Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rektorovi univerzity hrozí vězení, kolegovi nechal vyplatit ‚zlatý padák‘

Česko

  15:58
PRAHA - Bývalému rektoru ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně René Wokounovi hrozí v krajním případě vězení. Policie ho totiž podle zjištění serveru Lidovky.cz vyšetřuje kvůli odstupnému, které nechal vyplatit odcházejícímu kvestorovi univerzity. Vysoká škola tím měla přijít o 790 tisíc korun. Kauza má také občanskoprávní rozměr, protože univerzita Wokouna kvůli penězům žaluje.

René Wokoun byl rektorem UJEP v letech 2011 až 2015. foto: MAFRA

„Trestní stíhání bylo zahájeno pro trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ potvrdila zjištění serveru Lidovky.cz mluvčí ústecké krajské policie Veronika Hyšplerová. Policie obvinila akademika na konci loňského roku.

Wokoun rozhodl o vyplacení odstupného pro končícího kvestora Víta Šumpelu, podle kriminalistů tím však porušil zákon. „Přiznání a vyplacení odstupného bez právního důvodu se způsobenou škodou ve výši zhruba 790 tisíc korun,“ vysvětlila podstatu údajného provinění policejní mluvčí Hyšplerová.

Kauza odstupného pro kvestora

Vít Šumpela byl kvestorem UJEP od 1.12.2013 do 28.2.2015. Díky končícímu rektorovi UJEP Renému Wokounovi si přišel na odstupné ve výši 399 tisíc korun, univerzita kvůli tomu svého bývalého nejvyššího představitele zažalovala.
Loni v dubnu ji Obvodní soud pro Prahu 10 vyhověl. Městský soud v Praze se odvoláním zabývá od loňského podzimu, v úterý vyslechl jako svědka právě bývalého kvestora Šumpelu. Spor bude pokračovat v březnu.

Wokoun se pro server Lidovky.cz ke kauze vyjádřil lakonicky, obvinění odmítl. „Nic jsem nespáchal,“ sdělil. „S dalším se obraťte na mého právního zástupce,“ dodal. V současnosti působí jako rektor soukromé Vysoké školy regionálního rozvoje.

Pokud se případ dostane k soudu, akademikovi hrozí v případě uznání viny až pět let vězení. Na druhou stranu soud může Wokounuvi také udělit „jen“ pokutu.

Příběh má kořeny v únoru 2015, tehdy se rektor UJEP Wokoun připravoval na uvolnění pozice svému zvolenému nástupci Martinu Balejovi. Kvestor, tedy správce a manažer univerzity, Vít Šumpela na svou funkci rezignoval. Vytušil totiž, že nové vedení si bude chtít na jeho pozici přivést svého člověka. Wokoun ze Šumpely následně udělal kontrolora, jehož úkolem bylo předat agendu předpokládanému novému kvestorovi.

Pět měsíčních platů za tři dny práce

Jenže Šumpela na této pozici dlouho nevydržel, kvůli napětí na univerzitě v ní skončil po třech dnech. Končící rektor se následně s odcházejícím kvestorem dohodl na ukončení pracovního poměru, součástí dohody bylo odstupné. UJEP přišel „zlatý padák“ na 793 tisíc korun. Po odvodech inkasoval Šumpela 399 tisíc korun, což představovalo pět jeho měsíčních platů.

Nové vedení UJEP se však proti vyplacení odstupného postavilo. Podle jeho právní analýzy dosáhl Šumpela na peníze v rozporu se zákonem, odstupné údajně nedovolovala ani kolektivní smlouva. UJEP v čele s novým rektorem Balejem proto podala na Wokouna žalobu, jíž se domáhala peněz zpátky. Finance chtěla po svém bývalém nejvyšším představiteli, protože jeho údajně chybným rozhodnutím o peníze přišla.

Obvodní soud pro Prahu 10 dal UJEP za pravdu, loni v dubnu tak nařídil Wokounovi vrátit celkem 947 tisíc korun. Částka zahrnovala i náklady univerzity na soudní řízení. „Jednání žalovaného při vyplacení odstupného je protiprávní. Odstupné přiznal, aniž by mu to právní předpisy umožňovaly,“ shrnula tehdy soudkyně Jana Hustedová, proč rozhodla ve prospěch univerzity.

Dohoda o odstupném narychlo, bez právník a s chybějícím razítkem

Hlavním argumentem soudu bylo, že odstupné náleží vedoucímu pracovníkovi pouze v případě, když je z vedoucí funkce odvolaný. Nic takového se v případě bývalého kvestora nestalo, protože rezignoval sám. Výkon práce navíc Šumpelovi nezanikl jednostranně, nýbrž dohodou. Shodou okolností odvolací soud projednával spor UJEP a Woukona v úterý, kdy vyslechl Šumpelu.

„Z manažerského pohledu se mi jevilo jako nejvhodnější pracovní činnost ukončit,“ řekl u soudu Šumpela ke svému odchodu z univerzity. Vysvětloval ho nátlakem, který údajně cítil na svou osobu z okolí nového vedení UJEP v čele nastupujícím rektorem Balejem. Následně u soudu uvedl, že svůj odchod nepodmiňoval odstupným. Chvíli poté však obrátil. „Počítal jsem, že dostanu finanční odměnu za svou práci,“ uvedl. Na další otázky soudu pak odmítl odpovídat, že má strach. Nedokázal však vysvětlit z čeho.

René Wokoun byl rektorem UJEP v letech 2011 až 2015.
Po odchodu z UJEP se stal Wokoun rektorem soukromé Vysoké školy regionálního...

Zlatý padák vyvolává pochybnosti i bez ohledu na to, že se dostal až k soudu. Wokoun s Šumpelou se na něm dohodli narychlo, u uzavření dohody chyběl právník a její písemná forma postrádala razítko univerzity. Navíc lze důvodně spekulovat, zda za odstupným nestály osobní vazby. Wokoun totiž Šumpelu kdysi učil, na pozici kvestora si ho pak i sám vyhlédl, když Šumpela působil na ministerstvu životního prostředí.

Wokoun už dříve prohlásil, že si Šumpela odstupné zasloužil. Jako kvestor byl prý mimořádně svědomitý. „Inženýr Šumpela vykonával svou funkci s velkým nasazením a prosadil kroky, jež byly pro univerzitu nutné, zejména postupy při nakládání s penězi,“ vysvětlil rektor.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...