14. ledna 2018 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rekord prezidentských voleb: ‚Bimbo‘ zcela ovládl Chobot

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 19Diskuse
Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Největší voličskou baštou prezidenta Miloše Zemana byla v letošním úvodním kole vybírání hlavy státu obec Chobot na Strakonicku. Získal tam 84 procent hlasů.

kompletní výsledky voleb najdete zde:

V obci Chobot pro Zemana, který před lety získal od zesnulého kolegy a ministra kultury Pavla Dostála přezdívku Bimbo, hlasovalo 26 z 31 příchozích voličů, účast byla tříčtvrtinová. Michal Horáček tam získal dva hlasy, Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Marek Hilšer po jednom hlasu.

V obci Chobot jednoznačně vyhrál Miloš Zeman.

V obci Chobot jednoznačně vyhrál Miloš Zeman.

Téměř stejně velkou procentuální podporu měl Zeman také ve Chomli a Lhotce u Radnic na Rokycansku.

Data se dají vyčíst z unikátní Okrskové mapy na serveru Lidovky.cz, kde si můžete najít, jak hlasovali třeba vaši sousedé.

Jak hlasovali vaši sousedé (banner)

Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, který se Zemanem postoupil do volebního finále, nejlépe bodoval ve Staňkovicích na Litoměřicku. Hlasovaly pro něj tři čtvrtiny místních voličů.  Drahoš ve Staňkovicích obdržel 18 hlasů z 24 odevzdaných při dvoutřetinové účasti. Zhruba dvě třetiny hlasů posbíral také v Čejkovicích na Kutnohorsku a v Jablunkově na Frýdecko-Místecku.

V obci Staňkovice jednoznačně vyhrál Jiří Drahoš.

V obci Staňkovice jednoznačně vyhrál Jiří Drahoš.

Nejméně hlasů Zeman dostal v Peci pod Sněžkou na Trutnovsku. V horském středisku, kde účast zvýšili lyžaři s voličskými průkazy, obdržel pouze 6,5 procenta. Méně než deset procent hlasů dostal také v Malé Úpě na Trutnovsku a v Bedřichově na Jablonecku.

Hůř byl na tom ale Drahoš, který v Zadní Stříteži na Táborsku, Svojkovicích na Jihlavsku a v Syrově na Pelhřimovsku nedostal ani hlas. Zeman naopak v Syrově získal nejvíce nových příznivců v porovnání s prvním kolem první prezidentské volby před pěti lety.

Nyní tam získal 26 z 33 hlasů, tedy 81 procent, v roce 2013 tam obdržel 38 procent hlasů. V nedaleké Stříteži pod Křemešníkem přitom Zeman zaznamenal největší procentuální úbytek hlasů. V roce 2013 tam dostal 69 procent, nyní zhruba 33 procent, když zde obdržel 14 hlasů ze 43 odevzdaných, stejně jako Drahoš.

Zemák 2.0 (banner).

Server Lidovky.cz loni zmapoval všechny Zemanovy cesty do krajů od jeho zvolení do července 2017.

Více než šedesátiprocentní podporu získal Miloš Zeman v 1. kole voleb ve Vápenné na Jesenicku, kterou navštívil během prezidentské návštěvy Olomouckého kraje v listopadu loňského roku. Zemanovi v malé obci tehdy aplaudoval při setkání s obyvateli celý sál, jeho návštěvu v severním cípu regionu mu nyní lidé oplatili podporou 61,62 procenta hlasy.

Restaurace U prezidenta hostila podporovatele Miloše Zemana.
Jiří Drahoš oslavuje sečtení volebních listů ve svém štábu.
mprMartin Prachař, ČTK
  • 19Diskuse

Najdete na Lidovky.cz