Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rekord padl hned první den

Česko

Dvacátý ročník nejstaršího open-air festivalu Trutnov je v plném proudu

Jubilejní dvacátý ročník Open Air Music Festivalu v Trutnově začal ve čtvrtek večer koncerty Monkey Business, bývalého člena Faith No More Billyho Goulda s německou kapelou Harmful a amerického New York Ska Jazz Ensemble.

Už toto neoficiální zahájení festivalu přilákalo rekordní počet diváků. V průběhu pátku do areálu amfiteátru Na bojišti přibyly další tisíce lidí.

Vše na svém místě

Nejstarší hudební akce svého druhu v Čechách navazuje na úspěšný model, vyladěný minulými ročníky. Na stále stejných místech jsou dokonce totožné stánky s občerstvením a nejrůznějšími festivalovými proprietami a cetkami, takže pravidelný návštěvník může mít dojem, že vše zůstalo na svém místě od minula. To umocňuje pocit „návratu domů“, který je právě pro Trutnov typický.

Hraje se na třech pódiích. Na hlavním v amfiteátru koncertují festivalové hvězdy (včera například Švihadlo, Hudba Praha nebo pákistánští bubeníci The Dhol Foundation), dvě menší pódia pak patří punku, alternativě, ale třeba i irské muzice nebo dřevnímu rock'n'rollu.

K nejočekávanějším umělcům dnešního programu patří Marta Kubišová, která se na festival vrací po osmi letech, společný koncert Plastic People Of The Universe s orchestrem Agon a pochopitelně blok hlavních zahraničních hvězd festivalu, populárních švýcarských elektroniků The Young Gods, kteří zahájí své první české vystoupení pod širým nebem půl hodiny před půlnocí. Původně plánovaný koncert Václava Neckáře byl naopak zrušen. Zpěvák se nevyjádřil ani přes opakovanou žádost pořadatelů festivalu k podezření ze spolupráce s komunistickou StB, které zveřejnily přednedávnem LN. Jeho jméno tedy bylo z programu akce, přímo navazující na disidentské a undergroundové aktivity 80. let, vyškrtnuto.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat