připomněla památku českých vojáků padlých v Afghánistánu.

Několik minut nato dorazilo na místo neštěstí sedm jednotek Hlavní záchranné báňské služby Ostrava, bezmála čtyřicet lidí. Za takřka nulové viditelnosti a obrovského žáru začali okamžitě rekognoskovat prostředí štol. V nočních hodinách je doplnila desítka kolegů z Polska, které na místo vyslal tamní premiér. Čechům pomohli se sestrojením pojízdné laboratoře mapující výskyt metanu v podzemí.

Na místě se v době výbuchu nacházelo 23 horníků. Třináct z nich zemřelo, mezi nimi jeden Čech a dvanáct Poláků, převážně pracovníků polské společnosti Alpex. Dva z Poláků bydleli podle firmy v Jastrzerbie hned vedle českých hranic. Dalších deset bylo zraněno a dva z nich převezl vrtulník do nemocnice. Jen sedm horníků vyvázlo z místa neštěstí bez poranění.

Záchranáři zasahují v Dole ČSM na Karvinsku, kde 20. prosince 2018 explodoval...
Polští bánští záchranáři přijeli na pomoc do uhelného dolu ČSM na Karvinsku,...

Vyzvednutí těl po Novém roce, ale v jakém stavu?

Podle svědectví jednoho ze zasahujících se četa, která ve čtvrtek sestoupila do dolu, dostala až k zesnulým horníkům. Je tak zřejmé, že explozi nikdo nepřežil. Ze třinácti mrtvých se podařilo na povrch vytáhnout tělo pouze jediné oběti. A to kvůli riskantním podmínkám, které mohly ohrozit i životy samotných záchranářů.

Vzhledem k obrovském žáru v podzemí, jenž stále výrazně přesahuje teplotu 200 stupňů Celsia, je tak dle jednoho z bývalých důlních záchranářů otázkou, v jakém stavu budou ostatky vytaženy. Ty bude podle zástupců OKD možné vyzvednout nejdříve po Novém roce, až bude uhašen oheň, který se nepodařilo zkrotit přímým zásahem. Riziko navíc zvyšoval další hrozící výbuch metanu.

Záchranáři proto přistoupili k takzvané inertizaci ovzduší. Aby zabránili šíření ohně, uzavřou čtyřmi bezpečnostními hrázemi několik kilometrů dlouhý úsek dolu. Do prostoru následně pustí dusík, jenž postupně vytlačí kyslík a ochladí prostředí. To by mělo trvat několik týdnů. „Teploty tam jsou tak vysoké, že vychlazení nebude jednoduché a rychlé,“ přiblížil Boleslav Kowalczyk, výkonný ředitel OKD. Teprve až poté bude možné obnovit těžbu v plném rozsahu, prozatím je fárání znemožněno.

V pátek v dole ČSM zasahovalo téměř dvě stě povětšinou českých báňských záchranářů, kteří byli rozděleni na tři směny. Jejich odborné zkušenosti a speciální technika jsou využívány právě v extrémních případech, jako je zásah na Karvinsku. Záchranáři tak musejí být zdatní psychicky i fyzicky. V rozžhavených štolách se pohybují s nezbytným dýchacím přístrojem, pracovní obuví a nářadím. Celkově mohou nést vybavení o váze až 40 kilogramů.

Příčina? Zatím neznámá

Co přesně iniciovalo výbuch, zatím není jasné. Stačila ale i sebemenší jiskra, například otření kovové součástky o kus pískovce. Ohnivá smršť při svém šíření pravděpodobně narazila na protivýbuchové uzávěry, které byly naplněny vodou a zavěšeny u stropů chodeb v maximálně 200metrových rozestupech. Uvolněná voda směs vzduchu, metanu a zvířeného uhelného prachu tak zřejmě zneutralizovala a zabránila tak další devastaci.

„Příčina je předmětem šetření. Zatím není jasné, zda se jednalo o přírodní vliv, lidskou chybu nebo technickou závadu,“ řekl mluvčí České báňské správy Bohuslav Machek. Přesný důvod exploze bude šetřit bezpečnostní komise OKD.

Důlní neštěstí v Česku i ve světě

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?