130 let

Rekvalifikace pomáhá při hledání práce

Česko

S příchodem krize se zvyšuje zájem pracovníků o další vzdělávání, největším hitem jsou kurzy odbornější práce s počítači

PRAHA Ocitli jste se bez práce. Naděje, že se tento stav brzy změní je v současné době téměř nulová. Pomoci vám může změna oboru či doplnění vzdělání.

V takovou chvíli přicházejí na řadu rekvalifikační kurzy a jiné možnosti dalšího vzdělávání. Zcela změnit obor nebo alespoň doplnit chybějící vzdělání většinou znamená mnohonásobné zvýšení šance na úspěch při hledání nového zaměstnání. „Je to tak, absolvování rekvalifikačních kurzů výrazně zvyšuje uplatnění na trhu práce. Hlavně v regionech, pokud člověk najde rekvalifikaci, tak mu to velmi usnadní získat novou práci,“ zdůrazňuje Jana Skalová ze společnosti LMC, která provozuje pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz.

I snaha se počítá Důležité je podle ní nejen to, že člověk změní svůj obor na nějaký perspektivnější, ale podstatný je také fakt, že personalisté při přijímacím pohovoru vidí, že uchazeč o práci měl snahu něco dělat a nezůstal jen sedět doma. Podle odborníků je absolvování kurzů dobré pro nezaměstnané i kvůli tomu, že tak neztratí svůj režim a mají před sebou nějaký cíl.

„Podle informací, které má ministerstvo z úřadů práce, rekvalifikací v průměru přibývá s růstem nezaměstnanosti,“ uvedla již dříve tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

V centru celoživotního vzdělávání Marlin ve Zlíně sledují, že kurzů se nyní často účastní lidé, kteří ještě práci sice mají, ale bojí se, že o ni přijdou. „Největší zájem mají naši klienti například o kurzy ze sociální oblasti nebo o počítačové kurzy,“ uvedla zástupkyně společnosti. V poslední době je přitom znát, že lidé již většinou mají určitou míru počítačové gramotnosti, a proto volí odbornější počítačové kurzy. Jejich cena se pohybuje od 15 tisíc korun a kurz obnáší přes sto hodin výuky.

To odpovídá i údajům z úřadů práce, podle kterých je největší zájem o kurzy práce na počítači, účetnictví a daňovou evidenci, obsluhu vysokozdvižného vozíku, pracovní pozice v sociálních službách, kurzy základů svařování, ale i rozšíření řidičských průkazů na skupinu C aD.

Zájem o účetnictví potvrzuje i Ludmila Hegerová, která se stará o projekt Klíč práci v Sedlčanech. Ten se primárně zaměřuje na ženy po mateřské dovolené, pro které nebývá snadné najít práci. „Největší zájem máme určitě o kurz finančního účetnictví,“ zdůrazňuje Hegerová. S takovou rekvalifikací mají zájemci o práci šanci uspět. Podle výsledků Jobs indexu a Barometru Práce bylo totiž v srpnu nejvíce nabídek práce v oborech obchodu, administrativy, podnikových financí, ale i v bankovnictví. „Stále se ještě hodně nabírá i do call center, kde je velká fluktuace pracovníků,“ doplnila Jana Skalová.

V souvislosti s ekonomickou krizí, kvůli které tisíce lidí přišly o práci, se nyní ovšem řada z nich už nechce pouštět do zaměstnaneckého poměru a raději se chtějí osamostatnit. „Co se nabídky rekvalifikací týče v kontextu s krizí, situace se liší podle regionů. Například v Náchodě velmi vzrostl zájem o rekvalifikace, na jejichž základě je možné zahájit samostatnou výdělečnou činnost. To se týká zejména zvýšeného zájmu žen o rekvalifikace na manikúru, pedikúru, kosmetiku a masáže a dále kurzů základy podnikání,“ uvedla Filipová.

***

Rekvalifikace Nejpopulárnější kurzy práce na počítači účetnictví obsluha vysokozdvižného vozíku rozšíření řidičských průkazů na skupinu C a D manikúra a pedúra masáže základy podnikání 92 milionů korun šlo za leden až srpen 2009 na rekvalifikační kurzy z rozpočtu ministerstva práce > 20 000 lidí se těchto kurzů účastnilo v prvním pololetí 2009 37 let je věkový průměr účastníků kurzu Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, statistiky úřadů práce o rekvalifikacích

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás