Protimafiánský útvar kauzu postupně předal olomoucké krajské kriminálce, vedené Karlem Kadlecem, jedním z klíčových hráčů v kauze Vidkun. Toho tehdy znervóznili jeho spolupracovníci. Řekli mu, že případ upoutal pozornost Prahy, respektive špiček české policie. Zvýšený zájem o Králíkův případ spočíval v blížícím se sjezdu vládní ČSSD, který se konal v březnu 2015. A hlasy delegátů z Olomoucka na něm byly důležité.
Únik z policejní inspekce. O detailech šetření okolí Tuhého věděl i Langerův známý |
To vše vyplývá z rozhovorů zachycených v první polovině roku 2015 protimafiánským útvarem, který tajné záznamy pořídil v rámci operace Vidkun. LN rekonstruovaly průběh těchto rozhovorů.
Pondělí 23. února 2015
Policejní štěnice zachytily v olomoucké kavárně Cafe Delux schůzku šéfa olomoucké kriminálky Kadlece s vlivným podnikatelem a přítelem Ivana Langera Ivanem Kyselým. Detektivové jejich schůzku popsali takto: „Kadlec s Kyselým hovoří o vztazích mezi funkcionáři ČSSD (mimo jiné o hejtmanovi Jiřím Rozbořilovi, Milanu Chovancovi či Jaroslavu Králíkovi – pozn. red.) a mimo jiné o jejich napojení na plukovníka Zdeňka Laubeho (náměstek policejního prezidenta– pozn. red.). Rozebírají postoj policejního prezidenta (Tomáše) Tuhého k Jaroslavu Králíkovi, mluví o vazbě mezi plukovníkem (Liborem) Krejčiříkem a policejním prezidentem či o vztazích mezi hejtmanem Jiřím Rozbořilem a policejním prezidentem.“
Schůzka ukázala, že Kadlece tehdy znervóznil ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek (ve funkci skončil loni v říjnu krátce po zátahu v kauze Vidkun). „Víš, co se stalo?“ ptá se Kadlec Kyselého. „Před deseti dny přiletěl Milan Pospíšek a říkal: ‚Zavolal si mě Laube a říká: Ty organizuješ něco proti sociální demokracii na severní Moravě?‘“ Na to Kadlec podnikateli Kyselému sděluje, že i jeho si náměstek Laube zavolal. Bavit se měli o navýšení počtu policistů v řadách kriminalistů, Laube se ho však údajně ptal i na případ prostějovského lobbisty Králíka. Kadlec před Laubem mlžil. „Říkám: Co? Králík. Říkám: Co to je, kdo to je? Dělal jsem blbýho,“ popisoval šéf olomoucké kriminálky Kyselému.
Byla to právě tato schůzka, na které se podnikatel Kyselý zmínil o sjezdu ČSSD v březnu 2015, a dle policejních záznamů hovořil o tom, že „ministr Milan Chovanec říkal, že potřebuje, aby byl do 15. klid, aby mu zvedli ruku a byl místopředsedou“.
Chovanec pro LN reagoval prostřednictvím tiskové mluvčí ministerstva vnitra Lucie Novákové: „Jak již bylo řečeno dříve, ministr vnitra zásadně nekomentuje hospodské řeči lidí, které ani sám nezná. Zároveň obecně platí, že se nezajímá o průběh policejních vyšetřování v jednotlivých kauzách,“ napsala mluvčí.
Úterý 24. února 2015
Ráno se v Kadlecově kanceláři zastavil ředitel krajské policie Libor Krejčiřík. Z jednání zachyceného prostřednictvím odposlechů učinili policisté následující poznámku: „Kadlec říká, že mu Laube vykládal o ministru Chovancovi a premiéru (Bohuslavu) Sobotkovi, že na tom spise mají zájem. Kadlec Laubemu řekl, že mu k tomu nemůže zatím nic říct. Kadlec dále Krejčiříkovi sděluje, že se jedná o spis Králík.“
Klíčová místa ve vedení policejního superútvaru získávají lidé z protikorupčního |
Dle odposlechů se Kadlec o spisu „Králík“ před Krejčiříkem zmínil proto, aby zjistil, zda o vyšetřování člena ČSSD ví policejní prezident Tomáš Tuhý. Kadlec si totiž lámal hlavu nad tím, zda s ním náměstek Laube či policejní prezident Tuhý nehrají nějakou hru. „Kadlec říká, že neví, jestli Tuhý hraje s Laubem, nebo Laube hraje sólo. Nemá to jak poznat,“ vyvodili detektivové ÚOOZ z odposlechu.
Kadlece nakonec napadlo, jak nejistou situaci vyřešit. Věděl, že Krejčiřík má následného dne s Tuhým schůzku, a tak mu navrhl, ať se na Králíka zeptá samotného policejního prezidenta – respektive aby se před šéfem policie zmínil, že se na případ ptal Laube Kadlece. Krejčiřík Kadlecovi líčil, že prezidenta Tuhého již o situaci podnikatele Králíka informoval. „Krejčiřík vykládá, že Tuháčovi (míněn policejní prezident Tuhý – pozn. red.) už před poradou říkal, že Králík je nakrátko s ministrem, že Králík je šedá eminence v Olomouci. Tuhý měl říct, že je rád, že mu to říká,“ poznamenali si detektivové ÚOOZ z nahrávané schůzky.
Středa 25. února 2015
Krejčiřík odjíždí za policejním prezidentem Tuhým. Na dotaz, proč Králíkův případ s policejním prezidentem řešil, odmítl nyní odpovědět. „Vzhledem ke stále probíhajícímu vyšetřování kauzy Vidkun se k vašemu dotazu nebudu vyjadřovat,“ napsal LN. Na otázky nereagoval advokát Tomáš Grepl, zastupující Kadlece, ani zástupce podnikatele Kyselého Josef Monsport.
Čtvrtek 26. února 2015
Krejčiřík přichází do Kadlecovy kanceláře, aby se s ním podělil o informace ze schůzky s šéfem policie. Detektivové ÚOOZ jejich jednání popsali takto: „Krejčiřík informuje Kadlece o svém jednání na Policejním prezidiu, kde se ptal policejního prezidenta Tuhého na kauzu Králík, jak se Laube dotazoval Kadlece. Krejčiřík říká, že policejní prezident o této skutečnosti věděl – že řekl, že je to standardní postup, protože chtějí být informováni ohledně hejtmanů a politiků.“
O 11 měsíců později
Krajská kriminálka vedená Kadlecem nakonec Králíka obvinila až letos v lednu, deset měsíců po sjezdu ČSSD. Policie mu klade za vinu, že na základě poradenské smlouvy jedné z firem účastnící se tendru napomohl ke zpronevěře. Kauzu na podzim začnou rozplétat soudy. Králík, jenž má nyní pozastavené členství ve straně, považuje obvinění za nesmyslné a účelové. Podle něho se do hledáčku policie dostal proto, že kritizoval výběrová řízení a nakládání s evropskými dotacemi na projekty týkající se vodovodních projektů na severu Moravy.
Tisková mluvčí Policejního prezidia Jana Macalíková za Laubeho a Tuhého LN vzkázala, že kauza se nezakládá na pravdě. „Policejní prezident ani jeho náměstek pro SKPV opravdu nehodlají komentovat kavárenské drby plné nesmyslů a lží. Navíc do novin, které tuto kauzu záměrně rozpoutávají s cílem destabilizovat vedení politicky nezávislé policie. Ostatně oba pánové vše obsáhle vysvětlili na jednání vyšetřovací komise a jsou připraveni tak učinit znova,“ napsala Macalíková.