16. října 2017 15:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rektorka VŠE Machková obhájila svůj post. Byla jedinou kandidátkou

Rektorkou Vysoké školy ekonomické byla 16. října znovu zvolena současná šéfka... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rektorkou Vysoké školy ekonomické byla 16. října znovu zvolena současná šéfka... | foto: ČTK

PRAHA Rektorka Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) Hana Machková obhájila v pondělí svůj post. V prvním kole získala od Akademického senátu 16 hlasů. Její druhé funkční období započne po jmenování prezidentem v roce 2018.

Rektorkou Vysoké školy ekonomické byla znovu zvolena současná šéfka školy Hana Machková. O křeslo rektora se ucházela pouze ona. Programové cíle představila rektorka 5. října na veřejné prezentaci ve Vencovského aule. V den voleb se účastnila zasedání Akademického senátu VŠE, během kterého odpovídala na dotazy jednotlivých senátorů.

„Je pro mne velkou ctí, že budu moci řídit VŠE i ve svém druhém funkčním období,“ uvedla Machková ihned po volbě. „Mou hlavní prioritou pro období 2018-2022 je získání národní insitucionální akreditace pro oblast vzdělávání ekonomické obory. Získání akreditace je podmínkou pro další posílení dobrého jména VŠE.“ 

Machková (nar. 1958) má titul profesorky, vystudovala na VŠE zahraniční obchod. Než se stala rektorkou, vedla od roku 2002 katedru mezinárodního obchodu a v letech 2006 až 2014 byla zároveň prorektorkou pro zahraniční vztahy. Přednášela například na pařížské Sorbonně či na univerzitách v Lyonu a ve Štrasburku.

Na VŠE studuje na šesti fakultách zhruba 16 700 studentů, loni škola přijala na studijní pobyt 1173 zahraničních studentů. Absolventi školy patří ve statistikách k nejlépe vydělávajícím. Škola se také dobře umísťuje v mezinárodních žebříčcích ekonomických univerzit.

Akademický senát volí rektora tajně a to maximálně ve třech kolech. Uchazeč musí získat nadpolovičí většinu hlasů všech členů. Funkčí období rektora trvá čtyři roky, a může být zvolen nejvýše dvakrát po sobě. Hlava univerzity je zastoupena prorektory, které si sama jmenuje.  Nový mandát Machkové začne po jmenování prezidentem v roce 2018.

Svého nejvyššího zástupce bude tento týden volit také Univerzita Karlova. Akademický senát UK bude vybírat mezi současným rektorem Tomášem Zimou a biologem Janem Černým. Na České zemědělské univerzitě byl nedávno rektorem zvolen Petr Sklenička, který se funkce se ujme po jmenování prezidentem 1. února příštího roku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz