Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rekordní schodek rozpočtu se projednává jako klasický zákon. Očekává se pře o jeho výši

Praha Schválený schodek letošního rozpočtu by mohl být i jiný, než je vládou navržených 500 miliard korun. Mohlo by se to stát v důsledku toho, že sněmovna projednává aktuální vládní novelu státního rozpočtu jako běžný zákon, a nikoli podle zvláštních ustanovení jednacího řádu pro projednávání státního rozpočtu.

Poslanci by mohli podávat pozměňovací návrhy, u nichž by nebyl uveden zdroj peněz, a schodek tak změnit. Na dotaz ČTK to řekli předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) a předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Když sněmovna projednává standardně návrh státního rozpočtu na následující rok, potom na konci prvního čtení schvaluje základní parametry státního rozpočtu: příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho projednávání. V dalším čtení už poslanci nemůžou tyto veličiny měnit, mohou jen navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu, a musí tedy uvést, odkud je chtějí převést a kam. Nemohou tak měnit již schválené saldo rozpočtu.

Bývalý ministr financí Kalousek ve svém vystoupení na plénu řekl, že podle názoru sněmovní legislativy se aktuální novela projednává jako jiný běžný zákon. To na dotaz potvrdila i předsedkyně rozpočtového výboru Vostrá. Poslanci v úvodu schůze nepřijali návrh, aby sněmovna schválila změnu rozpočtu ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze. „Pokud se to bude projednávat jako klasický zákon, znamená to, že tam mohou chodit pozměňovací návrhy, vlastně i které potom změní výši toho schodku,“ řekla Vostrá.

Podle Kalouska budou moci předkládat poslanci pozměňovací návrhy, které někam přidávají peníze, ale už nebudou muset obsahovat zdroj peněz. Obává se proto, že výsledný schodek, který bude sněmovna na konci třetího čtení schvalovat, může být proto i vyšší než navržených 500 miliard. Vostrá poznamenala, že může být i nižší. Kalousek pokládá zvolený způsob projednávání za rizikový. „Už tento návrh vlády je účinný pokus o rozvrat veřejných rozpočtů. Kdyby sněmovna ten rozvrat rozšířila, bylo by to ještě horší,“ dodal Kalousek.

Sněmovna tak bude na konci prvního čtení hlasovat pouze o vznesených návrzích na vrácení vládě k dopracování. Návrhy na vrácení zazněly v dopolední rozpravě třikrát, Kalousek navíc chce po vládě snížit výdaje i schodek o 80 miliard korun. Pokud sněmovní většina návrhy na vrácení neschválí, zamíří předloha do dalšího kola projednávání. Opozice vládě vesměs vytýkala, že v návrhu neuvedla přesně, na co chce získané peníze využít.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) doufá, že projednávaná novela rozpočtu je již poslední. Letos jde již o třetí navýšení schodku, který měl být původně 40 miliard korun. Ekonomické dopady epidemie koronaviru si však vyžádaly změny na příjmové i výdajové straně.

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Cejl, Brno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

V Německu se žáci chrání proti infekci i při hodinách. Pokud nemají roušky,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!