Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rekonstrukce vlády ztratila důležitost

Česko

  12:57
PRAHA - Premiér Mirek Topolánek (ODS) dnes prohlásil, že rekonstrukce jeho koaliční vlády ztratila "jakýkoliv imperativ a důležitost". Změny, které občanům slíbil krátce poté, co vládní strany drtivě prohrály podzimní krajské volby, prý nyní nebude dělat jen proto, aby jako "Mirek Dušín" dostál svému tehdy danému slovu. Předseda vlády to dnes řekl v televizním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Zprava premiér Mirek Topolánek, ministři Čunek, Kalousek a Nečas. foto: ČTK

"Kolegové na mne čekají, ještě se na to jednání budu vracet," řekl v televizi premiér. Právě v těchto hodinách tedy zřejmě jedná se zástupci KDU-ČSL, jejíž širší stranické vedení v pátek změny svých ministrů odmítlo a stáhlo požadavek na odchod svého ministra financí Miroslava Kalouska.

Topolánek na jeho účasti ve vládě trvá a žádal naopak hlavu vicepremiéra, ministra pro místní rozvoj a lidoveckého předsedy Jiřího Čunka. Ten vede čtyřčlenný lidovecký vyjednávací tým, jenž má za cíl premiéra přesvědčit, aby lidovecké členy vlády neměnil.

Topolánek dnes uvedl, že si s partnery už řekli důvody, které jej k jeho požadavku vedly. "Já jsem nebyl ten, který chtěl ten problém medializovat, já jsem o něm chtěl jednat," zdůraznil předseda vlády s tím, že je ústavní pravomocí premiéra vybrat si členy své vlády. "Určitě nebudu ten Mirek Dušín, který bude provádět změny jen proto, abych dokázal, že držím své slovo dané někdy v říjnu nebo listopadu. Ten problém neohrožuje bezpečnost ČR a nesnižuje akceschopnost vlády," zdůraznil Topolánek.

Prvních několik dní nového roku a českého předsednictví v Radě Evropské unie, kdy ČR zřejmě úspěšně řešila především výpadek dodávek ruského plynu do EU, ukázalo podle Topolánka, že problémy, které vláda bude řešit, jsou odlišné od toho, co na začátku svého fungování očekávala. "A určitě odlišné od toho, co si myslí opozice. Musíme zvládnout dopady ekonomického ochlazení na Českou republiku, to je problém číslo jedna," zdůraznil předseda vlády.

Problém rekonstrukce vlády, který bude premiér řešit dnes a v pondělí, ztratil ale podle něj důležitost, a tak to podle něj vnímají i čeští občané. Topolánek připustil, že za tím může být i jeho chyba, když rekonstrukci kabinetu dlouho oddaloval. "Mně půjde o to, aby vláda měla stabilitu, byla akceschopná. V tomto smyslu ode mne nečekejte nějaké zásadní rozhodnutí. Není to rezignace na změny, je to spíše zhodnocení situace. Já se v nejbližších hodinách rozhodnu, zda změny proběhnou či ne," dodal předseda koaliční vlády.

Bursík je výroky Topolánka roztrpčen
Předseda Strany zelených a vicepremiér Martin Bursík je roztrpčen dnešním vyjádřením premiéra Mirka Topolánka (ODS), že nebude za každou cenu trvat na změnách ve vládě. Bursík to prohlásil před začátkem jednání republikové rady zelených, která má o rekonstrukci kabinetu také jednat.

Zelení se dnes podle svého šéfa dohodnou na kandidátovi, který by měl případně ve vládě nahradit jednoho z jejich ministrů. Bude jím pravděpodobně ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

Bursík dnes zopakoval, že nejmenší koaliční strana je připravená ministra vyměnit, jak ji o to minulý víkend požádal premiér. "My ten krok uděláme," řekl Bursík s tím, že jméno adepta na ministerský post poté předá Topolánkovi.
Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat