24. října 2017 8:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rektoři oslaví 28. říjen bez Zemana. Sejdou se u soch T. G. Masaryka

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek | foto: Tomáš Hájek

PRAHA/BRNO Již popáté se Mikuláš Bek, rektor Masarykovy univerzity v Brně, nezúčastní hradních oslav založení československého státu. Hrad, potažmo prezident Miloš Zeman, jej na oslavu 28. října opět nepozval.

„Ne, pozvánka nepřišla,“ sdělil v pondělí LN Bek. Do Zemanovy nemilosti upadl již v roce 2013. Před sněmovními volbami totiž odmítl prezidentovo politické vystoupení na univerzitní půdě, neboť Zeman byl v té době čestným předsedou kandidující Strany práv občanů – Zemanovci.

Do té doby chodili na slavnostní akt všichni rektoři – a to za prezidentů Havla i Klause. „Nene, žádný kurýr z Prahy nedorazil,“ říkal tehdy o šokující novince České pozici Libor Grubhoffer z Jihočeské univerzity, druhý z nepozvaných rektorů. Ten se „provinil“ tím, že se veřejně zastal Zemanem nejmenovaného profesora Martina C. Putny.

Zatímco Grubhoffer už není rektorem, šéfuje Biologickému centru Akademie věd, Bek je ve funkci ve druhém období. Jeho postoj mu Zeman nedokáže zapomenout: „Pozváni byli všichni rektoři veřejných a státních vysokých škol, s výjimkou pana Beka,“ potvrdil hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Chybět tak budou nejspíš i lídři zbylých 25 veřejných vysokých škol. „Česká konference rektorů ctí princip: Jeden za všechny, všichni za jednoho,“ říká Tomáš Zima, znovuzvolený rektor Univerzity Karlovy.

I nadále tak platí „pravidlo“ posledních let: prezident ČR nechce na oslavě státního státku 28. října zástupce Masarykovy univerzity, která je bytostně spjata se vznikem ČSR. Byl a totiž zřízena v lednu 1919 jako druhá univerzita v zemi. „V Brně se zřizuje československá státní Masarykova universita o čtyřech fakultách: právnické, lékařské, přírodovědecké a filosofické,“ stálo v zákoně.

Další opominutí jejího rektora – jen rok před stoletými oslavami vzniku republiky – se rektorům nelíbí. Z účasti na Hradě se, tak jako loni, omlouvají. Během pondělí se lídři veřejných vysokých škol (jichž je v Česku celkem 26) interně radili, jak se letos zachovají.

Rektoři se sejdou u soch TGM

Hradní oslavy se budou zřejmě konat bez účasti univerzitních špiček. „Česká konference rektorů (ČKR) ctí princip: Jeden za všechny, všichni za jednoho,“ říká Tomáš Zima, znovuzvolený rektor Univerzity Karlovy a šéf ČKR.

Pražští i někteří mimopražští rektoři se dle něj sejdou v sobotu v 11:00 na Hradčanském náměstí v Praze u sochy T. G. Masaryka. „Myslím si, že už je z toho pěkná tradice,“ dodává Petr Konvalinka z ČVUT, jehož ve středu čeká obhajoba mandátu.

K sochám TGM se vydají i nepražští akademici. Do Vladislavského sálu jistě nepůjde Jaroslav Miller, jenž znovu vede olomouckou univerzitu. „Státní svátek oslavím u sochy TGM v Šumperku,“ říká tamní rodák. Miller byl hodně vidět loni, když v rámci „kauzy Brady“ ocenil Jiřího Bradyho medailí Univerzity Palackého. Podle médií totiž Hrad až dodatečně ustoupil od rozhodnutí udělit státní vyznamenání muži, jenž přežil holokaust. Údajně proto, že se Bradyho příbuzný a ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) setkal s dalajlámou.

V sobotu 28. října do Prahy nepojede ani zlínský rektor. „Omluvím se. Sochu TGM máme hned u rektorátu,“ říká Petr Sáha z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Ve složitější situaci jsou však dva rektoři státních vysokých škol: Univerzity obrany a Policejní akademie. Prezident je jejich nejvyšším „velitelem“ a odmítnout mu účast zavání potížemi.

Spory mezi Hradem a učenci navíc vyhrotila kauza tří nejmenovaných profesorů: Ivana Ošťádala, Jana Eichlera a Jiřího Fajta, jenž spolu s Univerzitou Karlovou podal dokonce žalobu na „nečinnost“ prezidentského úřadu.

Napětí přinesl také 17. listopad 2015. Tehdy Miloš Zeman na Albertově – až „posvátném“ místě studentů – agitoval na pódiu spolu s Martinem Konvičkou z Bloku proti islámu. Hnutí si místo rezervovalo pro svůj mítink.

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz