Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V českých nemocnicích se plazmou od lidí vyléčených z covidu-19 léčí zatím šest pacientů

Česko

  13:18aktualizováno  15:08
Praha - V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze provedli ke čtvrtku 30 odběrů plazmy od lidí vyléčených z covidu-19. Rekonvalescentní plazmou z ÚVN se nyní léčí i v nemocnicích Na Homolce v Praze, v Opavě a v Liberci. Ve středu 6. května ji obdržela nemocnice v Uherském Hradišti. V českých nemocnicích tak plazmu z ÚVN podali šesti pacientům s covidem-19. Od počátku června by se v ÚVN měly do běžného provozu vrátit všechny kliniky a oddělení.

Ústřední vojenská nemocnice v Praze-Střešovicích připravila od pátku oběrové místo pro vzorky na testování nákazy COVID-19. foto: ČTK

Na některých odděleních je běžný provoz ambulancí a poraden od tohoto týdne. Nemocnice plánuje snížit počet karanténních lůžek, informovala mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

„K dnešnímu dni bylo provedeno již téměř 30 odběrů. Při jednom odběru se získá 660 mililitrů plazmy, což představuje tři jednotky. Pacientovi s onemocněním covid -19 se podávají dvě jednotky,“ uvedla Zinke. Dodala, že na příští týden je na odběr objednáno 13 dobrovolných dárců plazmy. V databázi ÚVN je nyní podle mluvčí asi 150 dárců.

V ÚVN byla podle Zinke aplikována plazma jednomu pacientovi. „Přesto, že se stav pacienta zlepšuje, nelze dělat závěry, v jaké míře k zlepšení stavu podání rekonvalescentní plazmy přispělo,“ uvedla mluvčí.

Na některých pracovištích ÚVN byl zaveden běžný provoz od tohoto týdne. Podle Zinke jde například o oční kliniku, chirurgickou kliniku nebo neurochirurgickou a neuroonkologickou kliniku, která má ze čtyř ambulancí v provozu dvě. Dermatovenerologické oddělení otevřelo jednu ambulanci, v týdnu od 11. května se zde plánuje otevření standardní ordinace a zahájení provozu poradny pro hojení ran. Naplno pracují též ambulance pro vyšetření uchazečů o vstup do Armády České republiky, doplnila mluvčí.

Pacienti jsou do ambulancí objednáváni cíleně na určitý čas prostřednictvím telefonátů, SMS nebo e-mailů. Cílem je dodržování bezpečné vzdálenosti pacientů v čekárnách.

‚Šleháme mrtvého koně‘. Vývoj české vakcíny proti covid-19 provází kritika lékařů a vědců

„Každá klinika a oddělení naplánovaly vlastní postupné zprovozňování ambulancí tak, aby v případě pokračujícího pozitivního vývoje epidemie přešly zhruba od počátku června na běžný provoz všech ambulancí i operativy,“ uvedla Zinke. V ÚVN je deset klinik a asi 20 specializovaných oddělení.

Nemocnice plánuje snížení počtu vyčleněných karanténních lůžek a lůžek k hospitalizaci pacientů pozitivních na covid-19. Aktuálně je v ÚVN k dispozici 68 takových lůžek. V budoucnu by měla být lůžka k dispozici pouze na klinice infekčních nemocí, která má kapacitu 38 lůžek. Podle Zinke to závisí na vývoji epidemie.

Nyní se v ÚVN léčí tři pacienti s covidem-19. Průběh onemocnění všech tří byl středně těžký. V ÚVN bylo dosud celkem 50 pacientů hospitalizováno, 35 léčeno ambulantně, 20 pacientům byla poskytnuta léčba hydroxychlorochinem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!