Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rektor ČVUT odvolal ředitele institutu robotiky Maříka. Týden po odvysílání kritického dokumentu

Česko

  12:58aktualizováno  15:10
Praha - Ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT Vladimír Mařík končí ve své funkci. Odvolal jej rektor univerzity Vojtěch Petráček. Svůj krok v oficiálním prohlášení zdůvodnil vzájemnými konflikty i Maříkovým údajným přispíváním k rivalitě mezi jednotlivými fakultami a ústavy.

Vladimír Mařík. foto:  František Vlček, MAFRA

„Již po velmi dlouhou dobu – počínaje minulým podzimem – jsem s panem profesorem diskutoval férový model spolupráce součástí ČVUT, který nyní již několik měsíců naplňujeme. Opakovaně se však stávalo to, že jsme se vraceli k bodu nula – který na mě působil tak, jako by pan profesor Mařík výhodnost celého systému neviděl a stále se vracel ke starému schématu polarity a boje fakult a ústavů. Tato situace se bohužel nemění ani v době, kdy existují hmatatelné důkazy o zlepšené situaci ústavů,“ zdůvodňuje ve svém třístránkovém prohlášení Petráček.

Odvolání podle něj mělo i další rovinu. „V našem vztahu řízení podřízeného nadřízeným se během mého funkčního období vyskytlo několik excesů, kdy pan profesor jednal daleko za hranicemi běžných reakcí podřízeného. Několikrát jsme se dostali do konfliktu, který jsem musel řešit a chování podřízeného ředitele korigovat,“ píše rektor.

Mařík dle jeho vyjádření pro server Lidovky.cz odvolání nezaskočilo. „S tím jsem dlouhá léta počítal, že jednoho dne k tomu dojde, a došlo k tomu dneska,“ uvedl.

Rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Funkci ředitele institutu podle rektora převezme až do výběru nového ředitele Maříkův zástupce, podle informací na univerzitním webu by mělo jít o Vladimíra Kučeru. „Během tohoto přechodného období budu novému vedení CIIRC plně nápomocen s řešením všech problémů a s optimálním propojováním spolupráce s dalšími součástmi,“ stojí v prohlášení.

Odvolání přišlo týden po kritickém dokumentu

Napjaté vztahy mezi rektorem ČVUT a šéfem Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) se vyostřily začátkem minulého týdne. V úterý se na programu ČT2 objevil časosběrný dokument Zory Cejnkové s názvem A člověk stvořil robota, který pojednává o vzniku CIIRC, jednoho z ústavů elitní pražské polytechniky.

Mařík, jeho ideový „otec“, se v hodinovém filmu vyjadřuje, jaké měl těžkosti budovu v Dejvicích prosadit, postavit či získávat peníze na rozvoj. Miliardový ústav CIIRC budí ve škole dlouhodobé vášně; především na elektrotechnické fakultě, odkud část vědců a pracovníků přešla.

Mařík: Mé odvolání s dokumentem souvisí

Ještě před vysíláním filmu v televizi rektor Vojtěch Petráček zaslal Maříkovi e-mail, v němž mu sděluje, že je „extrémně jednostranný“, neobjektivní a že místo uklidnění přinese škole další napětí i zájem médií. Soudí, že by bylo správné film nevysílat. Klíčová pasáž zní takto: „Proto bych velmi důrazně doporučoval, aby k vysílání dokumentu nedošlo, a chtěl bych Vás jako ředitele ústavu coby rektor požádat o zastavení vysílání, či přesněji řečeno Vám zastavení vysílání v zájmu ČVUT uložit,“ napsal Petráček s tím, že jde o zájem univerzity.

Mařík je přesvědčen, že jeho odvolání s dokumentem souvisí. „Mé odvolání má přímou souvislost s dokumentem ČT2 A člověk stvořil robota, kde jsem se ohradil proti rektorově nesmyslnému pokusu tento dokument zastavit,“ uvedl dnes už bývalý ředitel CIIRC pro server Lidovky.cz.

To však kancléřka univerzity Lucie Orgoníková popírá. „Profesor Mařík nebyl odvolán v souvislosti s odvysíláním dokumentu A člověk stvořil robota. V žádném případě odvolání pana profesora nebylo na základě tohoto dokumentu,“ řekla serveru Lidovky.cz.

‚Porušení principů demokracie‘

Dopis minulý týden rozladil nejen Maříka, ale též bývalého rektora Petra Konvalinku, jenž byl Petráčkovi sokem v loňské volbě. Konvalinka vyvěsil na Facebook svůj otevřený dopis. „Dopis (Maříkovi) je bezprecedentním zásahem nejen do akademických svobod, ale také porušením základních principů demokracie a svobody slova. Vrátili jsme se tím před rok 1989, kdy mocní rozhodovali o tom, co se bude vysílat v kinech a v televizi, a umlčovali lidi s jiným než ,správným‘ názorem,“ uvedl Konvalinka, jenž vyzval rektora k veřejné omluvě.

Naopak kritici snímku, který Česká televize nabízí ve svém archivu, tvůrcům mimo jiné vyčítají, že v závěrečných titulcích figuruje i jméno Maříkovy firmy Certicon. „Je to zaplacená propaganda,“ tvrdil LN jeden z profesorů.

Snímek i odměny na senátu

Sám Mařík požadoval zařazení diskuse o rektorově e-mailu do jednání akademického senátu, který ve středu zasedal – kouzlem osudu – právě v nejvyšším patře „sporné“ moderní budovy CIIRC.

„Rektor přece nemůže bezdůvodně vyhrožovat svým podřízeným. Nemůže ani bránit pluralitním názorům desítek odborníků své univerzity, to je základní princip demokracie – chce snad pan rektor zavádět cenzuru?“ tázal se Mařík. Dle něj jde o aroganci moci. V normální zemi by prý rektor veřejné vysoké školy „po zveřejnění nátlakového dopisu sám pro sebe vyvodil důsledky“ anebo to „za něj učinil senát“.

Tomu byl středeční senát dalek. Několik hodin poklidně řešil akreditace, smlouvy, jednací či zkušební řády a další dokumenty. Na film se dostalo až pozdě odpoledne. „V tom filmu jsou očividné nepravdy,“ trval večer na svém rektor s tím, že se snažil zamezit škodám a matení veřejnosti. Mařík se hájil, že vše vyřčené platilo v dané době, neboť šlo o časosběrný dokument z minula, a že firma Certicon bezplatným pronájmem pomáhala vzniku kyberústavu.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...