Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
24. října 2013 16:06, aktualizováno  22:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman nepozval rektory na Hrad. Jeden podpořil Putnu, druhý ho odmítl

Prezident Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman | foto: Tomáš Hájek

BRNO Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek nedostal pozvání na oslavy státního svátku 28. října na Pražském hradě. Vysvětluje si to tím, že druhá největší vysoká škola v zemi neumožnila prezidentu Miloši Zemanovi přednášet při zářijové návštěvě Brna na ekonomicko-správní fakultě. Pozvánku nedostal ani rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, který se zastal akademika Martina C. Putny.

"Jedná se o osobní rozhodnutí pana prezidenta. Nebudeme to více komentovat," řekla serveru Lidovky.cz hradní mluvčí Hana Burianová. Podle serveru Česká pozice nedostal pozvánku na Hrad ani rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

'Politická neutralita univerzity'

Zeman v září navštívil Brno a projevil zájem vystoupit před studenty ekonomie. Bek mu nevyhověl. Vysocí ústavní činitelé jsou podle rektora na univerzitě vždy vítáni, avšak v období volební kampaně musí škola zachovávat politickou neutralitu.

Rekor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Rektor MU Mikuláš Bek.

"Současný prezident je čestným předsedou jedné z volebních stran, jež je po něm dokonce pojmenována, a jeho tvář na nás shlíží z volebních billboardů této strany. Jeho vystoupení na půdě univerzity v době volební kampaně by bylo jasným narušením principu politické neutrality univerzity vůči soutěži demokratických stran o přízeň voličů, studentů a zaměstnanců univerzity," napsal Bek v textu určeném akademické obci, který zveřejnil na univerzitním portálu.

Zeman nakonec v Brně navštívil Fakultu podnikatelskou Vysokého učení technického. Rektor brněnské techniky Karel Rais nyní pozvánku na Hrad dostal, potvrdila mluvčí školy Jitka Vanýsková.

Balvan pro Zemana

Zaměstnanci ministerstva spravedlnosti museli pro prezidenta Miloše Zemana narychlo shánět balvan. Prezident se pouhý den před návštěvou Ústeckého kraje totiž rozhodl, že poklepe na základní kámen dosud neexistujícího justičního paláce. Informoval o tom server iDnes.cz.

Zastal se Putny

Rektor Jihočeské univerzity Grubhoffer v červnu vyjádřil solidaritu s akademikem Martinem C. Putnou, k jehož jmenování profesorem měl Zeman výhrady.

Grubhoffer proto odmítl přijet do Karolina na slavnost jmenování nových profesorů. "Ne, ne, dosud žádný kurýr z Prahy nedorazil. Loni jsem na Hrad pozván byl a domnívám se, že v minulosti i všichni mí předchůdci," řekl České pozici Grubhoffer.

Rektor UK Hampl se nezúčastní

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl se nezúčastní oslavy svátku 28. října na Hradě. Hampl, který je také předsedou České konference rektorů, v tiskovém prohlášení svou neúčast zdůvodnil selektivním pozváním rektorů. "V uplynulých 23 letech byli vždy zváni rektoři všech veřejných a státních vysokých škol a porušení této tradice považuje za velmi nešťastné," uvedl k Hamplovu kroku mluvčí UK Václav Hájek.

Němcová bez pozvánky

Server Aktuálně.cz dnes připomněl, že na pondělní předávání státních vyznamenání nejsou poprvé v historii pozváni v kompletním složení bývalí ani nově zvolení zákonodárci. Zeman pozval na Hrad jen předsedy politických stran. Pozvánka však nepřišla například hlavní volební tváři ODS Miroslavě Němcové, které byla donedávna předsedkyní Poslanecké sněmovny.

Pondělní slavnostní shromáždění ve Vladislavském sále je připomínkou vzniku samostatného československého státu. Prezident udělí vybraným osobnostem státní vyznamenání. Rektoři vysokých škol se oslav 28. října tradičně účastnili.

"V pondělí budu na předávání státních vyznamenání chybět, a to nikoliv z důvodu skutečné či diplomatické chřipky, ale proto, že jsem nebyl jako rektor druhé největší české univerzity pozván," uvedl Bek.

skŠárka Kabátová, Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!