Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvMinulé úterý přibylo 14 558 případů. Hospitalizovaných je aktuálně 4 425 lidí, z toho jich je ve vážném stavu 661. Údaje o hospitalizovaných na webu ministerstva však nezahrnují pacienty, kteří už po určité době nevykazují příznaky covidu-19, ale v nemocnicích zůstávají. Nemocnice musí kvůli počtu covidových pacientů omezovat odkladnou péči.
Incidence stoupla na 813. Reprodukční číslo stouplo na 1,32. Ještě v pondělí bylo reprodukční číslo na hodnotě 1,24.
Ministerstvo zdravotnictví hlásí za pondělí 84 úmrtí spojených s covidem, což je nejvyšší počet mrtvých za den od poloviny dubna. Je to podobné číslo jako za celý červenec, srpen a září dohromady. Za listopad je počet úmrtí 848, za celý říjen jich bylo 333.
Laboratoře za úterý provedly 79 389 PCR testů z toho jich bylo 25,52 procent pozitivních. Antigenních testů bylo provedeno 43 031, pozitivních jich bylo 5,15 procent.
Za úterý zdravotníci vyočkovali 47 240 dávek vakcíny. Celkem tak již bylo podáno téměř 13 milionů dávek.
Za extrémní nárůst může i testování ve školách
Na úterním rekordním nárůstu mělo podle ministerstva podíl testování ve školách i to, že po úterku tento týden následuje státní svátek.
„Vždycky ve středu bývají vysoká čísla za den předcházející, za úterý, a do toho se promítly ještě dva prvky - zaprvé výsledky testování ve školách a den před státním svátkem. Vždycky před tím dnem volna bývají výsledky trochu větší,“ řekl ve středu Českému rozhlasu - Radiožurnálu mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.
Zvedejte telefony, prosí hygienici. Dva z pěti vytrasovaných to nedělají |
Nejhorší situace panuje v Olomouckém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Hygienici si však v souvislosti s šířením nákazy stěžují na to, že jim lidé nezvedají telefony. Šance vytrasování kontaktů s nakaženým se tím však výrazně snižuje.
Lidé, kteří výzvy od hygieny ignorují nejen, že nepomohou se zpomalením šíření viru, ale navíc hygienikům komplikují práci.
Fiala označil situaci za katastrofální
„Nemůžeme si dovolit dlouhé předávání vlády,“ reagoval na nárůst čísel budoucí premiér Petr Fiala. „Je tady vláda, která už nechce rozhodovat a chce odejít,“ dodal. Podle Fialy je důležité sledovat nejen počet nakažených, ale i dlouhodobější údaje, jako počet hospitalizovaných v nemocnicích. „Důležité je, abychom se domluvili na nějakém souboru opatření, které zpomalí tu katastrofální situaci, která tady je,“ řekl Fiala.
Podle Fialy se situace vymkla vládě z rukou. Možný budoucí premiér popsal i možná opatření pro zpomalení šíření viru. „Není jen rakouský model, jsou jiné modely. Zavedení rakouského modelu by odporovalo našemu právnímu systému. Kromě očkování a nemoci by se měly uznávat PCR testy,“ sdělil Fiala.
Koronavirus
Sledovat další díly na iDNES.tvVít Rakušan označil situaci za vážnou, a kritizoval současný postoj vlády v demisi. „Já jenom znepokojeně sleduji, jak se současná vláda tváří, že už nevládne,“ řekl předseda hnutí STAN při uctění památky 17. listopadu na Národní třídě. Podle něj je důležité, aby budoucí vláda mluvila k veřejnosti jednotně a srozumitelně.
„Musíme mluvit jedním hlasem, přijdeme s jedním jasným plánem. Snad si tím získáme důvěru lidí,“ dodal Rakušan. Na závěr apeloval na dosud neočkované, aby zvážili své rozhodnutí o vakcinaci.
Podle Ivana Bartoše je důležité, aby nová vláda převzala vedení co nejrychleji, aby situaci mohla začít řešit. V řešení pandemie zdůraznil tři hlavní aspekty, na které je třeba se zaměřit - kapacity nemocnic, hygienických stanic v trasování a třetí dávky vakcíny. „Ptal bych se i na otázku toho, zda máme nějakou možnost využít i zahraniční pomoc, ale to není teď otázka na mě. Nová vláda by měla funkci převzít co nejrychleji, aby mohla ty věci řešit,“ sdělil předseda Pirátů.
Markéta Adamová Pekarová zdůraznila, že je důležité očkovat. „Věřím lékařům nejen ve chvíli, kdy už ležím na JIPce, ale věřím jim i v tom, že dali celosvětově síly dohromady a vyvinuli vakcínu, která nás ochrání,“ řekla novinářům předsedkyně TOP 09.
„Je potřeba razantní krok, to číslo je děsivé, dechberoucí, jinak hrozí to, co nastalo už několikrát. Vyčerpaní zdravotníci a plné nemocnice,“ řekla k současnému nárůstu ministryně v demisi Jana Maláčová a dodala, že prioritou je chránit lidské životy.
Vláda o zpřísnění rozhodne ve čtvrtek
Kvůli zhoršující se epidemické situaci má vláda ve čtvrtek rozhodnout o zpřísnění covidových opatření, ve hře je zrušení antigenních testů, ale také rakouský a bavorský model, který při prokazování bezinfekčnosti neuznává žádný typ testů. Lockdown pro neočkované, který nyní platí v Rakousku, podle předsedy Asociace krajů a jihočeského hejtmana pro Česko není vhodná cesta. Řekl to v rádiu Impuls.
„Mně se zdá, že to tu společnost trochu štěpí. V podstatě i lidé, kteří jsou očkovaní a všechno dodržují, to považují za moc striktní,“ sdělil Kuba.
17. listopadu to bude v Česku vřít. Očekávají se desítky demonstrací |
Rekordní počet nakažených přišel ve sváteční den, kdy se proti covidovým opatřením chystá demonstrovat více jak 30 uskupení včele s hnutím Otevřeme Česko - Chcípl PES.
„To, co se děje v poslední době, je, že vládní nařízení, které vstupuje v platnost, je už předem protizákonné, ale lidi mají takový strach, že ho stejně začnou plnit,“ uvedl k demonstraci předseda hnutí Jakub Olbert.