Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Řeky o víkendu čeká příval vodáků, Vltava bude přelidněná

Vodáci - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodáci - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE  Fronty na jezech, přecpané kempy, lodě, přivázané na březích ve čtyřech řadách. To je v posledních letech o prvním červencovém víkendu už tradiční obrázek řeky Vltavy od Vyššího Brodu do Českých Budějovic.

Jenže takový příval vodáků, jaký očekávají majitelé vodáckých půjčoven dnes a zítra, podle nich Vltava ještě nikdy nezažila. Když společnost Sdružení pro Vltavu dělala naposledy v roce 2003 průzkum návštěvnosti, zaznamenala ve špičce před 6. červencem jen na jezu ve Vyšším Brodě průjezd neuvěřitelných 350 lodí za hodinu. Letos by měl být počet vodáků o prodlouženém víkendu ještě vyšší. "Očekávám, že padne absolutní rekord návštěvnosti všech dob," říká Tomáš Kala, majitel vodácké půjčovny Cesta ve Zlaté Koruně.

Na řece podniká už dvacet let, ale zájem vodáků o jízdu po řece o tomto víkendu je podle něj mimořádný. "Neznám půjčovnu přímo u řeky, která by na víkend neměla absolutně vyprodáno," tvrdí Kala.

Půjčit lodě? Beznadějné
Očekávanému rekordu nahrává hned několik okolností. Prodloužený víkend s dvěma dny volna navíc, tropické počasí a relativně vysoký průtok řeky. Pro vodáky ideální kombinace. LN oslovily pět dalších velkých půjčoven a všude dostaly stejnou odpověď. "Už nemáme k půjčení ani jednu lodičku. Všechno je zamluvené," řekla LN operátorka vyšebrodské společnosti Inge, největší půjčovny lodí na Vltavě.

Zahraniční turisté tak mohou být svědky rarity, jinde tolik lidí najednou na jediné řece neuvidí. V cizině je vodáctví poměrně přísně regulováno, zato v Česku se může na řeku nacpat nekonečné množství lodí. "Na většině rakouských řek nemůžete oficiálně jen tak přijet k řece s vlastním raftem. Musíte se nechat svézt s tamní společností, která má licenci," říká Šárka Borůvková z vodácké cestovní kanceláře CVOK.

Vodáci - ilustrační foto.

Evropské řeky, na kterých pro vodáky neplatí žádná omezení, jsou většinou natolik divoké, že je mohou sjíždět bez obav jen zkušení vodáci nebo sportovci.

Na řekách určených pro amatéry a začátečníky zpravidla platí určitý druh regulace, kterou v případě Rakouska, Německa, Francie a dalších zemí vyžadují i rybáři. Češi, zvyklí na absolutní volnost na Vltavě, ale i tady dělají rybářům problémy. "Máme ročně stovky prominentních platících hostů, kteří dali sto i více eur za denní povolenku a pak musejí každé tři minuty utíkat z vody do bezpečí před flotilou českých raftů," postěžoval si LN už dříve Karl Wögerbauer, předseda hornorakouské rybářské společnosti. Čeští vodáci prý nerespektují nařízení, že si musejí půjčit loď od jedné z licencovaných místních půjčoven, navíc s vlastními rafty zajíždějí do míst, kam lodě vůbec nesmějí.

Bezmála půlmiliardový obrat
Vltava přeplněná vodáky, pro něž neplatí žádná omezení, je tak zřejmě světovým unikátem. Ani v minulosti turisty nelákala tolik jako dnes. "Jenže nyní je prostě řeka jiná, je to turismus. S tím se asi nedá nic dělat," tvrdí Kala.

Na Vltavě vyrostly desítky nových restaurací, kempů a hlavně půjčoven lodí. Příležitosti se rychle chopil i reklamní byznys. Jistá firma například ohlásila, že o nadcházejícím víkendu vyšle na řeku svou vlastní posádku, která bude ženám na vodě v rámci propagace zdarma nabízet své hygienické potřeby.

Podobných reklamních akcích se odehrává na vodě celá řada. Není divu: podle statistik společnosti Sdružení pro Vltavu se ročně vydá na řeku na sto tisíc turistů z domova i ciziny. Každý přitom utratí za ubytování, loď, jídlo a alkohol v průměru tisíc korun. Při průměrném čtyřdenním pobytu na řece to znamená roční obrat 400 milionů korun.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...