130 let
Richard Brabec coby bývalý ministr životního prostředí by měl stínovat...

Richard Brabec coby bývalý ministr životního prostředí by měl stínovat ministryni Annu Hubáčkovou. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Rekordní peníze na zelené projekty. Stát s pomocí EU poskytne dotace i na úspornější bydlení

Česko
  •   10:04
Ministerstvo životního prostředí bude mít v příštích letech k dispozici nejvyšší sumu finančních prostředků ve své historii. Na zelené projekty půjde podle ministra životního prostředí v demisi Richarda Brabce (ANO) až 500 miliard korun.

Nový ministr životního prostředí přebere resort s rekordním rozpočtem, a to díky zelené politice EU, ale i výnosům z Modernizačního fondu. I díky tomu bude podle odcházejícího ministra Richarda Brabce pokračovat například podpora v programu Nová zelená úsporám, který poskytuje Čechům dotace na energeticky úspornější bydlení.

Lidi zajímají hlavně úspory, dříve je cena nezajímala. Energetická krize může řadu změn urychlit

„Odborníky je považován za jeden z nejlepších nástrojů ke snižování energetické náročnosti bydlení ve střední a východní Evropě. Hlavním motivačním faktorem je samozřejmě cena energií,“ uvedl Brabec na pracovní snídani pořádané vydavatelstvím MAFRA ve spolupráci s generálním partnerem, společností ČEZ.

Šedá voda ano, elektroauta ne

V plánu je podle něj i pokračování kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti. Mezi lidmi je i obrovský zájem o solární panely nebo například tepelná čerpadla. Tedy o technologie, které dokáží zmírnit následky rapidně stoupajících cen energií.

Ministerstvo životního prostředí by také rádo, aby se za jeho podpory stalo standardem u nových developerských projektů, že se využívá tzv. šedá voda. Zjednodušeně jde o vodu, která se použije například k umývání nádobí, poté projde jednoduchou úpravou a je znovu v rámci domu využita třeba ke splachování toalet. I zde má být dle ministra v demisi motivací cena vodného a stočného.

Brabec se naopak na konferenci postavil proti dotacím domácnostem na nákup elektromobilů. Úloha státu podle něj tkví především ve vybudování dostatečně husté sítě dobíjecích stanic, a to nejen elektrických, kterých je v provozu zatím okolo 1600, ale i vodíkových. Jestliže se státu bude dařit, Brabec předpokládá, že počet elektromobilů v České republice rapidně poroste.

Do roku 2030 by jejich počet mohl vzrůst na stovky tisíc. V současnosti české silnice brázdí zhruba 16 tisíc elektrovozů a další čtyři tisíce hybridních aut. Ministr v demisi ale zároveň varoval před přílišnou preferencí elektromobility, neboť jí neodpovídají finanční možnosti českých domácností.

Firmy se víc zaměřují v rámci udržitelnosti podnikání na aktivity, které pomáhají lidem, zaznělo na MAFRA konferenci

„Máme patnáct let starý vozový park. Když lidi budeme nutit kupovat elektromobily a oni na ně nebudou mít, tím déle budou jezdit těmi starými vozy a to by mělo horší vliv na životní prostředí než pomalejší nástup elektromobility,“ podotknul Brabec s tím, že tlak na elektromobilitu ale bude i nadále pokračovat, zvlášť poté, co se podaří definitivně vyřešit ekologickou likvidaci použitých baterií.

Český průmysl také čekají velké investice, a to především do jeho modernizace a dekarbonizace. Z Modernizačního fondu by mělo být v Česku investováno během příštích 10 let 150 miliard korun na zelené projekty, které sníží závislost Česka na spalování uhlí a urychlí přechod k čistým zdrojům energie. Další peníze by měly podle Brabce přijít z Národního plánu obnovy a celkově i díky emisním povolenkám dosáhnout asi 350 miliard korun.

Autor: Hynek Paštěka
  • Vybrali jsme pro Vás