Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Co dělají exposlanci puštění z vazby? Odpočívají na dovolené a čekají na vrácení mobilů

Česko

  6:00
PRAHA - Po měsíčním pobytu ve vazbě se bývalí poslanci ODS do práce neženou. Vzali si dovolenou a vyčkávají na definitivní uzavření případu, v němž čelili obvinění z korupce. A čekají také na to, až jim policie vrátí osobní věci, včetně mobilních telefonů. "Je to absurdní situace," hodnotí prodlevu Tluchořův advokát Marek Nespala.

Bývalí poslanci ODS Marek Šnajdr a Ivan Fuksa foto: ČTK

"Když padne trestní stíhání, tak by měly být vydány všechny osobní elektronické záležitosti. To je absurdní situace, když Nejvyšší soud o něčem rozhodl, ale koná se dál," řekl serveru Lidovky.cz Nespala, který v kauze zastupuje exposlance Petra Tluchoře.

Vrchní žalobce Ivo Ištvan však tvrdí, že postupuje naprosto standardně. "Jestli si páni zástupci stěžují na konkrétní postup policejního orgánu, nebo státního zástupce, mají celou škálu prostředků, jak docílit přezkoumání," reagoval na zadržování osobních věcí exposlanců.

Kousek od konce

Státní zástupce Ivo Ištvan má za takřka jisté, že Nejvyšší státní zastupitelství zruší stíhání tří exposlanců ODS pro korupci.

"Podle mne těžko může učinit něco jiného." VÍCE ČTĚTE ZDE.

Tluchoř společně s Markem Šnajdrem a Ivanem Fuksou opustili věznici minulý týden poté, co je Nejvyšší soud vyňal z působnosti policistů, žalobců i soudců. Jejich trestní stíhání ještě oficiálně ukončeno není, přesto trojice klidně může opustit Českou republiku a vyrazit na dovolenou.

"K zákazu vycestování nebyl důvod. Nebyli propuštěni z vazby kvůli tomu, že by pominuly vazební důvody, ale na základě rozhodnutí soudu," vysvětlil Nespala. Kde a jak tráví dny po propuštění Tluchoř, nevěděl.

Šnajdr odpočívá

Exposlanec Marek Šnajdr si vzal po zážitku z vězení volno. "Tráví čas s rodinou, v zásadě odpočívá," řekl serveru Lidovky.cz jeho advokát Lukáš Trojan. Zda chce pokračovat v Čepru i po tom všem, nechtěl advokát předvídat. "To je otázka na něj. Domnívám se ale, že se k věci již brzy vyjádří," poznamenal Trojan.

Šnajdr, podobně jako Fuksa, by o funkci ve státním podniku mohl přijít i v případě, že by ho chtělo odvolat ministerstvo financí. Nový ministr Jan Fischer se ale zatím jasně nevyjádřil. "Pan ministr si chce ty případy nejprve podrobněji prostudovat," prohlásil mluvčí ministerstva Ondřej Šrámek.

K TÉMATU:

Fuksa na skok v práci

Pozice ve státním podniku se zřejmě nechce vzdát ani Ivan Fuksa. Do Českého Aeroholdingu zavítal krátce po propuštění z vazby. "Ve společnosti byl minulý týden," uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí podniku Michaela Langronová. I on si chce však po měsíci za mřížemi vychutnat pobyt na svobodě. "Vybral si dovolenou - poměrnou část, která mu zbývala do konce roku," upřesnila mluvčí.

"Předpokládám, že až mu dovolená na začátku srpna skončí, tak se normálně vrátí do práce a bude dál zastávat svoji pozici," dodala. O tom, že by z podniku chtěl odejít, nemá informace. Fuksa je nejen předním manažerem společnosti, ale i členem představenstva. Za tyto funkce bere dohromady asi 250 tisíc korun měsíčně.

Pod dohledem nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nyní státní zástupci v Brně analyzují, zda bude možné stíhání trojice exposlanců zahájit znovu tak, aby bylo v souladu s rozhodnutím Nejvyššího soudu. Zeman uvedl, že výsledek oznámí tento pátek.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla 13. června rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli 16. června večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
  • Rozhodnutím Nejvyššího soudu byli 16. července všichni tři stíhaní exposlanci ODS Tluchoř, Fuksa a Šnajdr propuštěni z vazby. VÍCE ZDE.
  • V pátek 19. července byli z vazby propuštěni i Nagyová, Páleník a Boček, protože pominuly důvody koluzní vazby. VÍCE ZDE.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!